Osa średnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osa średnia
Dolichovespula media
Retzius, 1783
Królowa
Królowa
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Rodzina osowate
Podrodzina Vespinae
Rodzaj Dolichovespula
Gatunek osa średnia

Osa średnia (Dolichovespula media) – palearktyczny gatunek owada z rodziny osowatych (Vespidae). Występuje w Europie (także w Polsce) oraz w północnej i środkowej Azji[1].

Królowe D. media są często mylone z szerszeniem. Spowodowane jest to wielkością oraz posiadaniem czerwonego zabarwienia. Można je jednak rozpoznać po tym, że D. media ma żółte plamki na tułowiu w kolorze głębokiej czerni, czego brak u V. crabro[2]. Królowe osiągają do 25 mm długości[3] , a robotnice 15–18 mm.

Gruszkowatego kształtu gniazda o długości do 20 cm zawieszane są w koronach drzew. W jednym gnieździe żyje ponad 100 os[3].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

D. media to owad społeczny o wysokim poziomie wykształcenia struktur socjalnych - gatunek eusocjalny[4]. Zajmuje w większości siedliska nizinne, w tym lasy, pola uprawne, miasta i parki[2].

Znaczenie w ochronie środowiska[edytuj | edytuj kod]

D. media w Polsce występuje na przykład w Parku Kampinoskim. Nie jest zagrożona wyginięciem, jednak jest gatunkiem rzadkim[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J. M. Carpenter, J. Kojima. Checklist of the species in the subfamily Vespinae (Insecta: Hymenoptera: Vespidae). „Natural history bulletin of Ibaraki University”. 1, s. 51–92, 1997. ISSN 1343-0955 (ang.).  (pdf)
  2. a b A. Philips, S. Roberts, Median Wasp (Dolichovespula media), 2010 (ang.).
  3. a b Henryk Sandner: Owady. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1990. ISBN 83-01-08369-7.
  4. K. M. Pickett, J. M. Carpenter, Simultaneous Analysis and the Origin of Eusociality in the Vespidae (Insecta: Hymenoptera)., 2010 (ang.).
  5. J. K. Kowalczyk, K. Szczepko, Chronione, zagrożone i rzadkie gatunki błonkówek (Hymenoptera) i muchówek (Diptera) zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego i potrzeba zachowania ich siedlisk. Wiadomości entomologiczne., Poznań 2004.
Gniazdo