Osiedle Piastowskie (Poznań)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osiedle Piastowskie
Centralna część osiedla i jeden z placów zabaw.
Centralna część osiedla i jeden z placów zabaw.
Państwo  Polska
Miasto Poznań
Dzielnica Rataje
Rozpoczęcie budowy 1966
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Osiedle Piastowskie
Osiedle Piastowskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle Piastowskie
Osiedle Piastowskie
Ziemia 52°23′32,7″N 16°56′44,6″E/52,392417 16,945722
Pływalnia osiedlowa przy ulicy Obrzyca w 2016 roku
Wnętrze pływalni osiedlowej
Ulica Obrzyca w centrum osiedla, po prawej „deska”, nr 56-62, po lewej przedszkole „Lecha”, nr 55, a dalej Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 3
Fundament po stanowisku obrony przeciwlotniczej z czasów II Wojny Światowej (2014)

Osiedle Piastowskieosiedle mieszkaniowe na Ratajach, w Poznaniu, położone bezpośrednio nad rzeką Wartą. Zabudowę osiedla stanowi wiele budynków wielorodzinnych czteropiętrowych, trzy dziesięciopiętrowe tzw. „deski” oraz trzy wysokościowce szesnastopiętrowe (osiemnastokondygnacyjne) tzw. „wieżowce”. Poza tym na osiedlu mieści się siedziba Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” i należący do niej Zakład Budowlano-Remontowy oraz kryta pływalnia i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie – Filia Nowe Miasto.

Historia[edytuj]

Panorama Osiedla Piastowskiego i Parku nad Wartą zza Warty, czyli z Bielników na Łęgach Dębińskich.
Panorama Osiedla Piastowskiego i Parku nad Wartą zza Warty, czyli z Bielników na Łęgach Dębińskich.

Osiedle Piastowskie jest najstarszym i największym osiedlem ratajskim wybudowanym przez, jedną z największych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce, „Osiedle Młodych”. Pierwszy konkurs na zabudowę osiedlową tego rejonu rozpisano w początku lat 50. XX wieku[1]. Jednak dopiero 18 lipca 1966 wmurowano akt erekcyjny pod fundamenty pierwszego budynku mieszkaniowego na Ratajach. 28 stycznia 1968 oddano do użytku pierwszy budynek na osiedlu. Był to blok nr 111-112. W 1971 oddano do użytku Dom kultury „Na Skarpie” (w 1987 odbywała się tu m.in. ogólnopolska wystawa filatelistyczna Góry 87[2]). W 1975 wybudowano pierwszy wieżowiec szesnastopiętrowy na Ratajach. Osiedle graniczy z osiedlami: Jagiellońskim i Rzeczypospolitej, a także z Parkiem nad Wartą. 11.07.2009 otwarto w Ośrodku Przywodnym Rataje należącym do POSiR-u, na miejscu zamkniętego basenu otwartego, nowoczesny skate park „Wyspa”. Jego częścią są także trzy boiska do piłki plażowej. Na terenie tego obiektu znajduje się także bowling (dawniej kręgielnia) oraz klub „Nice Lady Fitness” dla kobiet.

Ulice[edytuj]

Granice osiedla wyznaczają następujące ulice:

Przez osiedle przebiegają ulice takie jak:

 • ul. Juracka
 • ul. Wioślarska
 • ul. Obrzyca
 • ul. Na Skarpie
 • ul. Szczytnicka

Oświata[edytuj]

Na osiedlu znajduje się:

Handel[edytuj]

 • Dwukondygnacyjny pawilon handlowy
 • „Pasaż Piastowski”
 • Pasaż handlowy „Beta”

Gastronomia[edytuj]

 • Bar mleczny „Rzepicha”[6]
 • Restauracja i kawiarnia „Kasztelańska”[7]
 • Bar "Marco II"[8]

Kultura[edytuj]

 • Dom kultury „Na Skarpie”.
 • Klub seniora „Promień” (Dzienny Dom Pomocy Społecznej nr 3)

Kościół[edytuj]

Na osiedlu znajduje się kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła.

Sztuka i pamiątki historyczne[edytuj]

Kompozycja – otwieranie (Zuzanna Pawlicka, główne zdjęcie) i Pływaczka (Józef Kopczyński, mniejsze)

Na osiedlu stoją dwie rzeźby plenerowe. Pierwsza z nich, Kompozycja – otwieranie, stoi blisko restauracji Kasztelańska i wyrzeźbiona została przez Zuzannę Pawlicką w 1975[9]. Druga rzeźba, Pływaczka, stoi na ulicy Wioślarskiej na wysokości krytej pływalni Rataje i powstała w 1977, a jej autorem jest Józef Kopczyński[10].

W pobliżu kościoła z ziemi wystaje pokaźna część betonowej podstawy niemieckiego działa przeciwlotniczego typu FlaK 97(f), 7,5 cm[1].

Komunikacja[edytuj]

Osiedle Piastowskie posiada połączenie komunikacyjne MPK autobusowe linii: 74, 84, 232, 237, 247 (przystanek Rondo Rataje na ulicy Zamenhofa) 74, 84, 237, 247 (przystanki Osiedle Piastowskie i „Osiedle Rzeczypospolitej” na ulicy Zamenhofa), 74 (przystanek Serafitek na styku ulicy Krzywoustego i Jurackiej w pobliżu Mostu Królowej Jadwigi) oraz tramwajowe linii: 6, 12, 18 (przystanek Serafitek na styku ulicy Krzywoustego i Jurackiej blisko Mostu Królowej Jadwigi), 6, 12, 18 (przystanek „Rondo Rataje” na ulicy Bolesława Krzywoustego), 4, 7, 12, 13, 201 (przystanki „Wioślarska”, „Osiedle Piastowskie” i „Osiedle Rzeczypospolitej” na ulicy Zamenhofa).

Zobacz też[edytuj]

Galeria zdjeć[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]