Osiedle przy ul. Nad Wierzbakiem w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Osiedle przy ul. Nad Wierzbakiem
Ilustracja
Widok od południa (czerwiec 2010)
Państwo

 Polska

Miasto

Poznań

Dzielnica

Osiedle Sołacz

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Osiedle przy ul. Nad Wierzbakiem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Osiedle przy ul. Nad Wierzbakiem”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Osiedle przy ul. Nad Wierzbakiem”
52°25′17,8″N 16°54′32,2″E/52,421611 16,908944
Widok od ul. Nad Wierzbakiem (marzec 2013)

Osiedle przy ul. Nad Wierzbakiem – jedno z poznańskich osiedli mieszkaniowych (właściwie fragmentarycznie zrealizowana część), reprezentujące konserwatywne formy mieszkaniowej architektury hitlerowskiej, zlokalizowane przy ul. Nad Wierzbakiem 14 i 15/17, u zbiegu z aleją Wielkopolską na Sołaczu na osiedlu samorządowym Sołacz.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Nieznany architekt zaprojektował zapewne znacząco większe założenie, ale w latach 40. XX w. (podczas II wojny światowej), zrealizowano tylko dwa domy, tworzące rodzaj swoistej południowej bramy do prowadzącej w górę doliny Wierzbaka ulicy Nad Wierzbakiem. Budynki reprezentują tradycyjne rozwiązania architektoniczne, posiadają wysokie czterospadowe dachy, kryte dachówką i szerokie, białe obramienia okienne. Jeden z budynków (wschodni) posiada charakterystyczne podcienia od ulicy. Wzorce zastosowane na osiedlu były powszechnie stosowane w architekturze osiedlowej III Rzeszy, jako kontrapunkt dla niepożądanego przez niemieckich nazistów modernizmu, zwłaszcza związanego z Bauhausem.

Zespół stanowi dopełnienie interesującej, stübbenowskiej architektury Sołacza od strony wschodniej i jest wpisany do rejestru zabytków. Sąsiaduje z zabytkowym Parkiem Sołackim.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Inne interesujące obiekty architektoniczne na Sołaczu:

oraz:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]