Osielec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Osielec
wieś
Ilustracja
centrum miejscowości
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Powiat

suski

Gmina

Jordanów

Wysokość

425 m n.p.m.

Liczba ludności (2020)

3085[2]

Strefa numeracyjna

18

Kod pocztowy

34-234[3]

Tablice rejestracyjne

KSU

SIMC

0431728

Położenie na mapie gminy wiejskiej Jordanów
Mapa konturowa gminy wiejskiej Jordanów, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Osielec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Osielec”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Osielec”
Położenie na mapie powiatu suskiego
Mapa konturowa powiatu suskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Osielec”
Ziemia49°40′14″N 19°46′04″E/49,670556 19,767778[1]

Osielecwieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Jordanów[4][5], nad rzeką Skawą.

W latach 1954-1972 wieś była siedzibą gromady Osielec. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Widok na Osielec oraz pasmo Polic

W Osielcu urodził się Jan Ujczak (1898–1944), działacz niepodległościowy, odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Po II wojnie światowej jeden z tzw. żołnierzy wyklętych, Zygmunt Szendzielarz, przebywał w Osielcu wraz z Lidią Lwow ps. „Lala”. 30 czerwca 1948 roku „Łupaszka” został schwytany przez UZB, a następnie przewieziony do Warszawy. 30 czerwca 2015 roku została odsłonięta tablica pamięci poświęcona Zygmuntowi Szendzielarzowi.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osielec (3.) w gminie Jordanów

Osielec leży na pograniczu Beskidu Żywieckiego (Pasmo Polic) i Makowskiego. Od stacji PKP w Osielcu prowadzi szlak turystyczny zielony zielony szlak na Cupel (887 m n.p.m.) – szczyt, przez który biegnie (prowadzący przez pasmo Polic) Główny Szlak Beskidzki. Wieś położona jest przy drodze w połowie drogi między Jordanowem a Makowem Podhalańskim.

Integralne części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Osielec[4][5]
przysiółki Gąsiorówka, Jabconiowa
części wsi Bachulowa, Balcarzówka, Bandurowa, Baranówka, Bogaczowa, Brodaniec, Brzanowa, Budowa, Charwatówka, Chodanówka, Dudkówka, Działkowa Dolna, Działkowa Górna, Głodkowa, Grzybkówka, Janikowa, Karbowa, Koniówkówka, Koprskowa, Kotowa, Kowalowa, Książkowa, Leśniakówka, Matułówka, Misarzówka, Morawówka, Niziołówka, Oleksówka, Pieskowa, Polany Jurkowe, Rusinowa, Sędrówka, Sępkówka, Słoninowa, Sołtystwo, Szyszkowa, Świstkowa, Wronkówka, Zagroda Błażkowa, Zagroda Ligusowa, Zagroda Ujczakowa, Zarębowa

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

W Osielcu jest dużo zakładów zajmujących się obróbką drewna, produkowana jest tu między innymi duża liczba palet oraz elementy do krzeseł, stołów itp. Rozwinięte jest także rolnictwo, uprawia się tu głównie ziemniaki i zboża (pszenica, żyto, owies, jęczmień). We wsi znajduje się jeden z większych w rejonie Europy wschodniej kamieniołomów piaskowca magurskiego założony przez Niemców w czasie II wojny światowej do pozyskania surowca na drogi. Po wojnie eksploatowany, by następnie w latach od ok. 1990 do 2004 pozostawać nieczynnym. 4 stycznia 2008 r. Olsztyńskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o zakupiła 100% udziałów od prywatnego właściciela. We wsi jest również betoniarnia, skład budowlany oraz market handlowy „Skrzat”. W Osielcu obecna również jest oczyszczalnia ścieków, która ma zatrzymać wypuszczanie ścieków komunalnych do Skawy, ponieważ zasilać ona będzie Zbiornik Świnna Poręba, z którego woda pitna będzie trafiać na Śląsk.

Kultura i religia[edytuj | edytuj kod]

W Osielcu znajduje się szkoła podstawowa im. Karola Szymanowskiego.

Działalność duszpasterską na terenie wsi prowadzi Kościół rzymskokatolicki, parafia św. Apostołów Filipa i Jakuba, dysponująca 180-letnim kościołem parafialnym, w stylu neoklasycystycznym.

Wieś jest również aktywna w sporcie, jest w niej drużyna piłkarska GKS „Świt Osielec” podzielona na seniorów, juniorów, trampkarzy oraz drużyna siatkarska „Osielski Kamień” składająca się z uczniów miejscowej szkoły. W Osielcu znajduje się również tor motocrossowy na Przykcu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 94364
  2. Raport o stanie gminy w roku 2020. Stan ludności 31.12.2020 str. 4 [dostęp 2022-03-16].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 878 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  4. a b Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200).
  5. a b Rejestr TERYT. Jednostki podziału terytorialnego (TERC). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2023-07-18]..