Oskar (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oskar
Oscar
Gatunek

komedia

Data premiery

11 października 1967

Kraj produkcji

Francja

Język

francuski

Czas trwania

85 minut

Reżyseria

Édouard Molinaro

Scenariusz

Jean Halain
Louis de Funès

Główne role

Louis de Funès
Claude Rich
Claude Gensac
Agathe Natanson

Muzyka

Jean Marion

Oskar – francuski film komediowy z Louisem de Funèsem w roli głównej. Film zrealizowano na podstawie sztuki Claude Magniera.

Na deskach francuskiego teatru sztuka wystawiana była czterokrotnie, w 1959, 1961, 1971 i 1972. W każdym z nich główną rolę odgrywał Louis de Funes.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film (i sztuka) przedstawia jeden, bardzo zwariowany dzień z życia dyrektora firmy, Bertranda Barniera (Louis de Funès) i jego rodziny. Gdy do drzwi przedsiębiorcy wczesnym rankiem puka jeden z jego pracowników, Christian Martin (Claude Rich), nic jeszcze nie zapowiada jak fatalna okaże się ta doba. Młody chłopak zastaje szefa ubranego w piżamę i prosi o podwyżkę, gdyż wkrótce planuje wziąć ślub. Przy okazji oznajmia, że oszukał firmę na 60 mln franków. Barnier z trudem przełyka śniadanie i chce natychmiast wyrzucić podstępnego pracownika. Jednak ten grozi mu ujawnieniem ksiąg finansowych firmy.

Gdy Martin uzyskuje obietnicę awansu i większych pieniędzy, prosi Barniera o rękę jego własnej córki. Szok ojca jest ogromny, gdyż wcześniej o niczym nie wiedział. Oszołomiony Barnier z trudem znosi poranne wieści, kiedy okazuje się, że doszło do pomyłki. Chłopak miał bowiem na myśli zupełnie inną dziewczynę, niejaką Jacquelline, która oględnie wyznała mu, że jest córką Barniera.

Tymczasem prawdziwa córka, Colette, zakochana w kierowcy ojca, Oskarze, oznajmia, że jest z nim w ciąży. Problem pojawia się, gdy ojciec wyjawia, że właśnie zwolnił Oskara, a ten wyjechał z ekspedycją na biegun polarny. Barnier nie wie co począć. Czy zmusić do ślubu ze swoją córką porannego gościa, czy czekać na powrót kierowcy Oskara, czy może wydać ją za swojego tępego masażystę. Dochodzi do zbiegu wielu zabawnych sytuacji. A gdy walizki wypełnione po brzegi pieniędzmi mieszają się z bagażami z damską bielizną Barnier traci rozum... Finał okazuje się zaskakujący dla wszystkich, dla samego Barniera, dla jego rodziny i dla widzów.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odbiór filmu[edytuj | edytuj kod]

We Francji ekranizacja sztuki cieszyła się dużą popularnością, ściągnęła do kin 6,12 mln widzów, co stanowiło drugie miejsce w skali roku (pierwsze miejsce w 1967 zajął film Wielkie wakacje, również z Louisem de Funèsem w roli głównej).

W 1991 nakręcony został remake filmu pt. Oskar, czyli 60 kłopotów na minutę, z Sylvestrem Stallonem w roli głównej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]