Osiec korówkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
osiec korówkowy
Aphelinus mali
(Haldeman, 1851)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Nadrodzina

bleskotki

Rodzina

oścowate

Podrodzina

Aphelininae

Rodzaj

Aphelinus

Gatunek

osiec korówkowy

Osiec korówkowy (Aphelinus mali) – gatunek błonkówki z rodziny oścowatych i podrodziny Aphelininae.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ciało długości około 1,5[1] lub 2 mm[2], czarne z żółtym pasem z przodu odwłoka[1]. Nogi długie, ciemnej barwy, przednie golenie, oraz biodra tylnych nóg (trzeciej pary) są żółtawe. Skrzydła szkliste, tęczowo mieniące się, o silnie zredukowanym użyłkowaniu. Larwa długości około 1,5mm.[3]

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Błonkówka ta jest parazytoidem monofagicznym bawełnicy korówki (Eriosoma lanigerum) lub oligofagicznym rodzaju Eriosoma, należącego do mszyc[1]. Samica składa jaja do ciała mszycy[2], przebijając jej odwłok pokładełkiem. Larwa żeruje wewnątrz żywiciela, a po jego śmierci przepoczwarcza się, nie opuszczając jego ciała. Imagines wygryzają się przez jego ciało jako zdolne do rozrodu. Cykl życiowy trwa 19 do 43 dni[1], a w ciągu roku pojawia się 5 do 8 pokoleń[2].

Rozprzestrzenienie i znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Tereny naturalnego występowania tego ośca znajdują się w Ameryce Północnej. W związku z jego, odkrytą już pod koniec XIX wieku, skutecznością w zwalczaniu szkodliwej dla sadów bawełnicy korówki, został on celowo introdukowany do Europy, a także Afryki Południowej, Nowej Zelandii, Urugwaju, Brazylii i Argentyny. Do Polski trafił po raz pierwszy w 1923 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e IOP PAN: Aphelinus mali (Haldeman, 1851). [w:] Gatunki Obce w Faunie Polski [on-line]. 2008-2014. [dostęp 2015-04-03].
  2. a b c Jiří Zahradník: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000.
  3. Edward Sołtys, Owady Pożyteczne, 1955.