Ostrów Wielkopolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Ostrów Wielkopolski (ujednoznacznienie).
Ostrów Wielkopolski
Widok na Śródmieście Ostrowa Wielkopolskiego
Widok na Śródmieście Ostrowa Wielkopolskiego
Herb Flaga
Herb Ostrowa Wielkopolskiego Flaga Ostrowa Wielkopolskiego
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat ostrowski
Gmina Ostrów Wielkopolski
gmina miejsko-wiejska
Aglomeracja kalisko-ostrowska
Prawa miejskie przed 1404, 1714
Prezydent Beata Klimek
Powierzchnia 41,90 km²
Wysokość 123–175 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

72 754[1]
1 730,1 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 62
Kod pocztowy 63-400 do 63-404, 63-409, 63-410, 63-417
Tablice rejestracyjne POS
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu ostrowskiego
Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski
Ziemia51°39′17″N 17°48′26″E/51,654722 17,807222
TERC
(TERYT)
3017011
SIMC 0937132
Urząd miejski
al. Powstańców Wielkopolskich 18
63-400 Ostrów Wielkopolski
Strona internetowa

Ostrów Wielkopolski (dawniej Ostrowo, Ostrów Kaliski[2], w latach 1919–1920 Ostrów, łac. Ostrovia, niem. Ostrowo) – miasto w województwie wielkopolskim, na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Ołobokiem, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiejKalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego, siedziba powiatu ostrowskiego i gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski.

Według danych z 2014 miasto liczyło 72 754 mieszkańców[3].

Patronem miasta jest św. Stanisław ze Szczepanowa. Od 1993 obchodzone 10 listopada jest Święto Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w rocznicę wydarzeń tzw. Republiki Ostrowskiej.

Położenie[edytuj]

Ostrów Wielkopolski leży w środkowej części Niziny Południowowielkopolskiej, w południowej części Wysoczyzny Kaliskiej, na północno-zachodnich stokach Wzgórz Wysockich. Przez północną część miasta przepływa lewy dopływ ProsnyOłobok (Ołoboczka, Ostrowica), której z kolei prawym dopływem jest niewielki, w przeważającej części skanalizowany ciek Struga Ostrowska (w całości w granicach miasta). Przez południowo-zachodnią część miasta przebiega dział wodny między dorzeczami Odry i Warty.

Do 1793 r. Ostrów Wielkopolski znajdował się województwie kaliskim. W latach 1795–1807 wchodził w skład departamentu kaliskiego Prus Południowych, a w latach 1807–1815 w skład departamentu kaliskiego Księstwa Warszawskiego. W latach 1815–1919 w rejencji poznańskiej. W latach 1946–1975 Ostrów Wielkopolski leżał w województwie poznańskim, a w latach 1975–1998 w woj. kaliskim.

Miasto jest położone na obszarze o wysokościach od 123 do 175 m n.p.m.[potrzebny przypis].

Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 41,90 km²[4]. Miasto stanowi 3,65% powierzchni powiatu.

Ostrów Wielkopolski graniczy od strony południowej z gminą Przygodzice, od strony północno-zachodniej z gminą Raszków, natomiast od zachodu i od wschodu, północnego wschodu z wiejską gminą Ostrów Wielkopolski (gmina ma dwie rozdzielne części).

Warunki naturalne[edytuj]

Klimat[edytuj]

Pod względem klimatycznym teren miasta leży w strefie pogranicza dwóch dzielnic: środkowej (na północy) oraz łódzkiej (na południu). Okres wegetacyjny na tym obszarze trwa ok. 210–220 dni. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 8 °C, przy czym najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią temperaturą 18,2 °C, natomiast najchłodniejszym – styczeń (-2,2 °C). Całkowita roczna suma opadów wynosi 500–550 mm, w tym 350 mm w półroczu ciepłym. Pokrywa śnieżna utrzymuje się przez 50–60 dni i osiąga maksymalną grubość około 20 cm (najczęściej w lutym)[5][6].

