Przejdź do zawartości

Orzesze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orzesze
miasto i gmina
Ilustracja
Pałac w Orzeszu - Zawiść
Herb
Herb
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Powiat

mikołowski

Konurbacja

górnośląska

Prawa miejskie

1962

Burmistrz

Mariusz Oleś

Powierzchnia

82,89 km²

Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość


20 773[1]
248 os./km²

Strefa numeracyjna

32

Kod pocztowy

43-180, 43-186, 43-187, 43-188[2]

Tablice rejestracyjne

SMI

Położenie na mapie powiatu mikołowskiego
Mapa konturowa powiatu mikołowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Orzesze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Orzesze”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Orzesze”
Ziemia50°08′38″N 18°46′32″E/50,143889 18,775556
TERC (TERYT)

2408031

SIMC

0941984

Urząd miejski
ul. św. Wawrzyńca 21
43-180 Orzesze
Strona internetowa
BIP
Kościół św. Piotra i Pawła w Orzeszu–Woszczycach

Orzesze (niem. Orzesche, śl. Uorzesze) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim.

Według danych z marca 2020 r. miasto miało 20 773 mieszkańców[3].

Według rankingu IQAir Orzesze jest 428 na świecie, co przekłada się na pierwsze miejsce w Polsce pod względem zanieczyszczeń. [4]

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Orzesze położone jest na południowej krawędzi Wyżyny Śląskiej. Historycznie leży na Górnym Śląsku.

Sąsiednie gminy: Czerwionka-Leszczyny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Suszec, Wyry, Kobiór, Żory.

Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 83,79 km²[5]. Miasto stanowi 35,8% powierzchni powiatu i ma największą powierzchnię wśród miast niepowiatowych w Polsce.

Według danych z 2002 r. Orzesze ma obszar 82,89 km², w tym: użytki rolne 38%, użytki leśne: 53%[6].

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego.

Pod koniec 2018 roku burmistrz Orzesza ogłosił konsultacje społeczne, które dotyczyły zmiany granic administracyjnych Gminy Orzesze z Gminą Łaziska Górne, poprzez odłączenie części obszaru należącego do Gminy Orzesze i przyłączenie go do Gminy Łaziska Górne[7].

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

W mieście jest wzniesienie zwane Górą św. Wawrzyńca (357 m n.p.m.), często mylone z górką św. Wawrzyńca (333 m n.p.m.), na której znajduje się zabytkowy kościółek.

Przy granicy z Czerwionką-Leszczyny znajduje się góra Ramża, na której jest usytuowany radar pogodowy .

W Orzeszu wypływają też dwie rzeki Gostynia i Bierawka.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Dane z 2015 r.[8]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób % osób % osób %
populacja 20346 100 10243 50,3 10103 49,7
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
243 122,2 120,8

Piramida wieku mieszkańców Orzesza w 2014 r.[1]:

Dzielnice[edytuj | edytuj kod]

Dzielnice Orzesza

W skład Orzesza wchodzą 2 dzielnice:

oraz 8 sołectw:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Widok na osiedle mieszkaniowe przy ulicy Kwiatowej w Orzeszu

Pierwszą wzmiankę historyczną o wiosce znaleźć można w dokumentach z czasów Heleny, księżnej raciborskiej (XV w.), w których wymienia się wieś rycerską Orzesze. Do XIII w. ziemie orzeskie należały do ziemi krakowskiej, na początku XV w. weszły w skład księstwa raciborskiego, by wreszcie po utworzeniu księstwa pszczyńskiego, pozostać przez pięć stuleci w jego granicach.

Najstarszą budowlą w Orzeszu jest kościółek na Górce św. Wawrzyńca. W czasach reformacji zaniedbany i zdewastowany, stał się według opowiadań siedzibą miejscowych rozbójników Juraszka (lub Łukaszka) i Andreaszaka.

Ludność Orzesza żyła pod panowaniem Piastów, Przemyślidów i Habsburgów, a po wojnach śląskich władzę nad tą częścią Śląska przejęli Hohenzollernowie.

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie prowincji śląskiej wydanym w 1830 r. we Wrocławiu przez Johanna Knie wieś występuje pod niemiecką nazwą Orzesche[9].

Podczas plebiscytu w 1921 r. 1050 mieszkańców głosowało za Polską, a 852 za Niemcami[10]. W wyniku ustaleń Rady Ambasadorów od 1922 r. Orzesze znalazło się w granicach Polski.

Po zajęciu Orzesza przez Wehrmacht, w pierwszych dniach II wojny światowej, Niemcy przystąpili do likwidacji „niebezpiecznych” Orzeszan. Byli to głównie dawni powstańcy śląscy. 3 września 1939 r. silne oddziały Freikorps i SS otoczyły miejscowość. Następnego dnia w niewielkim lasku zwanym „Pasterniokiem”, Niemcy zamordowali 29[11] mieszkańców Orzesza. W miejscowości od 1942 r. funkcjonował jeden z sieci obozów koncentracyjnych przeznaczonych dla Polaków na Śląsku – Polenlager 28 znajdujący się w Kolonii Marii, w budynkach szpitalnych[12].

