Ostrów Wielkopolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Ostrów Wielkopolski (ujednoznacznienie).
Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski
Herb Flaga
Herb Ostrowa Wielkopolskiego Flaga Ostrowa Wielkopolskiego
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat ostrowski
Gmina gmina miejska
Aglomeracja kalisko-ostrowska
Prawa miejskie przed 1404, 1714
Prezydent Beata Klimek
Powierzchnia 41,90 km²
Wysokość 123–175 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności
• gęstość

72 890
1740,6 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 62
Kod pocztowy 63-400 do 63-404, 63-409, 63-410, 63-417
Tablice rejestracyjne POS
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu ostrowskiego
Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski
Ziemia 51°39′17″N 17°48′26″E/51,654722 17,807222
TERC
(TERYT)
3017011
SIMC 0937132
Urząd miejski
al. Powstańców Wielkopolskich 18
63-400 Ostrów Wielkopolski
Strona internetowa

Ostrów Wielkopolski (dawniej Ostrowo, Ostrów Kaliski[1], w latach 1919–1920 Ostrów, łac. Ostrovia, niem. Ostrowo) – miasto w województwie wielkopolskim, na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Ołobokiem, siedziba powiatu ostrowskiego i gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski.

Według danych z 31 grudnia 2012 miasto liczyło 72 933 mieszkańców[2]. Jest jednym z ośrodków aglomeracji kalisko-ostrowskiej[3].

Patronem miasta jest św. Stanisław ze Szczepanowa. Od 1993 roku obchodzone 10 listopada jest Święto Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w rocznicę wydarzeń tzw. Republiki Ostrowskiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Ostrów Wielkopolski leży w środkowej części Niziny Południowowielkopolskiej, w południowej części Wysoczyzny Kaliskiej, na północno-zachodnich stokach Wzgórz Wysockich. Przez północną część miasta przepływa lewy dopływ ProsnyOłobok (Ołoboczka, Ostrowica), której z kolei prawym dopływem jest niewielki, w przeważającej części skanalizowany ciek Struga Ostrowska (w całości w granicach miasta). Przez południowo-zachodnią część miasta przebiega dział wodny między dorzeczami Odry i Warty.

Do 1793 r. Ostrów Wielkopolski znajdował się województwie kaliskim. W latach 1795–1807 wchodził w skład departamentu kaliskiego Prus Południowych, a w latach 1807–1815 w skład departamentu kaliskiego Księstwa Warszawskiego. W latach 1815–1919 w rejencji poznańskiej. W latach 1946–1975 Ostrów Wielkopolski leżał w województwie poznańskim, a w latach 1975–1998 w woj. kaliskim.

Miasto jest położone na obszarze o wysokościach od 123 do 175 m n.p.m.[potrzebne źródło].

Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 41,90 km²[4]. Miasto stanowi 3,65% powierzchni powiatu.

Ostrów Wielkopolski graniczy od strony południowej z gminą Przygodzice, od strony północno-zachodniej z gminą Raszków, natomiast od zachodu i od wschodu, północnego wschodu z wiejską gminą Ostrów Wielkopolski (gmina ma dwie rozdzielne części).

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Pod względem klimatycznym teren miasta leży w strefie pogranicza dwóch dzielnic: środkowej (na północy) oraz łódzkiej (na południu). Okres wegetacyjny na tym obszarze trwa ok. 210–220 dni. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 8 °C, przy czym najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią temperaturą 18,2 °C, natomiast najchłodniejszym – styczeń (-2,2 °C). Całkowita roczna suma opadów wynosi 500–550 mm, w tym 350 mm w półroczu ciepłym. Pokrywa śnieżna utrzymuje się przez 50–60 dni i osiąga maksymalną grubość około 20 cm (najczęściej w lutym)[5][6].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Park Kultury i Wypoczynku Piaski-Szczygliczka
Oczyszczalnia ścieków w Rąbczynie

Na terenie miasta znajduje się 12 pomników przyrody. Inne formy ochrony przyrody w Ostrowie, ale także w jego najbliższej okolicy to:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ratusz i rynek w Ostrowie Wielkopolskim, karta pocztowa z początku XX w

W dokumentach pisanych Ostrów Wielkopolski pojawił się na pocz. XV w.[potrzebne źródło] Nazwa miasta to archaizm oznaczający wyspę, kępę wśród mokradeł.