Przyroda[edytuj]

Park Kultury i Wypoczynku Piaski-Szczygliczka
Oczyszczalnia ścieków w Rąbczynie

Na terenie miasta znajduje się 12 pomników przyrody. Inne formy ochrony przyrody w Ostrowie, ale także w jego najbliższej okolicy to:

Ochrona środowiska[edytuj]

21 czerwca 2016 w mieście otwarto Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów (RZZO), do przetwarzania mechaniczno-biologicznego śmieci komunalnych z Ostrowa Wielkopolskiego oraz 20 gmin regionu[7][8].

Demografia[edytuj]

 • Piramida wieku mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego w 2014 roku[1].


Piramida wieku Ostrow Wielkopolski.png

Historia[edytuj]

W dokumentach pisanych Ostrów Wielkopolski pojawił się na pocz. XV w.[potrzebny przypis] Nazwa miasta to archaizm oznaczający wyspę, kępę wśród mokradeł.

Historia straży pożarnej zaczęła się w Ostrowie, kiedy Fr. Bieliński wydał rozporządzenie „Porządek ogniowy miasta Ostrowa”. Strażnica z lat 20 XX w. przy ul. Staszica

Do II rozbioru Polski (1793) Ostrów leżał w powiecie kaliskim dawnego województwa kaliskiego; w latach 1795–1807 leżał w departamencie kaliskim Prus Południowych, zaś od 1807 do kongresu wiedeńskiego (1815) w departamencie kaliskim Księstwa Warszawskiego. Po utworzeniu Królestwa Polskiego (1815) Ostrów znalazł się poza granicami państwa polskiego.

Na północno-wschodnich obrzeżach obecnego Ostrowa ok. X w. znajdował się niewielki gród obronny. Miasto otrzymało prawa miejskie najpóźniej w roku 1404. Do początków XVIII w. nie rozwijało się (pożary, wojny, siła okolicznych ośrodków). W 1711 mieszczanie zrezygnowali z praw miejskich[9]. Ostrów podniesiony został z upadku dzięki nowym właścicielom – Jan Jerzy Przebendowski wyjednał u króla ponowną lokację miasta, połączoną tym razem z wydaniem licznych przywilejów. W 1714 Marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński potwierdził stare przywileje i nadał nowe. Radziwiłłowie byli patronami i fundatorami wielu przedsięwzięć w mieście. Impulsem rozwojowym było także umiejscowienie w Ostrowie węzła kolejowego. W okresie zaborów oraz podczas obu wojen światowych w mieście działał ruch narodowy. Szczególnym epizodem w jego dziejach jest Republika Ostrowska – bezkrwawy przewrót w listopadzie 1918, w wyniku którego Polacy przejęli władzę w mieście. W latach międzywojennych liczba mieszkańców zwiększyła się dwukrotnie, powstało wiele okazałych budynków, nowe zakłady przemysłowe (Fabryka Wagon).

II wojna światowa[edytuj]

W czasie II wojny światowej w Ostrowie znajdował się obóz pracy „wychowawczej” (Arbeiterziehungslager), jeden z pierwszych na terenach okupowanej Polski. Do czasu utworzenia podobnego obozu w Łodzi, miejsce umieszczania w nim łodzian.

Po rozbiciu przez gestapo w 1941 struktur poznańskich Okręgu ZWZ jego siedziba została przeniesiona do Ostrowa.

Architektura[edytuj]

Panorama miasta Ostrów Wlkp.
Panorama miasta Ostrów Wlkp.

Zagospodarowanie przestrzeni[edytuj]

Ulica Kolejowa
Ostrów Wielkopolski z lotu ptaka (od strony wschodniej)

Cechą charakterystyczną Ostrowa jest znaczna przewaga pogrupowanej w wielkie kompleksy zabudowy jednorodzinnej (Zacharzew, Krępa). Skupia ona ponad 50% wszystkich zasobów mieszkaniowych miasta. Intensywnie rozwijają się nowe osiedla z taką zabudową (Zębców, Pruślin oraz przedmieścia). Zabudowa wielorodzinna obecna jest w postaci niewielkich zespołów bloków na obrzeżach centrum (Śródmieście, os. Powstańców Wielkopolskich, os. Grunwaldzkie, os. Dembińskiego, os. Szamarzewskiego) oraz w większych zespołach na os. Jana Pawła II. Zabudowa przemysłowo-składowa skupiona jest w okolicach linii kolejowych w centralnej oraz zachodniej części miasta, a także na terenie Zębcowa i Str. Kamienic. Większe zespoły terenów zielonych koncentrują się na obrzeżach północnych (Piaski-Szczygliczka), wschodnich (Bagatela) i południowych (Zębców).

Pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną przewidziane są przede wszystkim tereny we wschodniej części miasta (os. Jana Pawła II, pn.-zach. część Starych Kamienic) oraz tzw. Nowe Miasto (na wschód od os. Grunwaldzkiego). Dla zabudowy jednorodzinnej przewidziano rejon Pruślina, Parceli Zacharzewskich, Topoli Mł., Wysocka Wlk., Wenecji, wsch. i płd. Str. Kamienic oraz os. Odolanowskiego, a dla zabudowy przemysłowej południową część miasta (Zębców, zach. Kamienice Str., os. Odolanowskie, płd. Pruślin, płn. Wysocko Wlk.) oraz wokół stacji kolejowych Ostrów Wlkp. Zachodni i Ostrów Wlkp. Gorzyce. Głównym terenem, który (poza Śródmieściem) miałby w przyszłości pełnić funkcje centrotwórcze jest wspomniane Nowe Miasto.

Zabytki[edytuj]

Kościół NMP Królowej Polski, zbudowany w XVIII wieku, jest to najstarszy zachowany w całości budynek w mieście

Na obszarze miasta wyodrębniono objętą rejestrem zabytków strefę podlegającą ścisłej ochronie konserwatorskiej[10]. Zachował się układ urbanistyczny pochodzący najpóźniej z początku XVIII w. Zabudowa w centrum pochodzi w przeważającej części z drugiej poł. XIX w. (niska klasycyzująca i wyższa reprezentująca historyzm) oraz z 1 połowie XX wieku (secesja, modernizm).

Najstarszym zachowanym w całości obiektem w mieście jest kościół rzymskokatolicki NMP Królowej Polski i ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, zwany Małym Kościółkiem będący budowlą szachulcowo-murowną. Tutejsza konkatedra św. Stanisława Biskupa została wybudowana w stylu neoromańskim. Ostrów posiada jedyną zachowaną w Polsce bożnicę w stylu neomauretańskim tzw. „Nową” synagogę.

W Ostrowie mieści się jeden z najstarszych czynnych cmentarzy w Polsce (starszy od cmentarzy: Powązkowskiego w Warszawie i Rakowickiego w Krakowie) zwany „Starym” cmentarzem.

W mieście znajduje się zespół kamienic z XIX i XX wieku reprezentujących różne formy eklektyzmu i historyzmu, secesję oraz modernizm. Ponadto wybudowane w duchu historyzmu lub secesji wybudowano wille z przełomu XIX i XX wieku.

Zieleń miejska[edytuj]

Park Bracki

Tereny zielone (lasy, parki, skwery, zieleń uliczna) stanowią ok. 10% powierzchni miasta. Lasy zajmują 358,7 ha (2004). Jeden z terenów leśnych (Las Piaski) został zagospodarowany w latach 70. na Park Kultury i Wypoczynku Piaski-Szczygliczka. W latach 90. stracił na znaczeniu, obecnie jest rewaloryzowany. Parki i skwery zajmują 30,3 ha, zieleń uliczna 33,8 ha (2004). Większość parków została zrewaloryzowana w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W latach 90. opracowana została koncepcja nowego Parku Sześćsetlecia Ostrowa. Miałby on liczyć ok. 25 ha powierzchni, z czego ok. 10 ha to istniejący obecnie teren leśny (tzw. Kozi Borek).

Gospodarka[edytuj]

Ośrodek przemysłu przetwórczego, głównie elektromaszynowego (precyzyjnego, środków transportu, metalowego), spożywczego, materiałów budowlanych – przewaga liczby osób zatrudnionych w przemyśle.