W latach 1945-1954 wieś była siedzibą gminy Orzesze, po reformie administracji gromady Orzesze, a 1 stycznia 1956 r. uzyskała status osiedla miejskiego. 18 lipca 1962 r. Orzesze otrzymało prawa miejskie, jednocześnie uzyskało również prawo do posługiwania się herbem, który jest wybierany przez Radę Miejską.

Obecny herb Orzesza został zatwierdzony Uchwałą Rady Miejskiej 24 stycznia 1992 r., jest to krzew orzecha laskowego z kwiatostanami męskimi. Krzew składa się z trzech konarów i dziesięciu gałęzi. Tarcza herbu jest w kolorze błękitnym, krzew w kolorze złotym (żółtym). Nazwa Orzesze zdaniem językoznawców nawiązuje do miejsca, gdzie rosną orzechy.

W ostatnim spisie powszechnym prawie 14% mieszkańców zadeklarowało się jako Ślązacy[13].

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Marienhütte, litografia z ok. 1860 r.
Huta szkła Orzesze (2018)

Pierwszą hutę na terenie gminy zbudowano w 1719 r. W rejestrach z końca XIX w. wymienia się w Orzeszu łącznie 4 huty. W 1838 r. Franciszek Winkler wybudował hutę żelaza, którą przerobiono na fabrykę szkła. W XIX w. było w Orzeszu, Jaśkowicach i Zawadzie równocześnie kilkanaście kopalń, które później połączono tworząc kopalnię „Fryderyk-Orzesze”. Do dziś zachowały się niektóre zabudowania oraz hałdy i zapadliska. W Orzeszu działało także kilka kamieniołomów. Od 1856 r. funkcjonuje linia kolejowa Katowice-Racibórz, także w 1856 r. oddano do użytku nowy dworzec kolejowy. Współcześnie w Orzeszu działa tylko huta szkła, złoża kopalniane wyczerpały się w latach międzywojennych. Obecnie na terenie miasta działa duża liczba przedsiębiorstw, wśród nich takie jak: CP Glass S.A., Fabryka Materacy Janpol, Igloland, FVZ. Na zmianę profilu przemysłowego miasta wskazuje protest jego mieszkańców i uchwała Rady Miasta z kwietnia 2016r. przeciwko kopalni węgla w południowej części miasta - pod Królowką, Woszcycami i Zgoniem[14].

Oświata[edytuj | edytuj kod]

