Ostróg (Masyw Śnieżnika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostróg
Ilustracja
Widok od wschodu
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Krowiarki
Wysokość 504[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Ostróg
Ostróg
Ziemia50°20′34″N 16°42′39″E/50,342778 16,710833

Ostróg (niem. Spitz Berg, 504 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w Masywie ŚnieżnikaKrowiarkach.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Stromy szczyt w kształcie stożka, położony w Sudetach Wschodnich, w północno-zachodnim ramieniu Masywu Śnieżnika, w północno-zachodniej części Krowiarek, w północno-zachodniej części masywu Żelaznych Gór[1]. Leży w bocznym ramieniu, odchodzącym od bezimiennej koty 544 m n.p.m. na północ, poprzez którą łączy się z Żeleźniakiem, najwyższym wzniesieniem masywu[1]. Bezpośrednio na południe od Ostroga znajduje się wzniesienie Golina. Na zachód od Ostroga leżą Piotrowice Dolne, a na północ – Romanowo[1].

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Cały masyw zbudowany jest ze skał metamorficznych, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika i powstałych w neoproterozoiku lub starszym paleozoiku, przede wszystkim z łupków łyszczykowych z wkładkami łupków łyszczykowych z granatami, wapieni krystalicznych (marmurów kalcytowych i dolomitowych), amfibolitów serii strońskiej[1]. Sam szczyt tworzą wapienie krystaliczne, które sterczą w formie skałek i grzęd o kierunku wschód-zachód[1]. Zbocza pokryte są osypiskami głazów.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Szczyt i północne zbocza porośnięte są lasami (buczyny, lasy mieszane, zarośla). Południowe zbocza i podnóża pokryte polami i łąkami.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przez Ostróg przechodzą dwaSzlaki turystyczne:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 243. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]