Okolice miasta są jednym z głównym obszarów wydobycia gazu ziemnego w Polsce. Rozwinięty sektor usług – handel detaliczny (do 2006 r. ograniczenia dla handlu wielkopowierzchniowego) i hurtowy. Współtworzy wraz z sąsiednimi ośrodkami Kalisko-Ostrowski Okręg Przemysłowy – w Planach Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Wielkopolskiego region ten uznany został (obok regionu Poznania i Konina) za przyszłościowe miejsce koncentracji przemysłu. Podstrefa Kamiennogórskiej SSE.

Aglomeracja kalisko-ostrowska należy do trzech rejonów województwa (obok aglomeracji poznańskiej i Zagłębia Konińskiego) przewidzianych dla największej koncentracji przemysłu[11].

Według danych z 31 marca 2011 r. w mieście było 3627 zarejestrowanych bezrobotnych[12].

W 2010 r. w Ostrowie było 8957 podmiotów gospodarki narodowej, co daje współczynnik 1237 na 10 tys. ludności podmiotów wpisanych do rejestru REGON[13].

Według danych z roku 2002 średni dochód na mieszkańca wynosił 1161,05 zł[14].

Struktura użytkowania gruntów (2004-01-01)[15]
Rodzaj Powierzchnia  %
Użytki rolne 2200 ha 51,90%
Użytki leśne 410 ha 9,67%
Grunty zabudowane i zurbanizowane 1550 ha 36,57%
Wody 39 ha 0,92%
Nieużytki i tereny różne 40 ha 0,94%
Razem (Σ) 4 239 ha 100%

Energetyka[edytuj]

Największym źródłem energetyki w Ostrowie Wielkopolskim jest Elektrownia Wiatrowa Wysocko Wielkie na ulicy Wylotowej. Ta farma wiatrowa posiada 3 wiatraki i wielki punkt zasilający. OZC (Ostrowski Zakład Cieplny) na ulicy Grunwaldzkiej produkuje ciepło dla mieszkań mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. To miejsce jest głównym ośrodkiem zanieczyszczeń w powiecie Ostrowskim. Niska emisja sprawia że Ostrów Wielkopolski jest 34. pod względem ilości zanieczyszczeń w atmosferze.

Transport[edytuj]

Stacja kolejowa Ostrów Wielkopolski widok od strony peronów

Transport drogowy[edytuj]

W mieście krzyżują się drogi krajowe oraz wojewódzkie dopuszczone do ruchu ciężkiego:

Funkcjonuje autobusowa komunikacja miejska (MZK Ostrów Wlkp.) obsługująca 30 linii, także połączenia z innymi miejscowościami regionu (MZK Ostrów Wlkp., MZK Krotoszyn, Kaliskie Linie Autobusowe). Na pograniczu dzielnic Wenecja i Piaski-Szczygliczka, obecnie zatrzymana, kolejka wąskotorowa.

Transport kolejowy[edytuj]

Dworzec kolejowy w Ostrowie Wielkopolskim

Ostrów Wielkopolski jest dużym węzłem kolejowym. Ostrów ma trzy stacje kolejowe: Ostrów Wielkopolski (osobowy i towarowy), Ostrów Wielkopolski Zachodni (towarowy), Ostrów Wielkopolski Gorzyce (osobowy).

Linie kolejowe wybiegają z Ostrowa w pięciu kierunkach (bezpośrednie połączenia pasażerskie):

Znajdują się tutaj dwie lokomotywownie (Przewozów Regionalnych i PKP Cargo) oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Ostrów Wielkopolski”.

Nazwę Ostrowianin nosił (za czasów istnienia pociągów Pospiesznych) jeden z pociągów pospiesznych relacji Warszawa – Ostrów Wielkopolski – Wrocław.[potrzebny przypis]

Transport lotniczy[edytuj]

Lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie

W miejscowości Michałków położonej ok. 5 km na północ od miasta znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Ostrowskiego.

