Osiedle Niepodległości (Chrzanów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jednego z osiedli w Chrzanowie. Zobacz też: osiedla o tej nazwie w innych miastach.
Osiedle Niepodległości
Jednostka pomocnicza gminy Chrzanów
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat chrzanowski
Gmina Chrzanów
Miasto Chrzanów
Data założenia 1979
W granicach gminy Chrzanów 1979
Zarządzający Roman Tomaszewski
Kod pocztowy 32-500
Położenie na mapie gminy Chrzanów
Położenie na mapie
50°08′43,5000″N 19°25′32,0000″E/50,145417 19,425556
Portal Portal Polska

Osiedle Niepodległościosiedle w Chrzanowie położone w jego północno-wschodniej części, o statusie jednostki pomocniczej gminy Chrzanów.

Graniczy z osiedlami Północ–Tysiąclecie i Śródmieście od zachodu, osiedlem Kościelec od południa oraz z gminą Trzebinia od północy i wschodu.

Na osiedlu Niepodległości znajduje się chrzanowski dworzec PKS, Centrum Handlowe MAX, supermarket Tesco, szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obszar Osiedla Niepodległości można podzielić na trzy mniejsze części, a są to: Bereska – osiedle domów jednorodzinnych, rozsianych w rejonie autostrady A4 – oraz dwa osiedla bloków z wielkiej płyty, pierwsze nazywane osiedlem „Trzebińska“, a drugie – właściwym osiedlem „Niepodległości“ (pierwotnie miały one nosić nazwy odpowiednio Osiedle Krakowskie I i Osiedle Krakowskie II, ale nie są one obecnie stosowane). Budowa bloków mieszkalnych rozpoczęła się na tym terenie w drugiej połowie lat 70. XX wieku.

Obszar osiedla[edytuj | edytuj kod]

Osiedle obejmuje następujące ulice (wyróżniono ulicę graniczną): Bereska, Berłowa, Europejska, Groble, Kanałowa, Kwiatowa, Gen. Maczka, Niepodległości, Okrzei, Orla, Gen. Prądzyńskiego, Sikorskiego, Gen. Sosnkowskiego, Szpitalna (numery nieparzyste od początku ulicy do mostu na rzece Chechło), Trzebińska, Kard. Wyszyńskiego, Żmudna[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]