Oscillatoriales

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drgalnicowce
Ilustracja
Spirulina
Systematyka
Królestwo bakterie
Typ sinice
Klasa Cyanophyceae
Podklasa Chroobacteria
Rząd Oscillatoriales
Nazwa systematyczna
Oscillatoriales

Drgalnicowce (Oscillatoriales) – rząd sinic. Komórki bakterii zebrane w nierozgałęzione trychomy zwykle nieokryte pochwą lub okryte pochwą nietrwałą.

Rozmnażają się przez podział. Nie wytwarzają heterocyst ani akinet.

Badania molekularne wykazują, że zarówno Oscillatoriales, jak i większość zaliczanych dotychczas do nich rodzajów nie są taksonami monofiletycznymi. Jedynie rodzaj Trichodesmium wydaje się nie wymagać reorganizacji, w przeciwieństwie do rodzaju drgalnica, której przedstawiciele należą do różnych kladów[1].

Wiele (zwłaszcza z rodzajów Oscillatoria, Lyngbya, Pseudanabaena) żyje w planktonie i bentosie, jako glony nitkowate, nierzadko osiągając dominującą pozycję i doprowadzając do zakwitów. Mogą wytwarzać toksyny sinicowe, zwłaszcza drażniące skórę.

Niektóre gatunki (np. Arthrospira platensis), znane jako spirulina, są wykorzystywane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Wybrani przedstawiciele:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M. K. Litvaitis. A molecular test of cyanobacterial phylogeny: inferences from constraint analyses. „Hydrobiologia”. 468, s. 135–145, 2002. Kluwer Academic Publishers. ISSN 0018-8158.