Osiedle Langiewicza (Bielsko-Biała)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zabudowa w rejonie ulicy Urodzajnej, Siewnej i Łagodnej

Osiedle Langiewiczaosiedle mieszkaniowe w Bielsku-Białej, we wschodniej części dzielnicy Złote Łany, na wzgórzu Złote Łany (380 m n.p.m.). Osiedle zaczęło powstawać w latach 80. XX wieku i jest wciąż rozbudowywane. Występuje tu zróżnicowana zabudowa – zarówno wielorodzinna, jak i jednorodzinna (głównie deweloperska).

Osiedle nie jest w żaden sposób wydzielone administracyjnie ani nie stanowi urbanistycznej całości, przez co nie można jasno określić jego granic. Najczęściej mianem os. Langiewicza określa się całą wschodnią i północno-wschodnią część dzielnicy Złote Łany, co znajduje potwierdzenie na planach miasta i w nazewnictwie przystanków komunikacji miejskiej. Do ulic osiedla można więc zaliczyć główne: Łagodną, J. Tuwima i Urodzajną oraz boczne: K. Alberti, J. Glasnera, J. Grabowskiego, J. Kiepury, Kryniczną, M. Langiewicza, Siewną, Złote Łany, Złotych Kłosów, Źródlaną i Żytnią. Przez Osiedle kursuje 6 linii autobusowych : 4, 15, 21, 22, 23, 37. Linia 4 zatrzymuje się na pętli Langiewicza Basen a pozostałe linie na pętli Os.Langiewicza.

Zgodnie z podziałem administracyjnym miasta przyjętym w 2002 r. osiedle wchodzi w skład jednostki pomocniczej gminy o nazwie Złote Łany, która obejmuje cały obszar dzielnicy o tej nazwie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • praca zbiorowa: Plany miast. Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, Skoczów, Żywiec. 1:17 000. Warszawa: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 2008.
  • praca zbiorowa: Bielsko-Biała. Plan miasta 1:20 000. Warszawa, Zielona Góra: Cartomedia, 2008.