Osobliwy dom Pani Peregrine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osobliwy dom Pani Peregrine
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
Autor Ransom Riggs
Typ utworu literatura młodzieżowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Filadelfia
Język angielski
Data wydania 2011
Wydawca Quirk Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2012
Wydawca Media Rodzina
Przekład Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Osobliwy dom Pani Peregrine – debiutancka powieść amerykańskiego autora Ransoma Riggsa, wydana w Polsce przez wydawnictwo Media Rodzina. Książka opowiada historię chłopca, który podążając za wskazówkami trafia do opuszczonego sierocińca na walijskiej wyspie. Historia jest połączeniem narracji i fotografii pochodzących z okolic, które autor zdobył podczas spotkań kolekcjonerów.

Historia[edytuj]

Książka dla dzieci początkowo miała być książką z obrazkami wykorzystującą zdjęcia z kolekcji Riggsa. Jednak idąc za radą redaktora w wydawnictwie Quirk Books, autor użył zdjęć jako przewodnika, który pozwolił mu opracować powieść[1][2]. Riggs był kolekcjonerem zdjęć, jednak do powieści potrzebował czegoś więcej. Spotkał się więc z Leonardem Lightfootem, znanym kolekcjonerem z pchlego targu Rose Bowl w Pasadenie, który przedstawił go innym kolegom po fachu[3]. Tak powstała historia o chłopcu podążającym tropem wskazówek zawartych na starych zdjęciach dziadka. Wskazówki rzucają go w wir przygody rozgrywającej się w ogromnym, opuszczonym sierocińcu na walijskiej wyspie.

Książka stała się bestsellerem magazynu New York Times[4]. 29 kwietnia 2012 roku, po 45 tygodniach obecności na liście Children's Chapter Books, osiągnęła jej szczyt. Pozostała na nim do 20 maja, kiedy to spadła na czwartą pozycję. Generalnie, krytycy chwalili pozycję zarówno za kreatywne wykorzystanie fotografii, jak i ciekawe postacie oraz scenerię.

Fabuła[edytuj]

16-letni Jacob Portman jedzie do Walii, aby poznać prawdę o przeszłości swojego dziadka po tym, jak mężczyzna zostaje zamordowany przez coś, co Jacob uważa za postać z wyobraźni. Jednak odkrywa, że bajki które opowiadał mu dziadek w dzieciństwie, są prawdą. Poznaje przyjaciół dziadka którzy przez ostatnie 70 żyli w zapętlonym dniu z 1940r, przez co nie postarzeli się. Powoli poznaje prawdę o dziadku oraz o sobie, odkrywa swój rzadki dar oraz dowiaduje się o całym świecie "osobliwych".

Recepcja książki[edytuj]

„Osobliwy dom Pani Peregrine” spędził 63 tygodnie na liście bestsellerów dla dzieci magazynu The New York Times. Zdobył jej szczyt po 45 tygodniach, 29 kwietnia 2012 roku. Pozostał tam aż do 20 maja, kiedy spadł na czwartą pozycję. Książka zniknęła z listy 9 września 2012, po 63 tygodniach.

Jak napisała Deborah Netburn dla Los Angeles Times, najlepszą rzeczą w powieści jest „zbiór czarno-białych fotografii rozrzuconych po książce”. Publisher’s Weekly nazwał pozycję „przyjemnym, ekscentrycznym czytadłem, znakomitym dzięki rozbudowanym charakterystykom postaci, wiarygodnej walijskiej scenerii i kilku naprawdę strasznym potworom”[5].

Kontynuacja[edytuj]

Książka znalazła kontynuację w dwóch kolejnych tomach trylogii zatytułowanych Miasto Cieni [Hollow City] i Biblioteka dusz [Library of Souls], które ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa Media Rodzina (odpowiednio w 2014 i 2016 roku) we wspólnym przekładzie Małgorzaty Hesko-Kołodzińskiej i Piotra Budkiewicza.

Ekranizacja[edytuj]

Prawa do adaptacji filmowej zostały sprzedane wytwórni 20th Century Fox[6]. Do dokonania adaptacji wybrano Jane Goldman[7]. Reżyserem filmu Osobliwy dom Pani Peregrine jest Tim Burton[8][9].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]