Osiedle Pomorskie (Zielona Góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiedle Pomorskie
Osiedle Zielonej Góry
Ilustracja
Nabot - kaplica ofiar czarnej ospy
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miasto

Zielona Góra

W granicach Zielonej Góry

1985

Strefa numeracyjna

68

Kod pocztowy

65-548

Tablice rejestracyjne

FZ

Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Osiedle Pomorskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Osiedle Pomorskie”
Ziemia51°56′13″N 15°33′15″E/51,936944 15,554167
Portal Polska
Osiedle pomorskie.jpg

Osiedle Pomorskie - osiedle bloków mieszkalnych z wczesnych lat 80. XX wieku położone we wschodniej części Zielonej Góry, przy Szosie Kisielińskiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Pomorskie sąsiaduje z Osiedlem Śląskim i Raculką. Umiejscowione w odległości około 7 kilometrów od centrum miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W II połowie XVII w. Zieloną Górę nawiedziła epidemia ospy zwanej „czarną śmiercią”, dla wędrowców przybywających wówczas do miasta zorganizowano na Przedmieściu Kisielińskim punkt kwarantanny. W jego pobliżu znajdowały się stosy, na których palono zwłoki zmarłych w wyniku zarazy (prawdopodobnie był tam również cmentarz). W miejscu tym pod koniec lat 80. XVII wieku wzniesiono tzw. nabot, który początkowo był zadaszonym słupem z wnęką, która była ozdobiona malowidłami i figurami świętych. Obecnie budowla jest zaniedbana i pozbawiona konserwacji[1].

Pierwszy blok na jego terenie wybudowano w 1984 roku. Jest ono zarządzane przez spółdzielnię mieszkaniową "Kisielin". Do 31 grudnia 1985 r. teren Osiedla Pomorskiego należał do pobliskiej wsi Stary Kisielin, która 1 stycznia 2015 r. została włączona do miasta Zielona Góra.

30 listopada 2010 doszło tam do awarii sieci gazowej, w wyniku której zginął 51-letni mężczyzna. Ewakuowano wówczas ok. 6,5 tys. mieszkańców osiedli Pomorskiego, Śląskiego i Raculki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]