Osiedle Ruczaj (Kraków)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ruczaj
Jeden z bloków na osiedlu
Jeden z bloków na osiedlu
Państwo  Polska
Miasto Kraków
Dzielnica VIII Dębniki
Rozpoczęcie budowy lata 80. XX w.
brak współrzędnych

Osiedle Ruczajosiedle Krakowa wchodzące w skład Dzielnicy VIII Dębniki, położone ok. 4 km na południowy zachód od centrum Krakowa. Nie stanowi jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Bezpośrednio na północ od osiedla znajduje się Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego (tzw. III Kampus UJ).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle to zajmuje południowo-zachodnią część Krakowa. Zostało wybudowane w latach 80. XX w., od tego czasu następuje stopniowy rozwój osiedla – obecnie wiodącą inwestycją jest III Kampus UJ. Wybudowana została także biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Osiedle tradycyjnie dzieli się na trzy części, głównie ze względu na usytuowanie geograficzne. Część pierwsza rozciąga się od rzeki Wilgi do ulicy Kobierzyńskiej i jej skrzyżowania z ulicą Ruczaj i Rostworowskiego. Część druga to teren w pobliżu Skałek Twardowskiego, znajdujący się pomiędzy ulicami: Kobierzyńską, Rostworowskiego i Grota-Roweckiego. Część trzecia, najbardziej wysunięta, sięga w kierunku Kampusu UJ od ulicy Rostworowskiego, między ulicami Kobierzyńską i Grota-Roweckiego do pętli "Ruczaj". Za czwartą część uznaje się budowane od końca lat 90. bloki wzdłuż ulicy Bobrzyńskiego.

Osiedle Ruczaj zwyciężyło wraz ze znajdującym się na obszarze Górki Narodowej osiedlem "Kuźnica Kołłątajowska" w plebiscycie Archi-Szopa na najgorszą zabudowę Krakowa 2012 roku[1]. Jurorzy zwrócili uwagę na "niesamowitą plątaninę bezhołowia urbanistycznego" tych osiedli i na stracone szanse Krakowa na stworzenie spójnej tkanki miejskiej przy sprzyjającym ruchu inwestorskim i posiadanych funduszach.

III Kampus UJ[edytuj | edytuj kod]

W zachodniej części osiedla powstaje III Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tej pory powstały m.in. następujące budynki:

  • Centrum Badań Przyrodniczych i Aparatury Naukowej
  • Kompleks Nauk Biologicznych
  • Wydział Matematyki i Informatyki
  • Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

W dalszym etapie powstać ma Life Science Park, element Jagiellońskiego Centrum Innowacji oraz Kompleks Nauk Matematyczno-Fizycznych. Cała inwestycja, dzięki której powstanie około 100 tys. m² nowej powierzchni naukowo-dydaktycznej, miała zostać ukończona w 2010 roku.

Strefa Ekonomiczna[edytuj | edytuj kod]

Na południowy zachód od kampusu uniwersyteckiego, ciągłej rozbudowie ulega Krakowski Park Technologiczny wchodzący w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Znajduje się w nim centrum oprogramowania koncernu Motorola Solutions, a także nowa siedziba portalu Onet.pl łącznie z serwerownią i zapleczem technologicznym. W przyszłości ma również powstać tutaj siedziba krakowskiego oddziału TVN ze studiami produkcyjnymi[2]. Budowa kompleksu rozłożona jest na wiele lat.

Skałki Twardowskiego[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Skałki Twardowskiego.

Na północ od osiedla znajduje się efektowny kompleks skał wapiennych, miejsce do spacerów, wycieczek pieszych i rowerowych, według legendy wiązane z Janem Twardowskim. W rzeźbie terenu widoczne są formy antropogeniczne – wyrobiska dawnych kamieniołomów wapienia jurajskiego. Wierzchowiznę Skałek Twardowskiego porasta zieleń parkowa wprowadzona tu przez człowieka.

Inne obiekty[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja autobusowa[edytuj | edytuj kod]

Główne osie komunikacyjne osiedla stanowią:

Ulice Grota-Roweckiego i Kobierzyńska[edytuj | edytuj kod]

Ulice Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego[edytuj | edytuj kod]

Linia miejska z przystankiem końcowym na pętli "Czerwone Maki":

Inne[edytuj | edytuj kod]

Linie aglomeracyjne z przystankiem końcowym na pętli "Czerwone Maki":

Komunikacja tramwajowa[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

29 listopada 2010 r. rozpoczęto budowę nowej linii tramwajowej na os. Ruczaj, która miała połączyć istniejącą trasę, wiodącą ulicami Kapelanka – Brożka, z projektowaną pętlą tramwajową w rejonie skrzyżowania ul. M. Bobrzyńskiego z ul. Czerwone Maki. Budowana trasa przebiegać miała wzdłuż ulic Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego. Długość budowanej linii tramwajowej wynosiła (bez pętli) prawie 3,5 km. Na projektowanym odcinku znalazło się 6 przystanków tramwajowych na linii oraz na pętli, łącznie 15 peronów przystankowych.

27 sierpnia 2011 r.[4] oddano do użytku płytę pierwszego skrzyżowania przebudowywanego w ramach inwestycji. Było to skrzyżowanie ulic Kapelanka, Brożka, Grota-Roweckiego i 8 Pułku Ułanów (obecnie ul. Lipińskiego). Ta ostatnia, obecnie, ma formę jedynie wylotu ze skrzyżowania w stronę projektowanej trasy[5], która w nieokreślonej przyszłości stanowić będzie kolejną oś komunikacyjną osiedla (docierając aż do ul. Zawiłej).

25 października 2011 r. oddano do użytku przebudowane skrzyżowanie ulic Kobierzyńskiej i Grota-Roweckiego wraz z przejazdem tramwajowym wzdłuż tej drugiej.

Od 30 grudnia 2011 r. pierwszy odcinek trasy (do przystanku "Ruczaj" włącznie) był wykorzystywany liniowo[6] przy zastosowaniu tramwajów dwukierunkowych (z powodu braku pętli na tymczasowej końcówce), zastępując w tym rejonie część komunikacji autobusowej. Linia nr 12 kursowała na Wieczystą, a nr 18 na Cichy Kącik.

15 października 2012 r. zawieszono obie linie[7] na kilka tygodni, ponieważ należało połączyć wykorzystywaną już część z trasy z nowo wybudowaną resztą.

16 listopada 2012 r. zorganizowano oficjalną uroczystość otwarcia nowej linii wraz z pętlą "Czerwone Maki" i parkingiem funkcjonującym w systemie Parkuj i Jedź[8] z udziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, a dzień później zaczęły na niej regularnie kursować tramwaje. Otwarcie pętli nastąpiło równocześnie z (od dawna planowaną) zmianą siatki połączeń autobusowych i tramwajowych[9].

Linie[edytuj | edytuj kod]

Linie jadące ciągiem ulic Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego, z przystankiem końcowym na pętli "Czerwone Maki":

Przypisy