Ostalgia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koszulki z godłem DDR
Stoisko z pamiątkami z czasów NRD w Berlinie

Ostalgia – spolszczona wersja niemieckiego terminu Ostalgie, powstałego przez połączenie słów Ost (wschód) oraz Nostalgie (nostalgia) i określającego zjawisko tęsknoty za czasami Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Użycie tego określenia po raz pierwszy przypisuje się drezdeńskiemu kabareciście i aktorowi Uwe Steimle[1].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Fenomen ostalgii przybiera dwie główne formy. Wyrasta z tęsknoty za małą stabilizacją (np. programem – w praktyce minimalnych – osłon socjalnych), charakteryzującą kraje komunistyczne przed upadkiem systemu, i jest wyrazem strachu odrzuconych przed prawami wolnego rynku, ale w lżejszej formie może przejawiać się fascynacją wyprodukowanymi w czasach realnego socjalizmu przedmiotami (np. samochodami marki Trabant czy Wartburg).

Na ostalgii opiera się dzisiejsza popularność wielu artystów tworzących za czasów NRD, ale także współczesnych dzieł podejmujących temat przeszłości (np. filmu Good bye, Lenin!).

Zjawisko podobne do ostalgii (czyli tęsknota za czasami komunizmu) występuje w niemal wszystkich państwach byłego Bloku Wschodniego, także w Polsce (PRL) oraz w szczególności w krajach byłego ZSRR, szczególnie w Rosji gdzie silna jest nostalgia za czasami istnienia Związku Radzieckiego. Natomiast w krajach byłej Jugosławii podobnym zjawiskiem jest tzw. Jugonostalgia, czyli tęsknota za czasami SFRJ.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]