Oscar Wilde Bookshop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek, w którym znajdowała się Oscar Wilde Bookshop

Oscar Wilde Bookshop jest pierwszą i najstarszą księgarnią poświęconą homoseksualnym autorom[1]. Księgarnia została założona przez Craiga Rodwella w 1967 roku jako Oscar Wilde Memorial Bookstore. Jest ona zlokalizowana przy Christopher Street w Greenwich Village, w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych. Swoją nazwę zawdzięcza biseksualnemu autorowi - Oscarowi Wilde'owi.

Pomimo faktu, że gdy otwierano księgarnię możliwość zaopatrzenia jej była dość ograniczona, Rodwell nie zezwolił na sprzedaż pornografii, natomiast popierał sprzedaż pozycji wydanych przez twórców homoseksualnych[2].

Oscar Wilde Bookshop ze względu na finansowe trudności miała zostać zamknięta w styczniu 2003 roku. Wówczas Deacon Maccubbin, właściciel sieci księgarni Lambda Rising (również sprzedających pozycje związane z LGBT), kupił ją, aby zapobiec zamknięciu ważnego historycznie miejsca[3]. W roku 2006 została ona sprzedana Kimowi Brinsterowi.

3 lutego 2009 roku Brinster ogłosił, że księgarnia zostanie zamknięta 29 marca tego roku, ze względu na wysoki spadek sprzedaży spowodowany kryzysem ekonomicznym[4].

Od tej pory Glad Day Bookshop w Toronto, w Kanadzie jest najstarszą istniejącą księgarnią sprzedającą twórczość homoseksualnych pisarzy[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]