Ostenda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ostenda
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Belgia
Prowincja Flag of West Flanders.svg Flandria Zachodnia
Burmistrz Jean Vandecasteele
Powierzchnia 37,72 km²
Populacja (2014)
• liczba ludności
• gęstość

70 274
1862 os./km²
Nr kierunkowy 059
Kod pocztowy 8400
Położenie na mapie Flandrii Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Flandrii Zachodniej
Ostenda
Ostenda
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Ostenda
Ostenda
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Ostenda
Ostenda
Ziemia 51°13′N 2°54′E/51,216667 2,900000
Strona internetowa

Ostenda (niderl. Oostende, fr. Ostende) – miasto w północno-zachodniej Belgii, na wybrzeżu Morza Północnego, w prowincji Flandria Zachodnia.

Historia[edytuj]

Początki i średniowiecze[edytuj]

Ostenda była na początku małą wioską położoną na wschodnim (flamandzki: oost-einde) końcu wyspy zwanej Testerep. Choć mała, wioska zyskała status miasta około roku 1265.

Głównym przychodem mieszkańców było rybołówstwo. Wybrzeże Morza Północnego było bardzo niestabilne i w roku 1395 mieszkańcy zdecydowali się zbudować nową Ostendę za wielką groblą i dalej od morza.

XV - XVIII wiek[edytuj]

Strategiczne położenie było zaletą miasta, ale również przyczyną jego kłopotów. Miasto było często zdobywane i niszczone . Najważniejszym takim zdarzeniem było trzyletnie oblężenie Ostendy w latach 1601-1604. Po obu stronach doliczono się więcej niż 80 tysięcy zabitych lub rannych.

Po tym okresie Ostenda zyskała znaczenie jak miasto portowe, zwłaszcza gdy w 1722 roku Holendrzy zamknęli wejście do portu w Antwerpii. Południowe Niderlandy (obecnie Belgia) stały się częścią Cesarstwa Austriackiego. Cesarz, Karol VI Habsburg zagwarantował miastu monopol na handel z Afryką i Dalekim Wschodem. Oostendse Compagnie (Towarzystwo Handlowe Ostendy) miało pozwolenie na zakładanie kolonii zamorskich. Jednak w roku 1727 Towarzystwo zostało zmuszone do zaprzestania działalności z powodu nacisków ze strony Holendrów i Brytyjczyków, którzy nie chcieli konkurencji w handlu międzynarodowym, gdyż uważali tę dziedzinę za swoje przywileje.

XVIII - XXI wiek[edytuj]

Wybrzeże Ostendy ciągle się rozrastało ze względu na wzmożony ruch. W 1838 roku miasto uzyskało połączenie kolejowe z Brukselą. To z Ostendy wypłynął pierwszy prom do Dover w 1846 roku, jednakże obecnie połączenie to jest używane tylko czasem, jako alternatywa dla położonego we Francji Calais. Miasto zyskało duży rozgłos dzięki uwadze jaką poświęcili mu dwaj belgijscy królowie - Leopold I i Leopold II - obydwaj lubili spędzać wakacje w Ostendzie. Monumenty powstały by zadomowić rodzinę królewską. Niedługo także inny belgijscy arystokraci zaczęli przyjeżdżać do Ostendy i miasto stało się znane jako '"Królowa belgijskich kurortów nadmorskich".

Zwiedzanie[edytuj]

  • kasyno i fort Napoleona.
  • Ostenda jest znana z esplanady, mola i piaszczystych plaży.
  • muzeum Jamesa Ensora znajdujące się domu, w którym artysta mieszkał w latach 1917-1949.
  • Mercator, barkentyna szkolna i badawcza projektu Adrien'a de Gerlache'a, zamieniona w muzeum morskie.
  • Hipodrom Wellingtona

Obiekty[edytuj]

Albertpark – stadion piłkarski.

Linki zewnętrzne[edytuj]