W 2010 otwarto oficjalnie sanitarne lądowisko przy ul. Limanowskiego.

Więcej: transport drogowy w Ostrowie, transport kolejowy w Ostrowie, transport lotniczy w Ostrowie, komunikacja miejska w Ostrowie

Kultura[edytuj]

Ostrów Wielkopolski stanowi piąty (wg liczby mieszkańców) ośrodek kulturalny w województwie wielkopolskim. Główne instytucje kulturalne to: Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (z siedzibą w ratuszu), Ostrowskie Centrum Kultury, Forum Synagoga (z siedzibą w Nowej Synagodze), Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego, Kino „Komeda”, Młodzieżowy Dom Kultury, Galeria Sztuki Współczesnej, Galeria 33[16].

Kultura w Ostrowie Wielkopolskim
Nowa Synagoga (Forum Synagoga)
Wnętrza Nowej Synagogi w Ostrowie Wielkopolskim

Cykliczne imprezy[edytuj]

Edukacja[edytuj]

Budynek Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów
I Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego – najstarsza szkoła średnia w mieście

Placówki oświatowe[edytuj]

Licea[edytuj]

Zespoły szkół zawodowych[edytuj]

Szkoły artystyczne[edytuj]

Szkoły policealne (niepubliczne)[edytuj]

 • 8 niepublicznych szkół policealnych (w tym 7 o uprawnieniach szkoły publicznej)[29]
  • Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony
  • Niepubliczna Policealna Szkoła Zarządzania i Finansów
  • Szkoła Informatyki i Internetu
  • Studium Zdrowia i Urody
  • Szkoła Kosmetyczna Akademie Prenier
  • Policealna Szkoła Medyczna TEB dla Młodzieży i Dorosłych
  • Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego 
   • Medyczne Studium Zawodowe im. Hanny Chrzanowskiej
   • Policealna Szkoła Służb Społecznych i Medycznych dla Dorosłych

Szkoły wyższe[edytuj]

Pozostałe placówki[edytuj]

Opieka zdrowotna[edytuj]

W mieście funkcjonuje jedyny w powiecie ostrowskim szpital pod nazwą Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Wojsko[edytuj]

W mieście stacjonował 9 Ośrodek Szkolenia Specjalistów Czołgowych oraz później 3 Ośrodek Szkolenia Kierowców do grudnia 2004

Religia[edytuj]

Ulica Raszkowska – śródmieście miasta. W tle widoczne wieże kościoła pw. Św. Antoniego, Synagogi, Ratusza, Konkatedry św. Stanisława Biskupa i kościół św. Pawła Apostoła
Cmentarz ewangelicki

Kościoły[edytuj]

Na terenie miasta działalność kaznodziejską prowadzą trzy zbory Świadków Jehowy korzystające z dwóch Sal Królestwa[32].

Cmentarze[edytuj]

Sport i rekreacja[edytuj]

Lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie
Stadion Miejski przy ul. Kusocińskiego
Tor żużlowy – mecz KKS Ostrovia ze Śląskiem Świętochłowice w 1980 r.

Imprezy sportowe wysokiej rangi[edytuj]

Sport i rekreacja[edytuj]

Lista klubów sportowych biorących udział w rozgrywkach regionalnych i ponadregionalnych:

Funkcjonują mają trzy ligi amatorskie (w tym jedna ponadregionalna):

 • Ostrowska Liga Koszykówki – grają zespoły także z Kalisza, Konina, Krotoszyna, Pleszewa.
 • Halowa Liga Piłki Nożnej – dwie ligi, działa od 1992 roku[potrzebny przypis], głównie zespoły z powiatu ostrowskiego.
 • Ostrowska Liga Piłki Nożnej Amatorskiej „OLPNA”, działa od lipca 2006r.