Na północno-wschodnich obrzeżach obecnego Ostrowa ok. X w. znajdował się niewielki gród obronny. Miasto otrzymało prawa miejskie najpóźniej w roku 1404. Do początków XVIII w. nie rozwijało się (pożary, wojny, siła okolicznych ośrodków). W 1711 mieszczanie zrezygnowali z praw miejskich. Ostrów podniesiony został z upadku dzięki nowym właścicielom – Jan Jerzy Przebendowski wyjednał u króla ponowną lokację miasta, połączoną tym razem z wydaniem licznych przywilejów. W 1714 Marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński potwierdził stare przywileje i nadał nowe. Radziwiłłowie byli patronami i fundatorami wielu przedsięwzięć w mieście. Impulsem rozwojowym było także umiejscowienie w Ostrowie węzła kolejowego. W okresie zaborów oraz podczas obu wojen światowych w mieście działał ruch narodowy. Szczególnym epizodem w jego dziejach jest Republika Ostrowska – bezkrwawy przewrót w listopadzie 1918, w wyniku którego Polacy przejęli władzę w mieście. W latach międzywojennych liczba mieszkańców zwiększyła się dwukrotnie, powstało wiele okazałych budynków, nowe zakłady przemysłowe (Fabryka Wagon). W czasie II wojny światowej w Ostrowie znajdował się obóz pracy. Po rozbiciu przez gestapo w 1941 struktur poznańskich Okręgu ZWZ jego siedziba została przeniesiona do Ostrowa.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Panorama miasta Ostrów Wlkp.
Panorama miasta Ostrów Wlkp.

Zagospodarowanie przestrzeni[edytuj | edytuj kod]

Ostrów Wielkopolski z lotu ptaka (od strony wschodniej)

Cechą charakterystyczną Ostrowa jest znaczna przewaga pogrupowanej w wielkie kompleksy zabudowy jednorodzinnej (Zacharzew, Krępa). Skupia ona ponad 50% wszystkich zasobów mieszkaniowych miasta. Intensywnie rozwijają się nowe osiedla z taką zabudową (Zębców, Pruślin oraz przedmieścia). Zabudowa wielorodzinna obecna jest w postaci niewielkich zespołów bloków na obrzeżach centrum (Śródmieście, os. Powstańców Wielkopolskich, os. Grunwaldzkie, os. Dembińskiego, os. Szamarzewskiego) oraz w większych zespołach na os. Jana Pawła II. Zabudowa przemysłowo-składowa skupiona jest w okolicach linii kolejowych w centralnej oraz zachodniej części miasta, a także na terenie Zębcowa i Str. Kamienic. Większe zespoły terenów zielonych koncentrują się na obrzeżach północnych (Piaski-Szczygliczka), wschodnich (Bagatela) i południowych (Zębców).

Pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną przewidziane są przede wszystkim tereny we wschodniej części miasta (os. Jana Pawła II, pn.-zach. część Starych Kamienic) oraz tzw. Nowe Miasto (na wschód od os. Grunwaldzkiego). Dla zabudowy jednorodzinnej przewidziano rejon Pruślina, Parceli Zacharzewskich, Topoli Mł., Wysocka Wlk., Wenecji, wsch. i płd. Str. Kamienic oraz os. Odolanowskiego, a dla zabudowy przemysłowej południową część miasta (Zębców, zach. Kamienice Str., os. Odolanowskie, płd. Pruślin, płn. Wysocko Wlk.) oraz wokół stacji kolejowych Ostrów Wlkp. Zachodni i Ostrów Wlkp. Gorzyce. Głównym terenem, który (poza Śródmieściem) miałby w przyszłości pełnić funkcje centrotwórcze jest wspomniane Nowe Miasto.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Kościół NMP Królowej Polski, zbudowany w XVIII wieku, jest to najstarszy zachowany w całości budynek w mieście

Na obszarze miasta wyodrębniono objętą rejestrem zabytków strefę podlegającą ścisłej ochronie konserwatorskiej[7]. Zachował się układ urbanistyczny pochodzący najpóźniej z początku XVIII w. Zabudowa w centrum pochodzi w przeważającej części z drugiej poł. XIX w. (niska klasycyzująca i wyższa reprezentująca historyzm) oraz z 1 połowie XX wieku (secesja, modernizm).

