Ostrzeżenie hydrologiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ostrzeżenie hydrologiczne – informacja opracowana przez odpowiednie Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW-PIB na temat wystąpienia lub ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji hydrologicznych i przekazywana do centralnych i wojewódzkich instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe.

Ostrzeżenie hydrologiczne wydaje się w skali 3-stopniowej z maksymalnym czasem wyprzedzenia wynoszącym 2 dni, w zależności od rodzaju zagrożenia.

Przez ostrzeżenie hydrologiczne w szerokim znaczeniu należy rozumieć:

1.) informację o niebezpiecznym zjawisku hydrologicznym

2.) ostrzeżenie hydrologiczne

3.) komunikat o bieżącej sytuacji hydrologicznej wydawany w stanie zagrożenia hydrologicznego lub alarmu hydrologicznego - informacja hydrologiczna opisująca bieżącą sytuację hydrologiczno-meteorologiczną w osłanianej zlewni wydawana co 6 godzin (stan zagrożenia hydrologicznego) lub co 3 godziny (stan alarmu hydrologicznego).

Decyzje o wydaniu ostrzeżenia hydrologicznego, podobnie jak w przypadku zmiany oraz odwołania ostrzeżenia hydrologicznego, podejmuje, po analizie aktualnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, dyżurny synoptyk hydrolog odpowiedniego oddziału IMGW-PIB. W ostrzeżeniu zawierają się informację o rodzaju ostrzeżenia, stopniu zagrożenia hydrologicznego, prognozowanych zjawiskach, czasie, obszarze, przebiegu i prawdopodobieństwie wystąpienia zjawiska. Ostrzeżenia hydrologiczne są wysyłane e-mailem i SMS-em do odpowiednich podmiotów (administracji publicznej, straży pożarnej oraz zainteresowanych firm i instytucji).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Michał Ceran, Kamila Głowinkowska, Andrzej Hański, Alicja Kańska, Małgorzata Klejna, Magdalena Korcz, Beata Kowalska, Judyta Lasek, Agnieszka Malota, Magda Mielke, Jerzy Niedbała, Emilia Piskalska, Magdalena Retman, Tomasz Rogowski, Marek Soliwoda i inni: Słownik tematyczny pojęć stosowanych w prognozach hydrologicznych. Warszawa: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, 2014, s. 43-56, seria: HYDROLOGICZNA OSŁONA KRAJU. ISBN 978-83-61102-91-5. (pol.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]