Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany
Gatunek horror
kostiumowy
poetycki
Data premiery 20 października 1986 r.
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 114 min
Reżyseria Wojciech Jerzy Has
Scenariusz Michał Komar
Główne role Piotr Bajor,
Maciej Kozłowski
Muzyka Jerzy Maksymiuk
Zdjęcia Grzegorz Kędzierski
Scenografia Andrzej Przedworski
Montaż Barbara Lewandowska-Conio,
Wanda Zeman

Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany – polski film fabularny z 1985 roku w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

Film jest poetycką przypowieścią o zmaganiu człowieka ze złem i grzechem. Pesymistyczna wizja natury ludzkiej. Scenariusz oparty jest na powieści Jamesa Hogga Wyznania usprawiedliwionego grzesznika przez niego samego spisane.

Treść[1][edytuj | edytuj kod]

Potajemnie odkopane zwłoki grzesznika ożywają i przedstawiają opowieść o swoim losie zapisane w pamiętniku. Robert zostaje zrodzony ze związku hulaki i rozpustnika Logana i poślubionej wbrew jej woli bogobojnej Rabiny. W wyniku jej zgwałcenia rodzi się Gustaw, którego matka przeklina i odchodzi od Logana. Związuje się z powiernikiem duchowym i z tego związku pochodzi Robert. Robert przyjmuje życie wyrzeczeń dla osiągnięcia wyższego poziomu duchowego i zajmuje się rozważaniem zagadnień wiary i moralności. Pojawia się Nieznajomy, który zwodzi Roberta na drogę zbrodni i zatracenia własnej duszy. Z podszeptów Nieznajomego zabija własnego przyrodniego brata, a potem ojca i matkę. Schodzi na drogę pijaństwa, rozpusty i występku. W ostatnich scenach filmu przebija sztyletem Nieznajomego, jednak to Roberta ze sztyletem wbitym w serce znajdują włóczędzy.

Obsada [2][edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]