Najstarszym zachowanym w całości obiektem w mieście jest kościół rzymskokatolicki NMP Królowej Polski i ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, zwany Małym Kościółkiem będący budowlą szachulcowo-murowną. Tutejsza konkatedra św. Stanisława Biskupa została wybudowana w stylu neoromańskim. Najnowsza świątynia kościół św. Antoniego z Padwy reprezentuje styl modernistyczny. Ostrów posiada jedyną zachowaną w Polsce bożnicę w stylu neomauretańskim tzw. „Nową” synagogę.

W Ostrowie mieści się jeden z najstarszych czynnych cmentarzy w Polsce (starszy od cmentarzy: Powązkowskiego w Warszawie i Rakowickiego w Krakowie) zwany „Starym” cmentarzem.

W mieście znajduje się zespół kamienic z XIX i XX wieku reprezentujących różne formy eklektyzmu i historyzmu, secesję oraz modernizm. Ponadto wybudowane w duchu historyzmu lub secesji wybudowano wille z przełomu XIX i XX wieku.

Zieleń miejska[edytuj | edytuj kod]

Park Bracki

Tereny zielone (lasy, parki, skwery, zieleń uliczna) stanowią ok. 10% powierzchni miasta. Lasy zajmują 358,7 ha (2004). Jeden z terenów leśnych (Las Piaski) został zagospodarowany w latach 70. na Park Kultury i Wypoczynku Piaski-Szczygliczka. W latach 90. stracił na znaczeniu, obecnie jest rewaloryzowany. Parki i skwery zajmują 30,3 ha, zieleń uliczna 33,8 ha (2004). Większość parków została zrewaloryzowana w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W latach 90. opracowana została koncepcja nowego Parku Sześćsetlecia Ostrowa. Miałby on liczyć ok. 25 ha powierzchni, z czego ok. 10 ha to istniejący obecnie teren leśny (tzw. Kozi Borek).

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek przemysłu przetwórczego, głównie elektromaszynowego (precyzyjnego, środków transportu, metalowego), spożywczego, materiałów budowlanych – przewaga liczby osób zatrudnionych w przemyśle.

Okolice miasta są jednym z głównym obszarów wydobycia gazu ziemnego w Polsce. Rozwinięty sektor usług – handel detaliczny (do 2006 r. ograniczenia dla handlu wielkopowierzchniowego) i hurtowy. Współtworzy wraz z sąsiednimi ośrodkami Kalisko-Ostrowski Okręg Przemysłowy – w Planach Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Wielkopolskiego region ten uznany został (obok regionu Poznania i Konina) za przyszłościowe miejsce koncentracji przemysłu. Podstrefa Kamiennogórskiej SSE.

Aglomeracja kalisko-ostrowska należy do trzech rejonów województwa (obok aglomeracji poznańskiej i Zagłębia Konińskiego) przewidzianych dla największej koncentracji przemysłu[8].

Według danych z 31 marca 2011 r. w mieście było 3627 zarejestrowanych bezrobotnych[9].

W 2010 r. w Ostrowie było 8957 podmiotów gospodarki narodowej, co daje współczynnik 1237 na 10 tys. ludności podmiotów wpisanych do rejestru REGON[10].

Według danych z roku 2002 średni dochód na mieszkańca wynosił 1161,05 zł[11].

Struktura użytkowania gruntów (2004-01-01)[12]
Rodzaj Powierzchnia  %
Użytki rolne 2200 ha 51,90%
Użytki leśne 410 ha 9,67%
Grunty zabudowane i zurbanizowane 1550 ha 36,57%
Wody 39 ha 0,92%
Nieużytki i tereny różne 40 ha 0,94%
Razem (Σ) 4 239 ha 100%

Energetyka[edytuj | edytuj kod]

Największym źródłem energetyki w Ostrowie Wielkopolskim jest Elektrownia Wiatrowa Wysocko Wielkie na ulicy Wylotowej. Ta farma wiatrowa posiada 3 wiatraki i wielki punkt zasilający. OZC (Ostrowski Zakład Cieplny) na ulicy Grunwaldzkiej produkuję ciepło dla mieszkań mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. To miejsce jest głównym ośrodkiem zanieczyszczeń w powiecie Ostrowskim. OZC sprawia że Ostrów Wielkopolski jest 34. pod względem najwięcej zanieczyszczeń w atmosferze.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejowa Ostrów Wielkopolski widok od strony peronów

Transport drogowy[edytuj | edytuj kod]

W mieście krzyżują się drogi krajowe oraz wojewódzkie dopuszczone do ruchu ciężkiego:

Funkcjonuje autobusowa komunikacja miejska (MZK Ostrów Wlkp.) obsługująca 29 linii, także połączenia z innymi miejscowościami regionu (MZK Ostrów Wlkp., MZK Krotoszyn, Kaliskie Linie Autobusowe). Na pograniczu dzielnic Wenecja i Piaski-Szczygliczka, obecnie zatrzymana, kolejka wąskotorowa.