Hale sportowe, w tym jedna hala widowiskowo-sportowa na około 2000 miejsc, 3 hale na około 500 miejsc. Spośród trzech dostępnych stadionów trybuny posiada jeden (Miejski z torem żużlowym, rozbudowywany do pojemności 15 000 widzów).[potrzebny przypis]

Sporty o charakterze niemasowym można uprawiać na:

 • dwóch kręgielniach (w tym jednej bowlingowej),
 • kortach tenisowych MOSiR „Olimpijska”,
 • lotnisku sportowym Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie,
 • dwóch ośrodkach jazdy konnej (w tym jednym z krytą ujeżdżalnią i jednym z hipoterapią),
 • dwóch pływalniach krytych, dwóch pływalniach odkrytych oraz Zbiorniku Rekreacyjnym Piaski – Szczygliczka (30 ha),
 • polu paintballowym,
 • skateparku,
 • sali do squasha,
 • strzelnicy otwartej (LOK i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego) i strzelnicach zamkniętych.

Turystyka[edytuj]

Hotel Komeda

W mieście znajduje się Punkt Informacji Turystycznej przy oddziale PTTK.

Przez miasto przebiegają trzy szlaki turystyczne piesze[34] i cztery rowerowe:

Baza hotelowa[edytuj]

Miasto posiada rozwiniętą infrastrukturę hotelową[36].

 • 12 hoteli (Komeda ***, Villa Royal ***, Granada ***,Polonia ***, Omega**, Malwa**, KS „Stal”, Borowianka*** z ośr. jazdy konnej), Hotel & Restauracja Bankietowa,
 • ośrodek wypoczynkowy (Piaski-Szczygliczka)

Media[edytuj]

Współczesny Ostrów ma relatywnie rozwinięty rynek mediowy. Wart wspomnienia jest fakt, że w Ostrowie lat międzywojennych na 20 tysięcy mieszkańców (1928 r.) przypadało 11 czasopism (w tym 5 dzienników).

 • Telewizja:
  • Telewizja Kablowa Proart
  • Telewizja internetowa Ostrow24.tv
  • ok24.tv Telewizja Internetowa Ostrów Wlkp. – Kalisz
  • Internetowa Telewizja Sportowa esporttv.pl
 • Prasa:
  • Gazeta Ostrowska
  • Kurier Ostrowski
  • Fakty Ostrowskie
  • Nasz Rynek (bezpłatna gazeta informacyjno – reklamowa)
  • periodyki oraz wydawnictwa stowarzyszeń, organizacji społecznych i parafii
 • Radio:
  • Radio Eska Ostrów/Kalisz – redakcja w Ostrowie Wielkopolskim (Ostrów 89,3 fm, Kalisz 101,1 fm)
 • Strony internetowe i portale:
  • www.ostrow24.tv
  • ostrowwlkp.info
  • www.wlkp24.info
  • naszrynek.pl
  • ostrow.naszemiasto.pl
  • www.sportowyostrow.pl
  • www.tubaostrowa.pl

Administracja[edytuj]

Ostrów Wielkopolski ma status osobnej gminy miejskiej. Mieszkańcy Ostrowa wybierają do swojej rady miasta 23 radnych[37]. Organem wykonawczym władz miasta jest prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Miasto jest także siedzibą samorządu powiatu ostrowskiego oraz wiejskiej gminy Ostrów Wielkopolski.

Ponadto w mieście znajduje się siedziba prokuratury okręgowej[38], sądu rejonowego[39], oddziału regionalnego ZUS, placówki terenowej KRUS, oddziału Państwowej Inspekcji Pracy, oddziału Urzędu Dozoru Technicznego oraz oddziału Wojewódzkiego Inspekcji Transportu Drogowego.

Mieszkańcy Ostrowa wybierają parlamentarzystów z okręgów wyborczych z siedzibą komisji w Kaliszu, a posłów do Parlamentu Europejskiego z okręgu wyborczego nr 7.

Ostrów Wielkopolski jest członkiem Związku Miast Polskich oraz stowarzyszenia Związek Miast Czystej Energii[40].

