Oszukać przeznaczenie 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oszukać przeznaczenie 3
Final Destination 3
Gatunek horror
Rok produkcji 2006
Data premiery Ziemia10 lutego 2006
Polska24 marca 2006
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 115 min
Reżyseria James Wong
Scenariusz James Wong,
Glen Morgan,
Jeffrey Reddick
Główne role Mary Elizabeth Winstead,
Ryan Merriman,
Kris Lemche,
Alexz Johnson,
Amanda Crew
Muzyka Shirley Walker
Zdjęcia Robert McLachlan
Scenografia Tony Wohlgemuth,
Mark Lane,
Mark S. Freeborn
Kostiumy Gregory Mah
Montaż Chris G. Willingham
Produkcja Craig Perry
Wytwórnia New Line Cinema
Hard Eight Pictures
Kumar Mobiliengesellschaft mbH & Co. Projekt Nr. 1 KG
Matinee Pictures
Practical Pictures
Zide-Perry Productions
Dystrybucja New Line Cinema
Budżet $ 34 000 000
Poprzednik Oszukać przeznaczenie 2
Kontynuacja Oszukać przeznaczenie 4
Nagrody
2007: nominacje do Saturn Award w kategoriach najlepszy horror i najlepsze wydanie specjalne DVD

Oszukać przeznaczenie 3 (ang. Final Destination 3) – horror, thriller prod. USA z 2006 roku w reżyserii Jamesa Wonga. Drugi sequel filmu Oszukać przeznaczenie oraz kontynuacja drugiej części filmu. Jego światowa premiera miała miejsce 9 lutego 2006 roku, natomiast polska 24 marca tegoż roku.

Powstał również sequel filmu – Oszukać przeznaczenie 4 (2009).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wendy Christensen (Mary Elizabeth Winstead) bawi się ze swoim chłopakiem Jasonem (Jesse Moss) i przyjaciółmi z liceum w Wesołym Miasteczku. Zbliża się koniec roku szkolnego, w którym bohaterowie kończą szkołę średnią. Zadaniem Wendy jest fotografowanie podczas radosnego wieczoru. Atrakcją lunaparku jest potężny rollercoaster, który staje się celem wycieczki niedoszłych licealnych absolwentów, jednak ta maszyna wzbudza w Wendy nieuzasadniony lęk. Uczucie okazuje się słuszne, ponieważ tuż przed startem bohaterka doznaje realistycznej wizji katastrofy, w której kolejka, do której wsiadają jej przyjaciele, wypada z torów, a wszyscy jej pasażerowie – w tym sama Wendy – giną. Wendy zaczyna panikować i zostaje odseparowana od grupy. Podąża za nią zwięzła grupka – przyjaciel Jasona Kevin (Ryan Merriman), cheerleaderki Ashley (Chelan Simmons) i Ashlyn (Crystal Lowe), para gotów Erin (Alexz Johnson) i Ian (Kris Lemche), sportowiec Lewis (Texas Battle) oraz Frankie (Sam Easton), który ukończył szkołę już rok temu. Po wyjściu z hali startów, bohaterów ogłusza nagły huk. Okazuje się, że rollercoaster wypadł z torów.

Po kilku tygodniach, gdy Wendy wciąż nie może otrząsnąć się po traumatycznych zajściach, Ashley i Ashlyn giną, spalone żywcem w miejscowym solarium. Podczas pogrzebu cheerleaderek, Wendy przedstawia Kevinowi swoje nietypowe odkrycie – ocaleni giną śmiercią, którą w ironiczny sposób przedstawiają zdjęcia wykonane podczas feralnego wieczoru. Okazuje się również, że kolejność zgonów jest zbieżna z kolejnością, w jakiej nastolatkowie siedzieli w pociągu, i tak kolejną ofiarą pada Frankie, który podczas jazdy rollercoasterem siedział tuż za Ashley i Ashlyn, by móc je sfilmować. Wentylator w samochodzie wbił mu się w głowę przez uderzenie ciężarówki w tył samochodu. Następnie w irracjonalnym wypadku ginie Lewis, którego głowa została zmiażdżona przez uszkodzony sprzęt do ćwiczeń, oraz Erin która została przebita przez gwoździe wystrzelone z pistoletu Iana, a Wendy z przerażeniem odkrywa, że minionego wieczoru w lunaparku zjawiła się również jej młodsza siostra Julie (Amanda Crew) i jej przyjaciółki. Wendy odnajduje siostrę podczas festynu organizowanego z okazji rocznicy miasta i wspólnie z Kevinem ratuje ją przed śmiercią w makabrycznym wypadku. Ginie jednak Perry (Maggie Ma), przyjaciółka Julie, która zostaje przebita flagą narodową. Na miejskiej imprezie pojawia się Ian, który obwinia Wendy za śmierć swojej dziewczyny Erin, i ostatecznie umiera, przygnieciony przez słup.

Sześć miesięcy później, podczas święta dziękczynienia, Wendy wybiera się ze swoimi przyjaciółmi z college'u do restauracji. W pociągu metra spotyka Julie i Kevina. Okazuje się, że śmierć nie wyrównała wszystkich rachunków i wkrótce dochodzi do wypadku, a w jego konsekwencji do śmierci pasażerów linii metra. Wendy miała tego wizje, ale nie udało jej się zatrzymać metra.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]