Transport kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Dworzec kolejowy w Ostrowie Wielkopolskim

Ostrów Wielkopolski jest dużym węzłem kolejowym. Linie kolejowe wybiegają z Ostrowa w pięciu kierunkach (bezpośrednie połączenia pasażerskie):

Znajdują się tutaj dwie lokomotywownie (Przewozów Regionalnych i PKP Cargo) oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Ostrów Wielkopolski”.

Nazwę Ostrowianin nosił (za czasów istnienia pociągów Pospiesznych) jeden z pociągów pospiesznych relacji Warszawa – Ostrów Wielkopolski – Wrocław.[potrzebne źródło]

Transport lotniczy[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie

W miejscowości Michałków położonej ok. 5 km na północ od miasta znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Ostrowskiego.

W 2010 otwarto oficjalnie sanitarne lądowisko przy ul. Limanowskiego.

Więcej: transport drogowy w Ostrowie, transport kolejowy w Ostrowie, transport lotniczy w Ostrowie, komunikacja miejska w Ostrowie

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W Ostrowie odbywają się imprezy kulturalne o zasięgu regionalnym, krajowym, spośród których należy wymienić m.in.:

W mieście znajduje się Kino Komeda – Centrum Kultury Komeda oraz Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej.

Centrum Ostrów jest instytucją kulturalną prowadzącą amatorską scenę dramatyczną, scenę impresaryjną i kinową, scenę klubową, Restaurację Literacką, Galerię Na Dole, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Rowińskiego oraz w mieście znajdują się trzy muzea: Miasta Ostrowa, Garnizonu Ostrowskiego, Skansen Pszczelarski.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

II Liceum Ogólnokształcące (d. Wyższa Szkoła dla Dziewcząt)
Tzw. Szkoła Estkowskiego

Ośrodek szkolnictwa średniego, zawodowego i wyższego.[potrzebne źródło] Według danych statystycznych (2002, dla ostrowian powyżej 19 roku życia) wykształcenie wyższe posiada 13% mieszkańców, średnie, średnie zawodowe i policealne 46%, zasadnicze zawodowe 26%, a podstawowe 14%[13].

W roku szkolnym 2009/2010 w mieście były 23 placówki przedszkolne, 12 szkół podstawowych i 7 gimnazjów[14]. W Ostrowie funkcjonuje 8 szkół ogólnokształcących (lub zespołów szkół) oraz 7 zespołów szkół technicznych i zawodowych[15]. Są to:

 • I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta
 • III Liceum Ogólnokształcące,
 • IV Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina
 • Liceum Ogólnokształcące Spółdzielni Oświatowej
 • Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek[16],
 • Polsko-Kanadyjskie Liceum Ogólnokształcące
 • Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych
 • Zespół Szkół Ekonomicznych im.Józefa Gniazdowskiego
 • Zespół Szkół Technicznych
 • Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych
 • Zespół Szkół Usługowych
 • Zespół Szkół Specjalnych
 • Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego
 • Instytut Polsko-Kanadyjski

Szkoły policealne:

 • Medyczne Studium Zawodowe im. Hanny Chrzanowskiej
 • Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony
 • Niepubliczna Policealna Szkoła Zarządzania i Finansów
 • Szkoła Informatyki i Internetu
 • Studium Zdrowia i Urody
 • Szkoła Kosmetyczna Akademie Prenier
 • Policealna Szkoła Medyczna TEB dla Młodzieży
 • Policealna Szkoła Medyczna TEB dla Dorosłych

Oraz liczne szkoły policealne dla młodzieży i dorosłych w Zespołach Szkół.

