Oskar (postać literacka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oskar – główny bohater powieści Érica-Emmanuela Schmitta pt. "Oskar i pani Róża". Miał 10 lat i chorował na raka, dlatego bardzo często przebywał w szpitalu. Pewnego dnia poznał panią Różę, która przekonała go, aby każdy następny dzień był dla niego dziesięcioma latami. Zachęcała go także do pisania listów do Pana Boga. Jego przezwiskiem był Jajogłowy, a jego przyjaciółmi byli Bekon, Einstein i Pop Corn[1].

Charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

Oskar był bardzo melancholijny. Często rozmyślał o sensie życia i śmierci. Myślał także nad tym, czym jest cierpienie[2]. Na początku utworu nienawidził pisać listów, ponieważ nigdy przedtem tego nie robił[3]. Nie lubił swoich rodziców, ponieważ oni bali się rozmów o umieraniu[4]. Natomiast cieszył się, kiedy rozmawiał z Różą, bowiem ona rozumiała Oskara i chciała mu pomóc[2]. Według niego nikt oprócz Róży nie chciał go w szpitalu[1]. Był ateistą, o czym świadczy jego pierwszy list[3]. Nie obawiał się rozmawiać na trudne tematy i często krytykował razem z Różą otaczający go świat[5]. Był zakochany ze wzajemnością w Peggy Blue, która miała niebieską skórę[6], ale musieli się rozstać, kiedy ona wracała do domu, co on bardzo to przeżywał[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Listy Oskara [w:] Marlena Derlukiewicz, Słowa na start!, 2014, s. 200.
  2. a b Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża” - opracowanie książki - strona: 2, wypracowania24.pl [dostęp 2016-02-08].
  3. a b Listy Oskara [w:] Marlena Derlukiewicz, Słowa na start!, Nowa Era, 2014, s. 199.
  4. Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża” - opracowanie książki - strona: 3, wypracowania24.pl [dostęp 2016-02-08].
  5. Listy Oskara [w:] Marlena Derlukiewicz, Słowa na start!, 2014, s. 201.
  6. Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża, wyd. Znak, 2004, s. 14.
  7. Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża, Znak, 2004, s. 32.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]