Ostatnia droga Temeraire’a

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ostatnia droga Temeraire'a)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostatnia droga Temeraire’a
Ilustracja
Autor William Turner
Rok wykonania 1839
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 91 × 122 cm
Muzeum National Gallery w Londynie

Ostatnia droga Temeraire’a (ang. The Fighting Temeraire tugged to her last berth to be broken up) – obraz brytyjskiego malarza Williama Turnera, namalowany w roku 1839. Wystawiany na stałe w National Gallery w Londynie.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia okręt HMS „Temeraire” w trakcie holowania na miejsce rozbiórki. Okręt znajduje się z lewej strony obrazu za, będącym na pierwszym planie, holownikiem parowym. Okręt przedstawiony jest w jasnych barwach, nieco rozmyty w kontraście do ciemnego, mocno zarysowanego holownika. Na obrazie widać również zachodzące słońce i księżyc w pierwszej kwadrze.

Obraz symbolizuje zmierzch epoki wielkich żaglowców i nadejście epoki pary.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

HMS „Temeraire” był jednym z okrętów biorących udział w Bitwie pod Trafalgarem w 1805 r. W trakcie bitwy odegrał znaczącą rolę m.in. osłaniając okręt flagowy HMS „Victory”. W następnych latach okręt służył na Morzu Śródziemnym i na Bałtyku. W latach 1813 – 1819 służył jako okręt więzienny. W 1838 r został sprzedany do rozbiórki i skreślony z rejestru floty.

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku, w głosowaniu zorganizowanym przez BBC Radio 4 został wybrany jako najwspanialszy obraz w Wielkiej Brytanii[1].

Obraz jest głównym elementem jednej ze scen w filmie Skyfall.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]