Szkoły podstawowe:

 • 8 publicznych szkół podstawowych
 • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II
 • Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek
 • Szkoła Podstawowa Spółdzielni Oświatowej „Edukator”
 • Europejska Szkoła Podstawowa

Gimnazja:

 • Gimnazjum nr I im. Polskich Noblistów
 • Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II
 • Gimnazjum nr 3 im. Polskich Olimpijczyków
 • Gimnazjum nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich
 • Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek
 • Gimnazjum Językowe im. Aleksandra Bella

Przedszkola:

 • 15 przedszkoli publicznych
 • Przedszkole Sióstr Salezjanek
 • Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Maja” (ul. Królowej Jadwigi, ul. T. Rejtana)
 • Niepubliczne Przedszkole „NASZ DOMEK”
 • Niepubliczne Przedszkole „Sowy i Sówki”

Żłobki:

 • Żłobek Miejski
 • Niepubliczny Żłobek „Sowy i Sówki”

Szkoły wyższe[edytuj | edytuj kod]

W Ostrowie Wielkopolskim znajduje się 1 wydział zamiejscowy i 2 zamiejscowe ośrodki dydaktyczne szkół wyższych (nauki techniczne, społeczne, ekonomiczne); około 3,5 tysięcy studentów (2005)[13].

Wojsko[edytuj | edytuj kod]

W mieście stacjonował 9 Ośrodek Szkolenia Specjalistów Czołgowych oraz później 3 Ośrodek Szkolenia Kierowców do grudnia 2004

Religia[edytuj | edytuj kod]

Ulica Raszkowska – śródmieście miasta. W tle widoczne wieże kościoła pw. Św. Antoniego, Synagogi, Ratusza, Konkatedry św. Stanisława Biskupa i kościół św. Pawła Apostoła

Kościoły[edytuj | edytuj kod]

Na terenie miasta działalność kaznodziejską prowadzą trzy zbory Świadków Jehowy korzystające z dwóch Sal Królestwa[17].

Cmentarze[edytuj | edytuj kod]

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie
Stadion Miejski przy ul. Kusocińskiego
Tor żużlowy – mecz KKS Ostrovia ze Śląskiem Świętochłowice w 1980 r.

Imprezy sportowe wysokiej rangi[edytuj | edytuj kod]

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Lista klubów sportowych biorących udział w rozgrywkach regionalnych i ponadregionalnych:

Funkcjonują mają trzy ligi amatorskie (w tym jedna ponadregionalna):

 • Ostrowska Liga Koszykówki – grają zespoły także z Kalisza, Konina, Krotoszyna, Pleszewa.
 • Halowa Liga Piłki Nożnej – dwie ligi, działa od 1992 roku[potrzebne źródło], głównie zespoły z powiatu ostrowskiego.
 • Ostrowska Liga Piłki Nożnej Amatorskiej „OLPNA”, działa od lipca 2006r.

Hale sportowe, w tym jedna hala widowiskowo-sportowa na około 2000 miejsc, 3 hale na około 500 miejsc. Spośród trzech dostępnych stadionów trybuny posiada jeden (Miejski z torem żużlowym, rozbudowywany do pojemności 15 000 widzów).[potrzebne źródło]

Sporty o charakterze niemasowym można uprawiać na:

 • dwóch kręgielniach (w tym jednej bowlingowej),
 • kortach tenisowych MOSiR „Olimpijska”,
 • lotnisku sportowym Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie,
 • dwóch ośrodkach jazdy konnej (w tym jednym z krytą ujeżdżalnią i jednym z hipoterapią),
 • dwóch pływalniach krytych, dwóch pływalniach odkrytych oraz Zbiorniku Rekreacyjnym Piaski – Szczygliczka (30 ha),
 • polu paintballowym,
 • skateparku,
 • sali do squasha,
 • strzelnicy otwartej (LOK i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego) i strzelnicach zamkniętych.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Hotel Komeda

W mieście znajduje się Punkt Informacji Turystycznej przy oddziale PTTK.

Przez miasto przebiegają trzy szlaki turystyczne piesze[19] i cztery rowerowe:

Baza hotelowa[edytuj | edytuj kod]

Miasto posiada rozwiniętą infrastrukturę hotelową[21].

 • 12 hoteli (Komeda ***, Villa Royal ***, Granada ***,Polonia ***, Omega**, Malwa**, KS „Stal”, Borowianka*** z ośr. jazdy konnej), Hotel & Restauracja Bankietowa, Pałac Myśliwski***,Podjadek***, Pałac Bagatela***
 • ośrodek wypoczynkowy (Piaski-Szczygliczka)
 • kemping (Piaski-Szczygliczka)

Media[edytuj | edytuj kod]

Współczesny Ostrów ma relatywnie rozwinięty rynek mediowy. Wart wspomnienia jest fakt, że w Ostrowie lat międzywojennych na 20 tysięcy mieszkańców (1928 r.) przypadało 11 czasopism (w tym 5 dzienników).