W 1820 r. w Orzeszu powstała pierwsza szkoła w odnowionym pomieszczeniu miejscowego folwarku. Jej pierwszym nauczycielem został Antoni Miarka, ojciec Karola Miarki. W 1838 r. z powodu rozwoju przemysłu liczba mieszkańców zaczęła gwałtownie wzrastać. Wybudowano murowany budynek, z dwoma pomieszczeniami, w których uczyło się 389 dzieci. W 1868 r. powstała nowy budynek szkoły, w którym dziś znajduje się poczta, przy ulicy Rybnickiej. W tym samym roku dzieci wyznania ewangelickiego rozpoczęły naukę we własnej szkole. W 1903 r. wybudowano, odpowiadającą ówczesnym potrzebom placówkę, której fragmenty przetrwały do dziś. Zajęcia w szkole odbywały się do 1939 r. Placówka wznowiła działalność w 1945 r., jako Szkoła Podstawowa nr 1 w Orzeszu. Pierwszym dyrektorem został Jan Tlatlik. W 1962 r. podjęto, zgodnie z hasłem „tysiąc szkół na Tysiąclecie”, decyzje o budowie kolejnej placówki, Szkoły Podstawowej nr 2. W wyniku reformy oświaty, SP nr 1 została przemianowana na Gimnazjum nr 1. W 2002 r. w budynku Gimnazjum nr 1 rozpoczęła działalność pierwsza szkoła średnia w Orzeszu: Zespół Szkół im. Poległych na Pasternioku.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Wawrzyńca
Neoromański kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Orzeszu
 • Kościół św. Wawrzyńca z XVI w. – jest to obiekt w stylu gotycko-renesansowym, jednonawowy, kryty gontem, z ciekawymi kamiennymi portalami przy drzwiach. W kościele znajduje się herb rodowy fundatora.
 • Kościół św. Piotra i Pawła w Woszczycach z lat 1878-1880 w stylu historyzmu, z elementami neoromańskimi i neogotyckim, według projektu królewskiego pruskiego budowniczego Moebiusa; obok znajduje się plebania z 1812 r.
 • Kościół Ducha Świętego - należący do parafii ewangelickiej augsburskiego wyznania ta z kolei należy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Kościół wybudowany w 1913 r. wraz z salką. Wnętrze kościoła jest zachowane w kanonie sztuki protestanckiej. Świątynia nie jest bogato zdobiona więc można się w niej wyciszyć. Uwagę należy zwrócić ku przepięknym witrażom przedstawiającym zesłanie Ducha Świętego, na witrażach można znaleźć przedstawicieli zawodów, które w czasach budowy kościoła były najbardziej popularne na terenie Orzesza.
 • Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – wybudowany w latach 1926-1930 według projektu Józefa Kuliga, jest to świątynia trójnawowa zbudowana na planie krzyża, utrzymana w stylu neoromańskim.
 • Barokowy pałac – z I poł. XVIII w., położony w Zawiści, na uwagę zasługują kolebkowe sklepienia piwnic oraz obramowania okien i drzwi. W pałacu znajduje się unikatowy okrągły piec kaflowy z XIX wieku Obiekt ten był dwukrotnie przebudowany i rozbudowany – w 1911 r. przez ówczesnych właścicieli Hegenscheitów oraz w 1955 r. – adaptacja na ośrodek leczniczo-wychowawczy dla dzieci, funkcjonujący do dnia dzisiejszego. W sąsiedztwie pałacu znajdują się dawne zabudowania dworskie.
 • XIX-wieczny pałac – zbudowany w stylu neobarokowym, usytuowany w centrum Woszczyc. Jest to budynek parterowy, murowany, z mansardą i elewacjami zdobionymi piękną sztukaterią. Odremontowany i zagospodarowany w latach dziewięćdziesiątych XX w.
 • Dwór w Gardawicach z 1866 r., wybudowany przez właściciela Gardawic Ludwika Adlera w stylu historyzmu z elementami neobaroku; obok dworu znajdują się pozostałości po parku.
 • Budynek wieży wodnej przy ul. Dworcowej w Orzeszu, zlokalizowany na działce ewidencyjnej nr 586/132[15].
 • Kilka krzyży przydrożnych z XIX w.

Upamiętnione miejsca walk z lat wojny 1939-1945:

 • Orzesze, ul. św. Wawrzyńca – pomnik dla uczczenia pamięci Polaków zamordowanych w latach 1939–1945 w niemieckich obozach zagłady.
 • Orzesze-Jaśkowice – pomnik ku czci ofiar terroru. W dniu 3 września 1939 r. żołnierze Wehrmachtu przeprowadzili w Orzeszu „krwawą niedzielę”, rozstrzeliwując 20 Polaków, wśród nich jedną kobietę.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W Orzeszu koordynacją życia kulturalnego miasta i organizowaniem imprez kulturalnych zajmuje się Miejski Ośrodek Kultury. Ośrodek ten organizuje koncerty muzyki poważnej, koncerty kolęd, wieczory okolicznościowe, zjazdy chórów i orkiestr, ponadto konkursy, wystawy teatralne, kiermasze, biesiady, spotkania autorskie, występy grup teatralnych. Na arenie regionalnej i międzynarodowej reprezentuje miasto Chór „Dzwon” oraz zespoły śpiewacze: „Szarotki” i „Jaśkowiczanie”. Ważną rolę spełnia również Miejska Biblioteka Publiczna i jej filie udostępniające mieszkańcom cenne zbiory. W Orzeszu działa również od 1998 r. Integracyjna Grupa Teatralna POMOST.

Grupa założona i prowadzona jest przez Iwonę Woźniak, składa się z osób niepełnosprawnych oraz młodzieży powiatu mikołowskiego. Grupa regularnie wystawia przedstawienia, ponadto co roku organizuje letnie warsztaty teatralne, pozwalające doskonalić warsztat pracy wszystkich jej członków.

Imprezy kulturalne, sportowe i turystyczne
 • Festyn Integracyjny organizowany przez Dom Pomocy Społecznej – maj
 • Rodzinny Rajd Rowerowy – maj
 • Turniej Skata – maj
 • Koncerty majowe i listopadowe
 • Festyn „Powitanie lata” – czerwiec
 • Zjazd Chórów i Orkiestr – czerwiec
 • Dni Orzesza – wrzesień
 • Dożynki Orzeskie – wrzesień
 • Spotkania Artystów Nieprofesjonalnych – październik
 • Śląskie Biesiady – wrzesień i listopad
 • Wieczory kolęd
 • Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza – grudzień
 • Turniej Tenisa Stołowego – grudzień
 • Orzeska ALPN – Amatorska liga piłki nożnej

Sport[edytuj | edytuj kod]

