Przejdź do zawartości

Osówka (dopływ Odry)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Osówka
Ilustracja
Osówka w Dolinie Siedmiu Młynów przy Polanie Harcerskiej, pomiędzy stawami Zacisze i Nagórnik
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Struga
Długość 12,5 km
Źródło
Miejsce Lisia Góra (płd. stok), Szczecin Osów
Wysokość

108 m n.p.m.

Współrzędne

53°29′10″N 14°32′06″E/53,486111 14,535000

Ujście
Recypient Odra
Miejsce

Szczecin

Współrzędne

53°28′09″N 14°29′45″E/53,469167 14,495833

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Osówka (niem. Mühlenbach) – struga[1] w Szczecinie o długości 12,5 km[2].

Źródła Osówki znajdują się na wysokości 108 m n.p.m. na południowym stoku Lisiej Góry, na Wzgórzach Warszewskich, na obszarze zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Dolina Siedmiu Młynów i źródła strumienia Osówka", w dzielnicy Osów, od której potok nosi swą polską nazwę.

Początkowo płynie w kierunku zachodnim przez Dolinę Siedmiu Młynów w Lesie Arkońskim i przyjmuje tu prawostronny dopływ Jasmundzką Strugę. Od XIII wieku wykorzystywana była do nawadniania stawów młyńskich, których w tej dolinie od XVII wieku istniało siedem. Były to (patrząc w kierunku płynięcia cieku): Wyszyna (Obermühle), Łomot (Hagenmühle, potocznie Klappmühle), Nagórnik (Strohmühle później Bergmühle), Zacisze (Mutgebermühle), Uroczysko (Papillonsmühle później Schmetterlingsmühle), Ustronie (Sauersackmühle później Kaisermühle) z jedynym zachowanym do dziś młynem i nieistniejący współcześnie Zazulin (Kuckuksmühle). Fakt ten znalazł odbicie w niemieckiej nazwie potoku (Mühlenbach), która w dosłownym tłumaczeniu oznacza młyński potok. W dolinie, częściowo wzdłuż Osówki, wytyczony został Polsko-Niemiecki Szlak Turystyczny "Siedem Młynów – Gubałówka"[3].

Po opuszczeniu Doliny Siedmiu Młynów potok skręca na południowy wschód płynąc przez Zespół Parków Kasprowicza-Arkoński omija jezioro Głębokie i zasila w wodę Staw Wędkarski, Jezioro Goplany[a], Arkonkę, Syrenie Stawy i Rusałkę w Dolinie Niemierzyńskiej w Parku Kasprowicza. Na terenie Parku Kasprowicza i na obszarze zabudowy miejskiej płynie zakrytym kanałem powstałym na przełomie XIX i XX wieku noszącym wówczas nazwę Mühlenbachkanal. Początek podziemnego kanału znajduje się przy ul. Słowackiego pod mostkiem nad Rusałką.

Dalej płynie pod kamienicami przy ul. Wyzwolenia, pod rondem Giedroycia, targowiskiem Manhattan, garażami przy ul. Ofiar Oświęcimia i ul. 1 Maja. Uchodzi do Odry na terenie byłej Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
  1. zbiornik ten ma sztuczne podziemne połączenie z Jez. Głębokim, co umożliwia zasilanie go wodami Osówki podczas sezonowego obniżenia wysokości lustra wody

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • A. Adamczak: Województwo zachodniopomorskie – atrakcyjne szlaki turystyczne. Mały przewodnik krajoznawczy. Szczecin: 2000/2002.
  • Adamczak A., Kucharski B. – Okolice Szczecina, Warszawa .
  • Red. Białecki Tadeusz – Encyklopedia Szczecina, Szczecin 1999.
  • Stachak A. i inni, Zieleń Szczecina – ilustrowany przewodnik dendrologiczny, Szczecin 2000.