 • Telewizja:
  • Telewizja Kablowa Proart
  • Telewizja internetowa Ostrow24.tv
  • ok24.tv Telewizja Internetowa Ostrów Wlkp. – Kalisz
  • Internetowa Telewizja Sportowa esporttv.pl
 • Prasa:
  • Gazeta Ostrowska
  • Kurier Ostrowski
  • Fakty Ostrowskie
  • Nasz Rynek (bezpłatna gazeta informacyjno – reklamowa)
  • Dzień Dobry Ostrów (bezpłatny tygodnik)
  • Coffee News (bezpłatna)
  • Telewizja. Pismo powiatów kaliskiego i ostrowskiego (bezpłatna)
  • periodyki oraz wydawnictwa stowarzyszeń, organizacji społecznych i parafii
 • Radio:
  • Radio Eska Ostrów/Kalisz – redakcja w Ostrowie Wielkopolskim (Ostrów 89,3 fm, Kalisz 101,1 fm)
 • Strony internetowe i portale:
  • www.ostrow24.tv
  • ostrowwlkp.info
  • www.wlkp24.info
  • portalostrowski.pl
  • ostrowsko.org.pl
  • www.ostrovia.eu
  • naszrynek.pl
  • portal-ostrow-wielkopolski.pl
  • ostrow.naszemiasto.pl
  • www.sportowyostrow.pl

Administracja[edytuj | edytuj kod]

Ostrów Wielkopolski ma status osobnej gminy miejskiej. Mieszkańcy Ostrowa wybierają do swojej rady miasta 23 radnych[22]. Organem wykonawczym władz miasta jest prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Miasto jest także siedzibą samorządu powiatu ostrowskiego oraz wiejskiej gminy Ostrów Wielkopolski.

Ponadto w mieście znajduje się siedziba prokuratury okręgowej[23], sądu rejonowego[24], oddziału regionalnego ZUS, placówki terenowej KRUS, oddziału Państwowej Inspekcji Pracy, oddziału Urzędu Dozoru Technicznego oraz oddziału Wojewódzkiego Inspekcji Transportu Drogowego.

Mieszkańcy Ostrowa wybierają parlamentarzystów z okręgów wyborczych z siedzibą komisji w Kaliszu, a posłów do Parlamentu Europejskiego z okręgu wyborczego nr 7.

Ostrów Wielkopolski jest członkiem Związku Miast Polskich oraz stowarzyszenia Związek Miast Czystej Energii[25].

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Podział na jednostki pomocnicze miasta, zaznaczonym osiedlem Śródmieście

Do początku lat 90. obowiązywał podział na 7 dzielnic (Stare Miasto, Wenecja, Krępa, Pruślin, Stare Kamienice, Zębców, Zacharzew) odpowiadających dzielnicom zwyczajowym.[potrzebne źródło]

Obecnie miasto jest podzielone na 11 jednostek pomocniczychosiedli[26][27]:

Do zadań osiedli należą sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym służące zaspokajaniu zbiorowych potrzeb i poprawie warunków życia jej mieszkańców[28].

Organem uchwałodawczym w osiedlu jest rada osiedla, w skład której wchodzi 15 radnych. Jeżeli osiedle zamieszkiwałoby więcej niż 20 tys. osób wtedy rada ma 21 radnych[29]. Rada osiedla wybiera organ wykonawczy, czyli zarząd w liczbie 5 osób spośród członków rady (przewodniczący, sekretarz, skarbnik, 2 członków)[30].

Prezydenci Ostrowa po 1989[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Prezydenci Ostrowa Wielkopolskiego.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Lista miast partnerskich Ostrowa Wielkopolskiego[31]:

