Osielec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osielec
centrum miejscowości
centrum miejscowości
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat suski
Gmina Jordanów
Wysokość 425 m n.p.m.
Liczba ludności (2006) 3000
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 34-234
Tablice rejestracyjne KSU
SIMC 0431728
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Osielec
Osielec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osielec
Osielec
Ziemia 49°40′50″N 19°46′55″E/49,680556 19,781944

Osielecwieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Jordanów, nad rzeką Skawą.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Położenie[edytuj]

Widok na Osielec oraz pasmo Polic
Osielec (3.) w gminie Jordanów

Osielec leży na pograniczu Beskidu Żywieckiego (Pasmo Polic) i Makowskiego. Od stacji PKP w Osielcu prowadzi zielony szlak na Cupel (887 m n.p.m.) – szczyt, przez który biegnie (prowadzący przez pasmo Polic) Główny Szlak Beskidzki. Wieś położona jest przy drodze Tabliczka DK28.svg w połowie drogi między Jordanowem a Makowem Podhalańskim.

Przemysł[edytuj]

W Osielcu jest dużo zakładów zajmujących się obróbką drewna, produkowana jest tu między innymi duża ilość palet oraz elementy do krzeseł, stołów itp. Rozwinięte jest tu także rolnictwo, uprawia się tu głównie ziemniaki i zboża (pszenica, żyto, owies, jęczmień). We wsi znajduje się jeden z większych w rejonie Europy wschodniej kamieniołomów piaskowca magurskiego założony przez Niemców w czasie II wojny światowej do pozyskania surowca na drogi. Po wojnie eksploatowany, by następnie w latach od ok. 1990 do 2004 pozostawać nieczynnym, aktualnie wznowiono wydobycie, lecz postępuje w tak szybkim tempie, że zasoby naturalne góry mogą się niedługo wyczerpać.Dnia 4 stycznia 2008 roku Olsztyńskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o zakupiła 100% udziałów od prywatnego właściciela. Aktualna nazwa kopalni brzmi Kopalnia Kamienia „OSIELEC” Spółka z o.o. We wsi jest również betoniarnia, skład budowlany oraz market handlowy „Skrzat”. W Osielcu obecna również jest oczyszczalnia ścieków, która ma zatrzymać wypuszczanie ścieków komunalnych do rzeki Skawy ponieważ zasilać ona będzie Zbiornik Świnna Poręba z którego woda pitna będzie trafiać na Śląsk.

Kultura i religia[edytuj]

W Osielcu znajduje się szkoła podstawowa i gimnazjum im. Karola Szymanowskiego, aktualnie w tej szkole uczy się około 500 uczniów.

Działalność duszpasterską na terenie wsi prowadzi Kościół rzymskokatolicki, parafia św. Apostołów Filipa i Jakuba, dysponująca 180-letnim kościołem parafialnym, w stylu neoklasycystycznym.

Wieś jest również aktywna w sporcie, jest w niej drużyna piłkarska GKS „Świt Osielec” podzielona na seniorów, juniorów, trampkarzy oraz drużyna siatkarska „Osielski Kamień” składająca się z uczniów miejscowej szkoły.