Osiedle Tysiąclecia (Poznań)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osiedle Tysiąclecia
Osiedle Tysiąclecia(w tle po lewej wieżowce na os. Lecha)
Osiedle Tysiąclecia
(w tle po lewej wieżowce na os. Lecha)
Państwo Polska
Miasto Poznań
Poprzednia nazwa A (nazwa robocza)
Rozpoczęcie budowy lata 80. XX w.
brak współrzędnych
Wieżowce (nr 70 i 71)
Kapliczka przydrożna na osiedlu z napisem Serce Jezusa zmiłuj się nad nami

Osiedle Tysiącleciaosiedle mieszkaniowe na Chartowie, w Poznaniu,położone jest obok osiedli Lecha, Czecha i Rusa. Zabudowę ograniczają ulice: abpa Baraniaka (na północy), Chartowo (na wschodzie), Piaśnicka (na południu) i Inflancka (na zachodzie).

Architektura i zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Zabudowę osiedla stanowią trzy wysokościowce, kilka bloków pięciokondygnacyjnych i jeden jedenastokondygnacyjny. Na osiedlu znajduje się kościół rzymskokatolicki Parafii pw Pierwszych Polskich Męczenników, Gimnazjum nr 25, Przedszkole nr 160 Biały Orzeł oraz Osiedlowy Dom Kultury Jubilat. W modernistycznym parku dwa stawy na rzece Piaśnica i dwa sztucznie usypane kopce; również „Użytek ekologiczny Traszki Ratajskie”. Na jednym z bloków usytuowany był neon z nazwą osiedla. W latach 80. dość często obserwowano tam awarie doprowadzające do wyświetlania napisu „Osiedle CIA”[1][2].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Na osiedlu znajduje się rozległy, modernistyczny park. Przez teren parku przepływa skanalizowana Piaśnica oraz Chartynia. W północnej części dochodzą tu lasy, będące częścią maltańskiego klina zieleni. Na osiedlu, w podmokłych miejscach parkowych, występuje chroniona traszka zwyczajna[3].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Osiedle posiada połączenie komunikacyjne MPK autobusowe linii 55, 57, 66, 81, 84, 92, 232 i 245 oraz tramwajowe linii 5, 16, 17, 18 i 201.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2008, ISBN 978-83-7445-018-8