Nadchodzi osobliwość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Osobliwość jest blisko)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osobliwość jest blisko: Kiedy istoty ludzkie przekroczą granice biologiczne
The Singularity Is Near: When Humans Transcend Biology
The Singularity is Near.jpg
Autor Raymond Kurzweil
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data I wyd. 2005
Wydawca Viking Press
Typ utworu popularnonaukowa

Nadchodzi osobliwość (tytuł ang. The Singularity Is Near: When Humans Transcend Biology) – aktualizacja z 2005 roku książki Raymonda Kurzweila Wiek maszyn duchowych (tytuł ang. The Age of Spiritual Machines) z 1999 roku oraz książki Wiek maszyn inteligentnych (tytuł ang. The Age of Intelligent Machines) z 1990 roku.

W książce tej, podobnie jak w dwóch poprzednich, Ray Kurzweil przedstawia obraz tego, co może nastąpić w przyszłości. Sugeruje nadejście Technologicznej Osobliwości, co oznacza, że technologia wywrze wpływ na ludzkie ciało i umysł. Osobliwość będzie wynikiem połączenia trzech ważnych technologii XXI wieku: genetyki, nanotechnologii i robotyki (w tym sztucznej inteligencji).

W książce Kurzweil przedstawia cztery główne założenia swej teorii:

1. Osobliwość jako "technologiczna ewolucja" jest osiągalnym celem dla ludzkości,

2. Rozwój technologiczny dokonuje się w kierunku Osobliwości w sposób wykładniczy, na zasadzie prawa, według którego przełomy technologiczne pojawiają się w coraz mniejszych odstępach czasu,

3. Funkcjonalność ludzkiego mózgu będzie mierzalna dzięki technologii, która powstanie w przyszłości,

4. Osiągnięcia w dziedzinie medycyny powodują, że ludzie z pokolenia Kurzweila tzw. Baby Boomers żyją dość długo, by doświadczyć tego, iż osiągnięcia technologiczne znacznie wpływają na i przewyższają procesy umysłu ludzkiego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]