Ostrożeń błotny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostrożeń błotny
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd astrowce
Rodzina astrowate
Podrodzina Carduoideae
Rodzaj ostrożeń
Gatunek ostrożeń błotny
Nazwa systematyczna
Cirsium palustre (L.) Scop.
Fl. carniol. ed. 2, 2:128. 1772

Ostrożeń błotny (Cirsium palustre (L.) Scop.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w całej Europie oraz na Syberii Zachodniej i Wschodniej, rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza tymi obszarami swojego rodzimego występowania[2]. W Polsce gatunek pospolity, zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Pokrój
Różyczka liściowa, z której wyrasta łodyga kwiatostanowa.
Łodyga
Wzniesiona i nierozgałęziona, lub rozgałęziająca się tylko u samej góry, silnie kolczasta, cała ulistniona. Osiąga wysokość do 2 m.
Liście
Dolne pierzastosieczne o głęboko dwudzielnych odcinkach, górne słabo wcięte. Wszystkie są zbiegające po łodydze, na górnej stronie blaszki nagie, na spodzie pokryte kutnerem i mają silnie kolczaste brzegi.
Kwiaty
Zebrane w jajowate koszyczki o pajęczynowato osnutej okrywie. Zewnętrzne listki okrywy są kolczaste, górą podbarwione na brunatno. Wszystkie kwiaty w koszyczku są rurkowe, przeważnie są to kwiaty obupłciowe, czasami spotyka się wyłącznie żeńskie.
Owoc
Niełupka z puchem kielichowym pełniącym rolę aparatu lotnego podczas rozsiewania przez wiatr.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina dwuletnia. W pierwszym roku wegetacji tworzy różyczkę liści, w drugim łodygę z kwiatami i owocami. Roślina kwitnie od lipca do września, jest owadopylna.

Rośnie na torfowiskach, wilgotnych łąkach, w zaroślach. W górach sięga po regiel dolny. W uprawach rolnych, a szczególnie na łąkach jest uciążliwym chwastem. Hemikryptofit. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Molinieatalia[3].

Zmienność[edytuj | edytuj kod]

Tworzy mieszańce z większością gatunków ostrożni, przeważnie z ostrożniem łąkowym i ostrożniem warzywnym[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-06-29].
  3. Matuszkiewicz imię=Władysław: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.Sprawdź autora:1.
  4. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. D. Gayówna, Ewa Śliwińska: Rośliny łąk. Warszawa: PZWS, 1960.
  2. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.