Działalnością sportową w Orzeszu zajmują się trzy kluby: MKS „Sokół” Orzesze, LKS Woszczyce oraz LZS Gardawice. Orzeski Sokół tradycjami sięga dwudziestolecia międzywojennego. Wychowanką „Sokoła” była Otylia Tabacka-Kałużowa uczestniczka IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie. W orzeskim „Sokole” ćwiczył Eberhard Barniczek, który zakwalifikował się do olimpijskiej reprezentacji gimnastycznej Polski na Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie. W większości dzielnic funkcjonują również amatorskie drużyny piłki nożnej. Na terenie miasta działa również „Orzeska Amatorska Liga Siatkówki”, w jej skład wchodzi 10 drużyn.Ponadto w Orzeszu działa klub „Oyama Karate” przy szkole podstawowej nr 2, zrzeszający około 60 osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Zachód słońca nad jednym z orzeskich stawów

Przez teren Orzesza przechodzą dwa szlaki turystyczne:
szlak turystyczny żółty Szlak Historii Górnictwa Górnośląskiego

szlak turystyczny niebieski Szlak Obrońców Polskiej Granicy niebieski

 • Trasa: Makoszowy – Nowy Świat – Halemba – Wirek – Lasy Kochłowickie – Śmiłowice – Paniowy – Bujaków – Góra Św. Wawrzyńca – Stara Szklarnia – Zawiść – Łaziska Średnie – WyryGostyńPaprocany

Na terenie dzielnic miasta znajdują się również liczne stawy, zajmujące ok. 10% powierzchni gminy.

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Kościół ewangelicko-augsburski Ducha Świętego w Orzeszu

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Orzesze w liczbach [online], Polska w liczbach [dostęp 2016-01-11], liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 2. Wykaz kodów pocztowych.
 3. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2010 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2011-06-10. ISSN 1734-6118.
 4. Najbardziej zanieczyszczone miasta na świecie w 2022 - Ranking PM2.5 | IQAir [online], www.iqair.com [dostęp 2023-12-07] (pol.).
 5. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013-07-26. ISSN 1505-5507.
 6. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset. regioset.pl. [dostęp 2010-09-14]. (pol.).
 7. Konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic gminy Orzesze - Orzesze informacje [online], orzesze.com.pl [dostęp 2019-02-02].
 8. Główny Urząd Statystyczny: Statystyczne Vademecum Samorządowca 2016. [dostęp 2017-04-12].
 9. Johann Georg Knie, Alphabethisch-Statistisch-Topographische Uebersicht aller Dörfer, Flecken, Städte und andern Orte der Königl. Preuß. Provinz Schlesien ..., Breslau: Graß, Barth und Comp., 1830, s. 537, OCLC 751379865 (niem.).
 10. Wyniki plebiscytu w powiecie pszczyńskim. oberschlesiende.h619444.serverkompetenz.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-10)]..
 11. Józef Fajkowski, Jan Religa: Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939-1945. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1981, s. 98.
 12. Polenlager Nr. 28 Orzesze, Bundesarchiv.
 13. ProSilesia-net.
 14. Orzesze nie chce kopalni. Mieszkańcy spotkali się z inwestorem Silesian CoalDziennik Zachodni
 15. Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 24 lutego 2023 r.) (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 2023-02-26]
 16. Zbory [online], baptysci.pl [dostęp 2024-03-12].
 17. Orzesze [online], luteranie.pl [dostęp 2024-03-12].
 18. Świętego Antoniego z Padwy - Orzesze Zgoń [online], archidiecezjakatowicka.pl [dostęp 2024-03-12].
 19. Świętych Apostołów Piotra i Pawła - Orzesze Woszczyce [online], archidiecezjakatowicka.pl [dostęp 2024-03-12].
 20. Świętego Jana Chrzciciela - Orzesze Jaśkowice [online], archidiecezjakatowicka.pl [dostęp 2024-03-12].
 21. Świętego Maksymiliana Kolbego - Orzesze Gardawice [online], archidiecezjakatowicka.pl [dostęp 2024-03-12].
 22. Męczeństwa świętego Jana Chrzciciela - Orzesze Zawiść [online], archidiecezjakatowicka.pl [dostęp 2024-03-12].
 23. Miłosierdzia Bożego - Orzesze Zazdrość [online], archidiecezjakatowicka.pl [dostęp 2024-03-12].
 24. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - Orzesze [online], archidiecezjakatowicka.pl [dostęp 2024-03-12].
 25. Przemienienia Pańskiego - Orzesze Zawada [online], archidiecezjakatowicka.pl [dostęp 2024-03-12].
 26. Świętego Wawrzyńca - Orzesze [online], archidiecezjakatowicka.pl [dostęp 2024-03-12].
 27. Zbór Chrześcijan w Orzeszu [online], zbororzesze.pl [dostęp 2024-03-12].
 28. Orzesze-Jaśkowice [online] [dostęp 2024-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]