Ostrá (Wielka Fatra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostrá
Ilustracja
Ostrá od zachodu
Państwo  Słowacja
Położenie Powiat Martin Edytuj w Wikidanych
Pasmo Wielka Fatra
Wysokość 1247 m n.p.m.
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Ostrá
Ostrá
Ziemia48°55′09″N 18°58′07″E/48,919167 18,968611

Ostrá (1247 m n.p.m.) – charakterystyczny, skalisty szczyt w grupie górskiej Wielkiej Fatry w Karpatach Zachodnich na Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Ostrá wznosi się w południowo-zachodniej, „turczańskiej” części Wielkiej Fatry, w końcowej części potężnego ramienia górskiego, oddzielającego się w kierunku północno-zachodnim od głównego grzbietu tych gór w Smrekowicy (słow. Smrekovica, 1415 m n.p.m., tuż na zachód od Kráľovej studni) i wypełniającego obszar pomiędzy dolinami: Gaderską na północy i Blatnicką na południu. Masyw Ostrej stanowi zwornik w tym ramieniu, kończącym się rozległym masywem Tlstej. Od zwornika tego w kierunku północno-zachodnim wybiega grzbiet zwany Kočárová, rozdzielający dolinę Blatnicką od doliny Konský dol.

Geologia i morfologia[edytuj | edytuj kod]

Ostrá zbudowana jest, podobnie jak sąsiednia Tlstá, z triasowych dolomitów, miejscami występują też ciemnoszare wapienie, zwane tu „guttensztajńskimi” (słow. guttensteinské vapence).

Ostrá posiada dwa wierzchołki. Zachodni (wyższy) ma formę ostrej, skalistej piramidy, najeżonej skalnymi ściankami i turniami, w których występują nawet „skalne okna”. Wierzchołek wschodni (właściwy zwornik grzbietu) jest dość płaski, lecz również otoczony skalnymi formacjami. Stoki góry są strome, mocno rozczłonkowane, pocięte licznymi dolinkami i żlebami, często wypełnionymi skalnym rumoszem. W wielu miejscach występują skalne ściany i stopnie. Dolny pas skał nad Doliną Blatnicką nazywany jest Słonecznymi Ścianami (słow. Slnečné steny) i stanowił od dawna teren ćwiczeń wspinaczkowych.

Przyroda ożywiona[edytuj | edytuj kod]

Masyw Ostrej w niższych partiach jest całkowicie zalesiony. Na szczycie rosną nieliczne kępy kosodrzewiny. Na stanowiskach najbardziej eksponowanych znajdują się bogate zespoły muraw naskalnych z turzycą trwałą, goździkiem lśniącym i innymi gatunkami wapieniolubnymi. Na zboczach południowych występuje bogata flora ciepłolubna, z turzycą niską, kostrzewą bladą, omanem wąskolistnym i in.

Cały masyw Ostrej objęty jest rezerwatem przyrody Tlstá.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hochmuth Zdenko a kolektív: Veľká Fatra. Turistický sprievodca ČSSR č. 3, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1980.
  • Veľká Fatra. Turistická mapa 1:50 000. Edícia turistických máp č. 121, wyd. VKÚ Harmanec 1994. ​ISBN 80-85510-41-3​.