Oset nastroszony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oset nastroszony
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd astrowce
Rodzina astrowate
Podrodzina Carduoideae
Rodzaj oset
Nazwa systematyczna
Carduus acanthoides L.
Sp. pl. 2:821. 1753
Koszyczek

Oset nastroszony (Carduus acanthoides L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z Azji i Europy, ale rozprzestrzenił się jako gatunek zawleczony także w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej i Południowej[2]. W Polsce jest pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Łodyga
Wzniesiona, prosta, o wysokości 30-100 cm. Jest przerywano-kolczasto oskrzydlona.
Liście
Przerywano pierzastodzielne, silnie kłujące, na brzegach posiadające duże kolce.
Kwiaty
Zebrane w dość duże jajowate i wzniesione koszyczki, wyrastające na krótkich szypułkach pojedynczo lub po kilka blisko siebie. W czasie dojrzewania owoców nie odpadają. Szypułki koszyczków są oskrzydlone. Listki okrywy o szerokości do 2,5 mm, zwężające się od nasady i odstające na boki, kłujące. Dno koszyczka ze szczeciniastymi plewinkami. Wszystkie kwiaty rurkowate, purpurowoczerwone, przedprątne i owadopylne[3]. Korona kwiatów wyraźnie dwuwargowa i posiadająca rozszerzenie ponad 2 mm długości.
Owoc
Drobno kropkowane niełupki długości 2,5-3,5 mm z puchem kielichowym składającym się z pojedynczych, szczecinkowatych włosków zrośniętych w pierścień.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Bylina, hemikryptofit. Siedliska ruderalne, przydroża, ugory, obrzeża lasów. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Carduetum acanthoidis i gatunek wyróżniający dla Ass. Onopordetum acanthii[4]. Kwitnie od lipca do września. Nasiona rozsiewane są przez wiatr.

Zmienność[edytuj | edytuj kod]

Tworzy mieszańce z ostem kędzierzawym (C. x leptocephalus Peterm) i ostem zwisłym.

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-05].
  3. Olga Seidl, Józef Rostafiński: Przewodnik do oznaczania roślin. Warszawa: PWRiL, 1973.
  4. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Jakub Mowszowicz: Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych pospolitych roślin zielnych. Warszawa: WSiP, 1986, s. 198. ISBN 83-02-00607-6.
  2. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.