Ostatni król Szkocji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ostatni król Szkocji
The Last King of Scotland
Gatunek dramat, historyczny
Data premiery Ziemia 1 września 2006
Polska 9 lutego 2007
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski, francuski, niemiecki, suahili
Czas trwania 121 min
123 min – wersja amerykańska
Reżyseria Kevin Macdonald
Scenariusz Jeremy Brock
Peter Morgan
Giles Foden
Główne role Forest Whitaker
James McAvoy
Gillian Anderson
Muzyka Alex Heffes
Zdjęcia Anthony Dod Mantle
Scenografia Tina Jones
Kostiumy Michael O’Connor
Montaż Justine Wright
Produkcja Lisa Bryer
Andrea Calderwood, Christine Ruppert, Charles Steel
Dystrybucja Stany Zjednoczone Fox Searchlight Pictures,
Polska Cinepix
Budżet 5 mln funtów
Nagrody
Nagroda Akademii Filmowej, Złoty Glob, Nagroda Gildii Aktorów Filmowych i inne

Ostatni król Szkocji (ang. The Last King of Scotland) – ekranizacja książki Gilesa Fodena, ukazująca dyktaturę Idiego Amina w Ugandzie. Krwawe wydarzenia, towarzyszące jego rządom, przedstawione są z punktu widzenia fikcyjnej postaci osobistego lekarza Amina, Nicholasa Garrigana.

Forest Whitaker, odtwarzający w filmie rolę tytułowego dyktatora, otrzymał za swoją rolę Oskara.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów medycznych w 1970 roku młody Szkot, Nicolas Garrigan, postanawia wyjechać, by pomagać chorym. Jego wyborem staje się afrykańska Uganda. W czasie, gdy Garrigan osiedla się w Ugandzie, dochodzi do zamachu stanu, na którego czele staje Idi Amin – generał wojsk obalający prezydenta Miltona Obote. Wracający z wystąpienia Amina Garrigan zostaje zatrzymany przez wojsko z prośbą o udzielenie pomocy Aminowi, który miał właśnie wypadek. Fakt, iż Garrigan pochodzi ze Szkocji fascynuje Amina do tego stopnia, iż następnego dnia generał zaprasza młodego Brytyjczyka do siebie z propozycją objęcia funkcji jego osobistego lekarza.

Początkowo zafascynowany prezencją i stylem Amina (fascynację tę podsycają darowane przezeń prezenty, m.in. sportowy Mercedes) Garrigan, wkrótce zaczyna dowiadywać się o dziwnych zaginięciach przeciwników Amina. Nie dowierzając przyglądającym się sytuacji pracownikom londyńskiego rządu, lekarz coraz częściej jednak słyszy o zbrodniach, za którymi ma stać przywódca. Szczególnym wydarzeniem staje się zniknięcie ministra zdrowia Ugandy, o którym Garrigan poinformował Amina, iż widział go w jednym z klubów rozmawiającego z białym mężczyzną. Gdy okazuje się, iż było to zawarcie umowy na dostawę penicyliny, Garrigan pyta o ministra samego dyktatora. Otrzymuje głęboko zastanawiającą odpowiedź wraz ze stwierdzeniem, że on sam jest teraz Ugandyjczykiem, natomiast wieczorem w mieszkaniu znajduje wyłącznie dokumenty przedstawiające go jako obywatela Ugandy, co oznacza brak możliwości wyjazdu.

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Garrigan zakochuje się z wzajemnością w jednej z młodych żon Amina, Kay. Wkrótce okazuje się, że zaszła ona w ciążę. Kobieta próbuje ją usunąć, jednak wkrótce zostaje zamordowana. Garrigan stara się uciec z kraju, lecz wywiad brytyjski żąda w zamian otrucia Idi Amina. Nieudana próba w czasie słynnego porwania samolotu na lotnisko w Entebbe kończy się aresztowaniem lekarza i ciężkim jego okaleczeniem. Ostatecznie jednak udaje mu się uciec wraz ze zwolnionymi zakładnikami.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]