Oszukać przeznaczenie 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oszukać przeznaczenie 2
Final Destination 2
Ilustracja
Gatunek

horror

Rok produkcji

2003

Data premiery

30 stycznia 2003
9 maja 2003 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

90 min

Reżyseria

David R. Ellis

Scenariusz

Jeffrey Reddick,
Eric Bress

Główne role

Ali Larter
A.J. Cook
Michael Landes

Muzyka

Shirley Walker

Zdjęcia

Gary Capo

Scenografia

Michael S. Bolton

Kostiumy

Jori Woodman

Montaż

Eric A. Sears

Produkcja

Craig Perry

Wytwórnia

New Line Cinema
Zide-Perry Productions

Dystrybucja

New Line Cinema

Budżet

26 000 000 $

Poprzednik

Oszukać przeznaczenie

Kontynuacja

Oszukać przeznaczenie 3

Oszukać przeznaczenie 2 (ang. Final Destination 2) – amerykański horror z 2003 roku w reżyserii Davida R. Ellisa. Pierwszy sequel filmu Oszukać przeznaczenie (2000).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kimberly Corman (A.J. Cook), młoda dziewczyna, której ciężko jest pogodzić się ze śmiercią ukochanej matki, wybiera się wraz z trójką przyjaciół na weekend do słonecznego Daytona Beach na Florydzie. Stojąc w kilkusetmetrowym korku, doświadcza wizji, w której ona, jej przyjaciele i dziesiątki innych kierowców giną w krwawym karambolu. Wizja okazuje się być tak realistyczna, że dziewczyna blokuje główny wjazd na autostradę, by zapobiec śmierci niewinnych ludzi. Interweniujący policjant Thomas Burke (Michael Landes) nie przyjmuje do wiadomości jej wyjaśnień, jednak niespodziewanie podczas ich rozmowy dochodzi do wyśnionego wypadku, w którym giną przyjaciele Kimberly.

Cudem ocaleni z wypadku Nora Carpenter (Lynda Boyd) i jej piętnastoletni syn Tim (James Kirk), bizneswoman Kat Jennings (Keegan Connor Tracy), nauczyciel Eugene Dix (T.C. Carson) oraz narkoman Rory Peters (Jonathan Cherry) spotykają się na komisariacie, a Kimberly opowiada o wizji, której doświadczyła. W międzyczasie inny z ocalałych, Evan Lewis (David Paetkau), ginie w tajemniczych okolicznościach. Kimberly jak i reszta, dowiadują się o jego zgonie z telewizji i zaczyna podejrzewać, że uczucie, którego doświadczyła przed wjazdem na autostradę, wykracza poza jednorazową wizję. Kimberly dowiaduje się o tragedii lotniczej sprzed roku i nawiązuje kontakt z jedyną ocalałą z niej osobą, Clear Rivers (Ali Larter), która obecnie przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Pomimo początkowej niechęci, Clear decyduje się pomóc Kimberly.

Tymczasem Tim ginie przygnieciony przez wielką szybę. Po jego śmierci bohaterowie postanawiają trzymać się razem, by uniknąć kolejnych wypadków. Jednak podczas spotkania w mieszkaniu policjanta Burke’a kłócą się, rozchodzą, a następnie ginie kolejna osoba – Nora. Przy pomocy Burke’a Kimberly odnajduje Isabellę Hudson (Justina Machado), ciężarną kobietę, która również przeżyła wypadek na autostradzie. Okazuje się ona szczególnie istotna, ponieważ nowonarodzone dziecko może pokonać śmierć, czyhającą na bohaterów. Isabella trafia do szpitala, więc bohaterowie jadą do niej, by być obecni przy porodzie. W wypadku po drodze ranny jest Eugene, którego Kimberly, Thomas i Clear zabierają do szpitala, a tymczasem Kat i Rory giną w dziwnym wypadku. Gdy w szpitalu rodzi się syn Isabelli, kolejna wizja Kimberly wskazuje jej, że kobieta wcale nie miała brać udziału w wypadku na autostradzie. W szpitalu dochodzi do wybuchu, w którym giną Eugene i Clear. Kimberly wysnuwa własny plan ocalenia krytycznej sytuacji. Postanawia oddać własne życie za cenę życia Thomasa. Wjeżdża samochodem do przyszpitalnego jeziora, a Thomas przy pomocy sanitariuszy ratuje ją, wyciągając z wody. Tym sposobem bohaterom udaje się oszukać przeznaczenie.

W finałowej scenie Kimberly i Thomas biorą udział w przyjęciu organizowanym przez rodzinę Gibbonsów, która pomogła bohaterom podczas wypadku w drodze do szpitala. Nieoczekiwanie Brian, syn państwa Gibbons, ginie w eksplozji grilla.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Uśmiercenia[edytuj | edytuj kod]

Postać Aktor Rodzaj śmierci
Shaina Gordon,
Dano Royale,
Frankie Arnold
Sarah Carter,
Alejandro Rae,
Shaun Sipos
Zmiażdżenie ciężarówką wewnątrz auta.
Evan Lewis David Paetkau Wbicie drabiny ewakuacyjnej w oko
Tim Carpenter James Kirk Przygnieciony przez wielką szybę
Nora Carpenter Lynda Boyd Dekapitacja przez windę
Kat Jennings Keegan Connor Tracy Nabicie głowy na rurę
Rory Peters Jonathan Cherry Pocięty na 3 kawałki
Eugene Dix,
Clear Rivers
T.C. Carson,
Ali Larter
Wybuch tlenu w szpitalu
Brian Gibbons Noel Fisher Wybuch grilla

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]