Podział administracyjny[edytuj]

Podział na jednostki pomocnicze miasta, zaznaczonym osiedlem Śródmieście

Do początku lat 90. obowiązywał podział na 7 dzielnic (Stare Miasto, Wenecja, Krępa, Pruślin, Stare Kamienice, Zębców, Zacharzew) odpowiadających dzielnicom zwyczajowym.[potrzebny przypis]

Obecnie miasto jest podzielone na 11 jednostek pomocniczychosiedli[41][42]:

Do zadań osiedli należą sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym służące zaspokajaniu zbiorowych potrzeb i poprawie warunków życia jej mieszkańców[43].

Organem uchwałodawczym w osiedlu jest rada osiedla, w skład której wchodzi 15 radnych. Jeżeli osiedle zamieszkiwałoby więcej niż 20 tys. osób wtedy rada ma 21 radnych[44]. Rada osiedla wybiera organ wykonawczy, czyli zarząd w liczbie 5 osób spośród członków rady (przewodniczący, sekretarz, skarbnik, 2 członków)[45].

Prezydenci Ostrowa po 1989[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Prezydenci Ostrowa Wielkopolskiego.

Miasta partnerskie[edytuj]

Lista miast partnerskich Ostrowa Wielkopolskiego[46]:

Ludzie związani z Ostrowem[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Ostrowem Wielkopolskim.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. a b http://www.polskawliczbach.pl/Ostrow_Wielkopolski, w oparciu o dane GUS.
 2. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Bronisław Chlebowski (red.), Władysław Walewski (red.). T. 7. Warszawa: Władysław Walewski, 1886, s. 708.
 3. Ostrów Wielkopolski – podstawowe informacje (pol.). polskawliczbach.pl. [dostęp 2014].
 4. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2010 r, Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 20 sierpnia 2010, ISSN 1505-5507 [zarchiwizowane z adresu 2013-12-20].
 5. Plan Rozwoju Lokalnego Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2005-2013. s. 10 (Załącznik do Uchwały Nr XXXII/468/2005 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 30 sierpnia 2005 r.).
 6. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Ostrów Wielkopolski.. 2000-02-24, s. 13-14 (Załącznik do Uchwały Nr XIV/269/00 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 24 lutego 2000 r. ws. przyjęcia Studium).
 7. Ostrów Wielkopolski: Nowoczesny zakład oficjalnie otwarty, www.strefabiznesu.gloswielkopolski.pl [dostęp 2016-06-28].
 8. Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wlkp. oficjalnie otwarty, 22 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-28] (pol.).
 9. Jak twierdzi Wacław Kieremkampt w „Dobra majętności ostrowskiej i przygodzickiej w aktach i instrukcjach XVIII wieku” (​ISBN 978-83-930587-4-7​), samo odprzysiężenie miasta na wieś przez przedstawicieli miasta nie miało prawnego znaczenia i nie mogło zmienić jego statusu, bo o tym decydował jego właściciel.
 10. Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Ostrowa, część studialna.
 11. PORTAL Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
 12. Bezrobocie w roku 2011. W: Bezrobocie w gminach - 1 kwartał [on-line]. Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2011-06-22].
 13. Dane dla jednostki podziału terytorialnego: Ostrów Wielkopolski, 2010, Kategoria: Podmioty gospodarcze. W: Bank Danych Lokalnych [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2011-06-23].
 14. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset. regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 15. Plan Rozwoju Lokalnego Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2005-2013. s. 11 (Załącznik do Uchwały Nr XXXII/468/2005 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 30 sierpnia 2005 r.).
 16. Katarzyna Grzesiak, Instytucje kultury i placówki kulturalno-oświatowe, www.umostrow.pl [dostęp 2016-06-28].
 17. JIMIWAY BLUES FESTIVAL 2014 W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM, 28 czerwca 2016.
