Oskowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oskowo
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat lęborski
Gmina Cewice
Liczba ludności (2006) 211
Strefa numeracyjna (+48) 59
Tablice rejestracyjne GLE
SIMC 0741541
Położenie na mapie gminy Cewice
Mapa lokalizacyjna gminy Cewice
Oskowo
Oskowo
Położenie na mapie powiatu lęborskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu lęborskiego
Oskowo
Oskowo
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Oskowo
Oskowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Oskowo
Oskowo
Ziemia54°23′46″N 17°41′54″E/54,396111 17,698333

Oskowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Òskòwò; niem. Wutzkow) – osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Cewice przy trasie drogi wojewódzkiej nr 212. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Przez miejscowość przepływa rzeka Bukowina, która jest jednym z głównych dopływów rzeki Łupawa. W centrum wsi położony jest dwór, zbudowany prawdopodobnie w XIX wieku, który w chwili obecnej stanowi własność prywatną. W lesie, przy drodze z Oskowa do Siemirowic, położone jest cmentarzysko kultury łużyckiej z okresu XII-VII w p.n.e. Na cmentarzysko, które zajmuje obszar 1500 m na 500 m, składa się 12 mogił, które zostały naruszone jeszcze w czasach nowożytnych. Na podstawie wydobytych na cmentarzysku wyrobów metalowych oraz ceramiki, kurhany datowane są na IV okres epoki brązu (1000-800 r. p.n.e.) oraz początki V okresu tej epoki (ok. 700 r. p.n.e.). Zaliczane są do grupy wschodniopomorskiej (kaszubskiej) kultury łużyckiej.

W 2013 powstała tu replika rzymskiego obozu zimowego z największą na świecie repliką konia trojańskiego, która znalazła się w Księdze Guinnessa. Stojąca na kilkumetrowym nasypie replika ma 15 m wysokości i pełni funkcję platformy widokowej. Długość konia od głowy do ogona wynosi 16 m. Do jego stworzenia użyto około 50 m³ drewna modrzewiowego oraz świerkowego. Podobne repliki znajdują się w Canakkale w Turcji, Reno i Wisconsin Dells w USA i polskich Bonowicach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]