Ostry Kamień (Jerzmanowice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ostry Kamieńostaniec wierzchowinowy wchodzący w skład grupy skał zwanych Ostańcami Jerzmanowickimi. Znajduje się w najwyższych partiach Wyżyny Olkuskiej, w miejscowości Jerzmanowice, w odległości ok. 550 m na południowy zachód od drogi krajowej nr 94. Jest jednym z ostańców w grupie skał ciągnących się od Grodziska, zwanego też Wzgórzem 502 lub Skałą 502, w północnym kierunku. W grupie tej kolejno znajdują się: Grodzisko, Mały Mur, Kapucyn, Słup (Palec), Soczewka, Ostry Kamień i Polna Skałka. Pomiędzy Ostrym Kamieniem i Polną Skałą, a także między Ostrym Kamieniem i Soczewką biegnie droga polna[1].

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Nazewnictwo skał Wzgórza 502 w różnych źródłach jest niejednoznaczne, co powoduje zamieszanie. Wikipedia opiera się na mapie Geoportalu (wersja orto), na której wszystkie skały na Wzgórzu 502 są opisane[1]. W przewodniku wspinaczkowym T. Ślusarczyka skała figurująca na mapie Geoportalu jako Ostry Kamień jest opisana pod nazwą Polna Skałka[2], tak samo w skałoplanach fundacji „Wspinka", ponadto podano w nich błędną informację, że jest to najdalej na północ wysunięta skała[3]. P. Haciski także opisuje wspinaczkę na przedostatniej na północ skale, ale nie podaje jej nazwy[4] (prawdopodobnie z powodu trudności z jej ustaleniem).

Widok od zachodu
Widok od południa
Widok od wschodu
Polna Skałka (po lewej) i Ostry Kamień (po prawej stronie)

Opis skały[edytuj | edytuj kod]

Ostry Kamień to samotna, wapienna skała wśród pól uprawnych. Znajduje się na terenie otwartym, ale jej bezpośrednie otoczenie stopniowo zarasta krzewami i drzewami[1]. Ma wysokość około 9 m. Posiada dwie ściany o zachodniej wystawie. Rozdzielone są pionową rysą. Lewa ściana ma soczewkowaty kształt, w prawej znajduje się obły filar. Znajdują się na nich 3 drogi wspinaczkowe[2]:

Widok od zachodu na 4 najbardziej na północ wysunięte skały na wzgórzu 502 w Jerzmanowicach
Widok od zachodu na 4 najbardziej na północ wysunięte skały na wzgórzu 502 w Jerzmanowicach

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza. [dostęp 2018-09-25].
  2. a b Tomasz Ślusarczyk: Ostańce Jerzmanowickie i Dolina Szklarki. Przewodnik wspinaczkowy. Kraków: Wspinanie.pl, 2006. ISBN 978-83-917726-4-5.
  3. Polna Skałka. [dostęp 2018-09-14].
  4. Paweł Haciski: Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Warszawa: RING, 2015. ISBN 978-83-937960-0-7.