Osielec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osielec
centrum miejscowości
centrum miejscowości
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat suski
Gmina Jordanów
Wysokość 425 m n.p.m.
Liczba ludności (2011) 3077[1]
Strefa numeracyjna 18
Kod pocztowy 34-234[2]
Tablice rejestracyjne KSU
SIMC 0431728
Położenie na mapie gminy wiejskiej Jordanów
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Jordanów
Osielec
Osielec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osielec
Osielec
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Osielec
Osielec
Położenie na mapie powiatu suskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu suskiego
Osielec
Osielec
Ziemia49°40′50″N 19°46′55″E/49,680556 19,781944

Osielecwieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Jordanów, nad rzeką Skawą.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Widok na Osielec oraz pasmo Polic

Po II wojnie światowej jeden z tzw. żołnierzy wyklętych, Zygmunt Szendzielarz, przebywał w Osielcu wraz z Lidią Lwow ps. „Lala”. 30 czerwca 1948 roku „Łupaszka” został schwytany przez UZB, a następnie przewieziony do Warszawy. 30 czerwca 2015 roku została odsłonięta tablica pamięci poświęcona Zygmuntowi Szendzielarzowi.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osielec (3.) w gminie Jordanów

Osielec leży na pograniczu Beskidu Żywieckiego (Pasmo Polic) i Makowskiego. Od stacji PKP w Osielcu prowadzi szlak turystyczny zielony zielony szlak na Cupel (887 m n.p.m.) – szczyt, przez który biegnie (prowadzący przez pasmo Polic) Główny Szlak Beskidzki. Wieś położona jest przy drodze w połowie drogi między Jordanowem a Makowem Podhalańskim.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Osielec: [3][4]

przysiółki
Gąsiorówka, Jabconiowa
części wsi
Bachulowa, Balcarzówka, Bandurowa, Baranówka, Bogaczowa, Brodaniec, Brzanowa, Budowa, Charwatówka, Chodanówka, Dudkówka, Działkowa Dolna, Działkowa Górna, Głodkowa, Grzybkówka, Janikowa, Karbowa, Koniówkówka, Koprskowa, Kotowa, Kowalowa, Książkowa, Leśniakówka, Matułówka, Misarzówka, Morawówka, Niziołówka, Oleksówka, Pieskowa, Polany Jurkowe, Rusinowa, Sędrówka, Sępkówka, Słoninowa, Sołtystwo, Szyszkowa, Świstkowa, Wronkówka, Zagroda Błażkowa, Zagroda Ligusowa, Zagroda Ujczakowa, Zarębowa

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

W Osielcu jest dużo zakładów zajmujących się obróbką drewna, produkowana jest tu między innymi duża ilość palet oraz elementy do krzeseł, stołów itp. Rozwinięte jest także rolnictwo, uprawia się tu głównie ziemniaki i zboża (pszenica, żyto, owies, jęczmień). We wsi znajduje się jeden z większych w rejonie Europy wschodniej kamieniołomów piaskowca magurskiego założony przez Niemców w czasie II wojny światowej do pozyskania surowca na drogi. Po wojnie eksploatowany, by następnie w latach od ok. 1990 do 2004 pozostawać nieczynnym. 4 stycznia 2008 r. Olsztyńskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o zakupiła 100% udziałów od prywatnego właściciela. We wsi jest również betoniarnia, skład budowlany oraz market handlowy „Skrzat”. W Osielcu obecna również jest oczyszczalnia ścieków, która ma zatrzymać wypuszczanie ścieków komunalnych do Skawy, ponieważ zasilać ona będzie Zbiornik Świnna Poręba, z którego woda pitna będzie trafiać na Śląsk.

Kultura i religia[edytuj | edytuj kod]

W Osielcu znajduje się szkoła podstawowa im. Karola Szymanowskiego.

Działalność duszpasterską na terenie wsi prowadzi Kościół rzymskokatolicki, parafia św. Apostołów Filipa i Jakuba, dysponująca 180-letnim kościołem parafialnym, w stylu neoklasycystycznym.

Wieś jest również aktywna w sporcie, jest w niej drużyna piłkarska GKS „Świt Osielec” podzielona na seniorów, juniorów, trampkarzy oraz drużyna siatkarska „Osielski Kamień” składająca się z uczniów miejscowej szkoły. W Osielcu znajduje się również tor motocrossowy na Przykcu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r..
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. GUS. Rejestr TERYT