Ludzie związani z Ostrowem[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Ostrowem Wielkopolskim.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Bronisław Chlebowski (red.), Władysław Walewski (red.). T. 7. Warszawa: Władysław Walewski, 1886, s. 708.
 2. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2012 r.), Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 5 czerwca 2013, ISSN 1734-6118.
 3. Janusz Dolata, Wiesław Maik: Układ osadniczy. W: Województwo kaliskie. Stanisława Zajchowska (red.). Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1979, s. 160–165. ISBN 83-210-0043-6.
 4. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2010 r, Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 20 sierpnia 2010, ISSN 1505-5507 [zarchiwizowane z adresu 2013-12-20].
 5. Plan Rozwoju Lokalnego Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2005-2013. s. 10 (Załącznik do Uchwały Nr XXXII/468/2005 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 30 sierpnia 2005 r.).
 6. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Ostrów Wielkopolski.. 2000-02-24, s. 13-14 (Załącznik do Uchwały Nr XIV/269/00 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 24 lutego 2000 r. ws. przyjęcia Studium).
 7. Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Ostrowa, część studialna.
 8. PORTAL Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
 9. Bezrobocie w roku 2011. W: Bezrobocie w gminach - 1 kwartał [on-line]. Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2011-06-22].
 10. Dane dla jednostki podziału terytorialnego: Ostrów Wielkopolski, 2010, Kategoria: Podmioty gospodarcze. W: Bank Danych Lokalnych [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2011-06-23].
 11. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset. regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 12. Plan Rozwoju Lokalnego Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2005-2013. s. 11 (Załącznik do Uchwały Nr XXXII/468/2005 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 30 sierpnia 2005 r.).
 13. 13,0 13,1 Plan Rozwoju Lokalnego Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2005-2013.
 14. Gmina miejska Ostrów Wielkopolski. W: Statystyczne Vademecum Samorządowca 2010 [on-line]. Urząd Statystyczny w Poznaniu. [dostęp 2011-06-23].
 15. Bank Danych Regionalnych – Strona główna (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
 16. Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek.
 17. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 9 stycznia 2014.
 18. Witryna 17tych Szybowcowych Mistrzostw Europy FAI.
 19. Turystyka piesza (szlaki). PIT Ostrów Wielkopolski. [dostęp 2013-07-05].
 20. Szlak rowerowy: Ostrów Wielkopolski – Moja Wola (niebieski). PIT Ostrów Wielkopolski. [dostęp 2013-07-05].
 21. Hotele w Ostrowie w serwisie www.ostrowwlkp.pl.
 22. Zarządzenie Wojewody Wielkopolskiego Nr 70/2010 z dnia 22 lutego 2010 r. ws. ustalenia liczby radnych (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2010 r. Nr 55, poz. 1239).
 23. Prokuratura Okręgowa. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2011-06-22].
 24. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2011-06-22].
 25. Uchwała Nr XXXVI/510/2005 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 22 listopada 2005 r. ws. przystąpienia.
 26. Uchwała Nr IX/114/2003 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 17 czerwca 2003 roku ws. ustalenia Statutów Osiedli (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2003 r., Nr 139, poz. 2617).
 27. Jednostki pomocnicze. W: Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2011-06-23].
 28. Uchwała Nr X/119/2007 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 28 czerwca 2007 r. ws. zadań Osiedli.
 29. (§9. Statutu Osiedla Nr 1 „Śródmieście”) Załącznik do Uchwały Nr LII/681/2010 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 4 listopada 2010 roku ws. ustalenia statutu Osiedla Nr 1 →, czyli według (Art. 17) Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591).
 30. (§19. Statutu Osiedla Nr 1 „Śródmieście”) Załącznik do Uchwały Nr LII/681/2010 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 4 listopada 2010 r.
 31. Miasta partnerskie. Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2011-06-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Wybrane pozycje:
 • Wielkopolska Szkoła Edukacji Narodowej. Studia i wspomnienia z dziejów Gimnazjum Męskiego (Obecnie I Liceum Ogólnokształcącego) w Ostrowie Wielkopolski, w 125-lecie jego założenia 1845-1970, praca zbiorowa, Wrocław 1970
 • Ostrów Wielkopolski – dzieje miasta i regionu, praca zbiorowa, Poznań 1990
 • Alma Mater Ostroviensis – Księga Pamięci – Non Omnis Moriar, praca zbiorowa pod. red. Jarosława Biernaczyka, Krystiana Niełacnego, Edwarda Szperzyńskiego, Ostrów Wielkopolski 1996-2005
 • Marek Olejniczak, Bedeker Ostrowski, Ostrów Wielkopolski 2004
 • Witold Banach, Ostrów pod znakiem pegaza. Literacki przyczynek do dziejów miasta, Poznań-Ostrów Wielkopolski 2005

Dane statystyczne:

 • Plan rozwoju lokalnego miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2005-2013, część studialna, Ostrów Wielkopolski 2005

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]