Osiedle Centrum E

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osiedle Centrum E
Widok z północnego zachodu.
Widok z północnego zachodu.
Państwo  Polska
Miasto Kraków
Dzielnica XVIII Nowa Huta
Rozpoczęcie budowy 1985
Zakończenie budowy 1989
Architekt Romuald Loegler
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Osiedle Centrum E
Osiedle Centrum E
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Osiedle Centrum E
Osiedle Centrum E
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle Centrum E
Osiedle Centrum E
Ziemia50°04′13″N 20°02′20″E/50,070278 20,038889

Osiedle Centrum Eosiedle w Krakowie wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.

Od północy sąsiaduje z Aleją Jana Pawła II i osiedlem Centrum A, od południa z użytkiem ekologicznym Łąki Nowohuckie, a od wschodu z osiedlem Na Skarpie.

Osiedle powstało w latach 1988-1995. Jest nawiązaniem do pierwotnego projektu zagospodarowania terenu Nowej Huty. Jego wygląd jest kontrowersyjny ze względu na postmodernistyczną architekturę, odróżniającą się od socrealistycznego stylu zabudowy Placu Centralnego oraz charakterystyczną, żywą kolorystykę. W trzech budynkach od strony południowej zostały wybudowane mieszkania na planie koła, będące wnętrzem swoistego filara podtrzymującego wyższe kondygnacje. Osiedle zostało zaprojektowane przez polskiego architekta Romualda Loeglera.

Na os. Centrum E znajduje się budynek Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza (pod nr 2), z ceramiczną i wzorzystą ścianą sali koncertowej, dawne kino Światowid, wybudowane w latach 1955-1957 (obecnie Muzeum PRL-u), czterogwiazdkowy Hotel-Centrum, a także szósty oddział PKO BP w Krakowie (pod nr 13). ZPSM kształci dzieci począwszy od szkoły podstawowej poprzez gimnazjum do liceum.

Galeria[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Ryszard Dzieszyński, Jan L. Franczyk Encyklopedia Nowej Huty, Wydawnictwo Towarzystwa Słowaków w Polsce 2006, ​ISBN 83-74-90060-1