Ostrygi Gór Skalistych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ostrygi z Gór Skalistych
Rocky Mountain oyster
przystawka
{{{alt grafiki}}}
Ostrygi z Gór Skalistych
Kuchnia

kuchnia amerykańska

Miejsce powstania

Góry Skaliste

Obróbka żywności

smażenie

Składniki

zwierzęce (najczęściej bycze) jądra

Bycze jądro przed przyrządzeniem

Ostrygi Gór Skalistych (ang. Rocky Mountain oyster lub mountain oysters[1], w Kanadzie prairie oysters, czyli ostrygi preriowe, fr. animelles) – potrawa kuchni amerykańskiej i kanadyjskiej, charakterystyczna dla rejonu Gór Skalistych, najczęściej serwowana jako przystawka. Przyrządzona jest z jąder byka (czasem bizona, świni lub owcy[2]), które są smażone najczęściej w głębokim tłuszczu po oskórowaniu i obtoczeniu w mące, pieprzu i soli, a czasami rozbijane na płasko[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Potrawa została stworzona przez farmerów z regionu Gór Skalistych, celem zaspokojenia popytu na niedrogie, kaloryczne pożywienie, a jednocześnie zapobieżeniu marnotrawstwu mięsa. Pierwotnie grillowano jądra na żarze. Z czasem stały się popularne na zachodzie USA i Kanady. Kastracja młodych zwierząt jest powszechnie stosowana na farmach do kontrolowania rozrodu, stymulowania wzrostu mięśni szkieletowych wołowiny i regulowania temperamentu zwierząt[2].

Przyrządzanie, wartość odżywcza i dodatki[edytuj | edytuj kod]

Ostrygi z Gór Skalistych mogą być smażone, duszone, pieczone i gotowane w koszulce. Najczęściej są oskórowane, bite na płasko, obtoczone mąką, solą i pieprzem, a potem smażone, w tym na głębokim tłuszczu. Na terenie Kanady są panierowane i zwykle podawane z demi-glace (esencjonalnym i aromatycznym bulionem[4]), a w USA towarzyszy im sos koktajlowy[2].

Same jądra są bogate w witaminy, minerały i białko, ale ich zdrowotność obniża sposób przyrządzania (smażenie). Według konsumentów w smaku przypominają wołowinę, choć niektórzy smakosze wskazują na podobieństwo do kalmarów, w szczególności z uwagi na gumowata konsystencję. Ostrygi górskie są atrakcją festiwali kulinarnych, m.in. Testy Festy w Montanie[2].

Danie nie jest popularne poza amerykańskim Zachodem, ale jest czasami przystawką w restauracjach o tematyce zachodniej. Zazwyczaj podaje się je wówczas jako smażone w głębokim tłuszczu plastry, obficie polane ostrym sosem - tak jak zwykłe przekąski barowe. Wynkoop Brewing Company wyprodukowała piwo typu stout z dodatkiem byczych jąder (seria była limitowana)[2].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa dania pochodzi od śluzowatego wyglądu półproduktu. Inne nazwy to: kowbojski kawior (ang. cowboy caviar), tańcząca wołowina (ang. swinging beef), polędwica z Montany (ang. Montana tendergroin) lub narybek byka (ang. bollocks or bull)[2].

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Potrawę konsumował w dużej ilości Chevy Chase w filmie Rozkoszny domek (dopiero po konsumpcji poinformowano go, co zjadł)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. An A to Z of offal [online], the Guardian, 12 sierpnia 2011 [dostęp 2021-01-14] (ang.).
  2. a b c d e f g Sarah Anderson, 11 Things You Didn't Know About Rocky Mountain Oysters [online], Thrillist [dostęp 2021-01-14].
  3. Rocky Mountain Oysters - The Old Mill. Cedar City, Utah. [online] [dostęp 2021-01-14].
  4. Rafał Natorski, Demi-glace. Co to jest i do czego użyć? [online], kuchnia.wp.pl, 7 listopada 2018 [dostęp 2021-01-14] (pol.).