 18. Wszystko jest Poezją 2014, 6 września 2014 [dostęp 2016-06-28] (pol.).
 19. Zespół Szkół Muzycznych, 28 czerwca 2016.
 20. OFTeN, www.often.com.pl [dostęp 2016-06-28].
 21. Historia, Reggae na Piaskach [dostęp 2016-06-28] (pol.).
 22. IV ogólnopolska konferencja poświęcona społecznościom żydowskim w ośrodku UWr w Ostrowie Wielkopolskim, www.uni.wroc.pl [dostęp 2017-05-16].
 23. III Międzynarodowa Konferencja Biblijna pt. Interpretacja i translatoryka biblijna, www.uni.wroc.pl [dostęp 2017-05-16].
 24. 3. Festival Mazel Tov, ostrow.naszemiasto.pl [dostęp 2016-06-28] (pol.).
 25. Żłobki i przedszkola, umostrow.pl [dostęp 2017-05-01] (pol.).
 26. Szkoły podstawowe, umostrow.pl [dostęp 2017-05-02] (pol.).
 27. Gimnazja, umostrow.pl [dostęp 2017-05-02] (pol.).
 28. a b Wykaz szkół ponadgimnazjalnych, umostrow.pl [dostęp 2017-05-02] (pol.).
 29. Niepubliczne szkoły policealne, umostrow.pl [dostęp 2017-05-02] (pol.).
 30. Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, www.outw.edu.pl [dostęp 2017-05-08].
 31. Uniwersytet Wrocławski w ostrowskiej synagodze, www.uni.wroc.pl [dostęp 2017-05-22].
 32. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 9 stycznia 2014.
 33. Witryna 17tych Szybowcowych Mistrzostw Europy FAI.
 34. Turystyka piesza (szlaki). PIT Ostrów Wielkopolski. [dostęp 2013-07-05].
 35. Szlak rowerowy: Ostrów Wielkopolski – Moja Wola (niebieski). PIT Ostrów Wielkopolski. [dostęp 2013-07-05].
 36. Hotele w Ostrowie w serwisie www.ostrowwlkp.pl.
 37. Zarządzenie Wojewody Wielkopolskiego Nr 70/2010 z dnia 22 lutego 2010 r. ws. ustalenia liczby radnych (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2010 r. Nr 55, poz. 1239).
 38. Prokuratura Okręgowa. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2011-06-22].
 39. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2011-06-22].
 40. Uchwała Nr XXXVI/510/2005 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 22 listopada 2005 r. ws. przystąpienia.
 41. Uchwała Nr IX/114/2003 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 17 czerwca 2003 roku ws. ustalenia Statutów Osiedli (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2003 r., Nr 139, poz. 2617).
 42. Jednostki pomocnicze. W: Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2016-10-09].
 43. Uchwała Nr X/119/2007 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 28 czerwca 2007 r. ws. zadań Osiedli.
 44. (§9. Statutu Osiedla Nr 1 „Śródmieście”) Załącznik do Uchwały Nr LII/681/2010 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 4 listopada 2010 roku ws. ustalenia statutu Osiedla Nr 1 →, czyli według (Art. 17) Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1591).
 45. (§19. Statutu Osiedla Nr 1 „Śródmieście”) Załącznik do Uchwały Nr LII/681/2010 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 4 listopada 2010 r.
 46. Miasta partnerskie. Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2011-06-22].

Bibliografia[edytuj]

 • Wybrane pozycje:
 • Wielkopolska Szkoła Edukacji Narodowej. Studia i wspomnienia z dziejów Gimnazjum Męskiego (Obecnie I Liceum Ogólnokształcącego) w Ostrowie Wielkopolski, w 125-lecie jego założenia 1845-1970, praca zbiorowa, Wrocław 1970
 • Ostrów Wielkopolski – dzieje miasta i regionu, praca zbiorowa, Poznań 1990
 • Alma Mater Ostroviensis – Księga Pamięci – Non Omnis Moriar, praca zbiorowa pod. red. Jarosława Biernaczyka, Krystiana Niełacnego, Edwarda Szperzyńskiego, Ostrów Wielkopolski 1996-2005
 • Marek Olejniczak, Bedeker Ostrowski, Ostrów Wielkopolski 2004
 • Witold Banach, Ostrów pod znakiem pegaza. Literacki przyczynek do dziejów miasta, Poznań-Ostrów Wielkopolski 2005

Dane statystyczne:

 • Plan rozwoju lokalnego miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2005-2013, część studialna, Ostrów Wielkopolski 2005

Linki zewnętrzne[edytuj]