Ostatni prom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostatni prom
Gatunek psychologiczny, polityczny
Rok produkcji 1989
Data premiery 1 grudnia 1989
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 86 minut
Reżyseria Waldemar Krzystek
Scenariusz Waldemar Krzystek
Główne role Krzysztof Kolberger
Agnieszka Kowalska
Muzyka Przemysław Gintrowski
Zdjęcia Dariusz Kuc
Scenografia Tadeusz Kosarewicz
Kostiumy Dorota Roqueplo
Montaż Krzysztof Osiecki
Produkcja Studio Filmowe Zodiak

Ostatni prom – polski film psychologiczny z 1989 roku w reżyserii Waldemara Krzystka. Pierwowzorem scenariusza do filmu była nowela filmowa autorstwa Sławomira Sosnowskiego pt. Wyspy samotne.

Zdjęcia do filmu zrealizowano we Wrocławiu (Powszechny Dom TowarowyRenoma”) i Świnoujściu (terminal promowy i port morski).

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Polska w 1981 roku. W kraju narasta kryzys ekonomiczny i polityczny. Ze Świnoujścia do Hamburga odpływa prom „Wilanów” z wycieczką po bałtyckich miastach. Jej uczestników interesuje jednak wyłącznie pierwszy port na trasie – zachodnioniemiecki Hamburg, gdzie niemal wszyscy planują opuścić statek i pozostać na Zachodzie. Jednak w połowie drogi na prom dociera wiadomość o wprowadzeniu w kraju stanu wojennego i rozkaz zawrócenia do kraju. Na wieść o powrocie pasażerowie podnoszą swoisty bunt i na własną rękę zaczynają spuszczać szalupy, aby tylko nie wracać. Dramatyzm sytuacji zwiększa się, kiedy do statku podpływają niemieckie kutry, które przez megafony informują zgromadzonych na pokładzie ludzi o sytuacji w Polsce. Pasażerowie zaczynają skakać wprost do morza. W jednej z ostatnich scen, na zawijającym do portu pustym promie znajdują się tylko ci, którzy nie mogli uciec – załoga, kilku pasażerów i pies.

W akcję filmu wpleciony jest wątek licealnego nauczyciela Marka Ziarno, który ma za zadanie przemycić na Zachód ważne dokumenty związane z NSZZ „Solidarność” i jego pojedynek z usiłującymi temu przeszkodzić agentami SB znajdującymi się na promie.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec filmu główny bohater pojawia się na lekcji w klasie, którą uczył. Tymczasem po wprowadzeniu stanu wojennego lekcje w szkołach zostały zawieszone.

Obsada aktorska[1][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Główni bohaterowie. W filmie zagrało jeszcze kilkunastu aktorów drugoplanowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]