Oscar (maskotka okrętowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret niezatapialnego Oscara

Oscarkot, maskotka okrętowa na niemieckim okręcie liniowym „Bismarck”, zaokrętowany oficjalnie jako Bordkatze der Bismarck („kot pokładowy Bismarcka”).

27 maja 1941 roku przeżył wraz ze 115[1] członkami załogi zatopienie swojego okrętu. Tego też dnia podczas powrotu z akcji brytyjskiego niszczyciela HMS „Cossack”, jeden z jego marynarzy wśród szczątków okrętu dostrzegł pływającego na desce czarnego kota. Okręt został zatrzymany, pomimo zagrożenia stwarzanego przez U-Booty, kota wyłowiono i przyjęto jako maskotkę okrętową do Royal Navy pod imieniem Oscar.

HMS „Cossack” zatonął 26 października 1941 roku na Atlantyku po storpedowaniu przez U-563. Jeden z brytyjskich niszczycieli przetransportował rozbitków z tej jednostki wraz z kotem-maskotką do Gibraltaru. Tam kot przekazany został na lotniskowiec HMS „Ark Royal”. 14 listopada 1941 roku również i ten okręt został zatopiony – z Oscarem na pokładzie. Odtąd już nikt nie chciał „zaokrętować” sławnego kota, o którym sądzono, że przynosi pecha. Został przygarnięty przez kapitanat portu w Gibraltarze. Ostatnia wzmianka o nim pochodzi z akt Royal Navy (1955 rok): Oscar, the Bismarck’s cat, finished his days at the Home for Sailors in Belfast (tłum. z ang.: Oskar, kot z Bismarcka, dożył swoich dni w Domu Marynarza w Belfaście).

W National Maritime Museum w Greenwich znajduje się obraz namalowany pastelami przez Georgine Shaw-Baker pod tytułem „Oscar, the Bismarck’s Cat”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Richard Overy: Trzecia Rzesza Historia Imperium. s. 245.
„Bismarck”
HMS „Cossack”
HMS „Ark Royal”

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]