Ostry Kamień (Jerzmanowice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapucyn
Mały Mur

Ostry Kamień, zwany też Kapucynemostaniec wierzchowinowy wchodzący w skład grupy skał zwanych Ostańcami Jerzmanowickimi. Znajduje się w najwyższych partiach Wyżyny Olkuskiej, w miejscowości Jerzmanowice, w odległości ok. 800 m na południowy zachód od drogi krajowej nr 94[1]. Jest jednym z ostańców w grupie skał ciągnących się od Grodziska, zwanego też Wzgórzem 502 lub Skałą 502 w północnym kierunku. W grupie tej kolejno znajdują się: Grodzisko, Ostry Kamień, Soczewka, Palec i Polna Skałka[2].

Ostry Kamień wznosi się na niezabudowanym i niezalesionym terenie wśród pól uprawnych i zbudowany jest z wapieni górnej jury. Znajduje się tuż obok Grodziska. Pomiędzy dwoma tymi skałami znajduje się spory, trawiasty plac, często wykorzystywany jako parking lub przez turystów jako miejsce biwakowe. Ostry Kamień udostępniony jest do wspinaczki skalnej. Wspinacze wyróżniają w nim charakterystyczny, ostro zakończony wierzchołek zwany Kapucynem, oraz Mały Mur – ścianę wznoszącą się nad trawiastym placem pomiędzy Ostrym Kamieniem a Grodziskiem[2].

Kapucyn stanowi północne zakończenie Ostrego Kamienia. Jest to wybitny filar z okapem i skalnymi blokami na szczycie. Do 2008 r. wspinacze skalni przeszli na nim 13 dróg wspinaczkowych o stopniu trudności III-VI.3+ w skali trudności krakowskiej[2]. Mały Mur to ściana o wysokości 12 m opadająca na trawnik między Grodziskiem i Małym Murem. Na środku ma jedno łatwe wejście na grań. W południowo-zachodniej części ściany jest jedna droga wspinaczkowa o skali trudności VI.1+ . W południowej części ściany jest 8 dróg wspinaczkowych o stopniu trudności III-VI.1+[2].

Ostry Kamień jest jednym z 41 pomników przyrody gminy Jerzmanowice-Przeginia[3] i znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dolinki Podkrakowskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-95-3.
  2. a b c d Tomasz Ślusarczyk: Ostańce Jerzmanowickie i Dolina Szklarki. Przewodnik wspinaczkowy. Kraków: Wspinanie.pl, 2006. ISBN 978-83-917726-4-5.
  3. Rejestr pomników przyrody Gminy Jerzmanowice-Przeginia
Widok od zachodu na grupę ostańców wierzchowinowych Wzgórza 502
Widok od zachodu na grupę ostańców wierzchowinowych Wzgórza 502