Osadnik Gajówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gajówka
Ilustracja
Zbiornik od strony punktu widokowego
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowości nadbrzeżne

Laski, Psary

Morfometria
Powierzchnia

100 ha

Hydrologia
Rodzaj jeziora

odstojnik

Położenie na mapie gminy Przykona
Mapa konturowa gminy Przykona, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gajówka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gajówka”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gajówka”
Położenie na mapie powiatu tureckiego
Mapa konturowa powiatu tureckiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gajówka”
Ziemia52°00′00″N 18°34′49″E/52,000000 18,580278

Osadnik Gajówka (lokalnie: Lazurowe Jezioro) – sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany na terenie gminy Przykona, w pobliżu Lasek i Psar oraz drogi krajowej nr 72. Ma powierzchnię 100 ha.

Zbiornik stanowi fragment dawnego wyrobiska KWB Adamów. Został wypełniony wodą i jest wykorzystywany jako składowisko popiołów i żużli przez Elektrownię Adamów, która transportuje je tutaj w formie pulpy. Charakteryzuje się lazurową taflą wody. Z uwagi na silnie zasadowy odczyn wody (pH około 12) i nieustabilizowane, grząskie brzegi, zabroniona jest kąpiel i chodzenie obwodem akwenu. W północnej części, przy lokalnej drodze, utworzono natomiast punkt widokowy (115 m n.p.m.), zapewniający możliwość oglądania panoramy zbiornika. Miąższość składowanych popiołów wynosi około 40 metrów. Odpady mają postać scementowanej skały.

Pomimo zakazu chodzenia brzegiem akwenu i ogrodzonego terenu, są osoby decydujące się na chodzenie grząskim brzegiem narażając się na niebezpieczeństwo. Nieprzestrzeganie tego zakazu doprowadziło do dwukrotnej interwencji straży pożarnej, która wyciągała osoby uwięzione przez grząski grunt[1][2].

Nieco niżej, na wschód, u podnóża hałdy, znajduje się osadnik wód brudnych o powierzchni 8 ha, obecnie zarybiony i popularny wśród wędkarzy. Jeszcze dalej na wschód rozlewa swoje wody Zbiornik Przykona.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Powiat turecki - mapa turystyczna wraz z treścią merytoryczną, TopMapa, Poznań, 2009, ISBN 978-83-7445-058-4
  • Szlak Rowerowy Panorama, tablica punktu dydaktycznego nr 13 - Osadnik Gajówka