Oskar (postać literacka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Oskar – główny bohater powieści Érica-Emmanuela Schmitta pt. "Oskar i pani Róża". Miał 10 lat i chorował na białaczkę. Przebywał w szpitalu. Tam poznał panią Różę, która przekonała go, aby każdy następny dzień był dla niego dziesięcioma latami. Zachęcała go także do pisania listów do Boga. Jego przezwiskiem był Jajogłowy, a przyjaciółmi byli Bekon, Einstein i Pop Corn[1].

Charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

Oskar był melancholijny. Często rozmyślał o sensie życia i śmierci. Myślał także nad tym, czym jest cierpienie. Na początku utworu nienawidził pisać listów, ponieważ nigdy przedtem tego nie robił[2]. Nie lubił swoich rodziców, ponieważ bali się rozmów o umieraniu[3]. Cieszył się, kiedy rozmawiał z Różą, bo rozumiała Oskara i chciała mu pomóc. Według niego nikt oprócz Róży nie chciał go w szpitalu. Był ateistą, o czym świadczy jego pierwszy list[2]. Nie obawiał się trudnych tematów i krytykował razem z Różą otaczający go świat. Był zakochany ze wzajemnością w Peggy Blue, która miała niebieską skórę[4]. Musieli się rozstać, kiedy ona wracała do domu, co było dla chłopca ciężkim przeżyciem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Listy Oskara, [w:] Marlena Derlukiewicz, Słowa na start!, 2014, s. 200.
  2. a b Listy Oskara, [w:] Marlena Derlukiewicz, Słowa na start!, Nowa Era, 2014, s. 199.
  3. Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża” - opracowanie książki - strona: 3 [online], wypracowania24.pl [dostęp 2016-02-08].
  4. Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża, wyd. 2, Kraków: Znak, 2011.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]