Oszukać przeznaczenie 5

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oszukać przeznaczenie 5
Final Destination 5
Gatunek horror, thriller
Rok produkcji 2011
Data premiery Ziemia 12 sierpnia 2011
Polska 12 sierpnia 2011
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Reżyseria Steven Quale
Scenariusz Eric Heisserer
Główne role Emma Bell
Tony Todd
Courtney B. Vance
Micah Sloat
Karl Urban
Jessica Capshaw
Zdjęcia Brian Pearson
Wytwórnia Jellystone Films
New Line Cinema
Practical Pictures
Dystrybucja Warner Bros.
Kino Świat
Poprzednik Oszukać przeznaczenie 4 (2009)

Oszukać przeznaczenie 5 (ang. Final Destination 5) – amerykański horror z 2011 roku w reżyserii Stevena Quale. Jest to prequel pierwszej części filmu Oszukać przeznaczenie.

Fabuła[edytuj]

W tej części serii katastrofa wydarzyła się na moście wiszącym w Vancouver. Dzięki wizji nastolatka pasażerowie autobusu w ostatniej chwili uciekli z mostu i uniknęłi śmierci, jednak później zaczęli ginąć w nieprawdopodobnych przypadkach.

Pierwszą ofiarą była Candice Hooper (Ellen Wroe), która na zawody akrobatyczne przyszła z chłopakiem Peterem Friedkinem (Miles Fisher). Podczas ćwiczeń została włączona klimatyzacja i wentylator. Ten drugi spowodował, że odkręciła się śrubka klimatyzatora i spadła na drążek do ćwiczeń. Jedna z akrobatek nadziała się palcem na śrubkę i spadła z drążka strącając sproszkowaną kredę, która podrażniła oczy Candice. Kobieta spadła nieszczęśliwie na matę sportową, łamiąc kręgosłup i kark.

Kolejną ofiarą stał Isaac Palmer (P.J. Byrne), który z biurka zmarłego kolegi ukradł karnet na darmową akupunkturę w pobliskim gabinecie masażu. Podczas zabiegu masażystka opuściła pokój nakazując Isaacowi spać. Jednak nadpalony kawałek wonnej zapałki zapalił ręcznik leżący pod nim. Mężczyzna bezskutecznie próbował wołać pomoc, ale grube i dobrze wygłuszone ściany − o czym sam został ostrzeżony − zagłuszyły go. To spowodowało, że Isaac chciał wstać, ale drewniane łóżko do masażu złamało się i mężczyzna spadł brzuchem na dół, wbijając przy okazji w siebie szpilki do akupunktury i strącając butelkę z alkoholem, w którym były sterylizowane. Jego dzwoniący telefon, który miał ustawione wibracje, strącił świeczkę wprost na rozlany alkohol. To wznieciło pożar, lecz nie dotarł do mężczyzny. Przez chwilę Isaac zaśmiał się, z powodu swego szczęścia, ale jedna z półek ułamała się i ciężki buddyjski posążek, zsunął się wprost na jego głowę, miażdżąc ją.

Sam, Molly, Olivia oraz Peter spotkali nieco mrocznego koronera (Tony Todd), który zdradził im, że mieli zginąć na tym moście, ale jeśli zabiją kogoś w swoje miejsce, otrzymają ilość czasu na ziemi jaką miała mieć ich ofiara i rachunek śmierci wyjdzie na zero.

Następnym celem śmierci była Olivia (Jacqueline MacInnes Wood), która wybrała się na dawno umówioną wizytę do okulisty w celu laserowego poprawienia wzroku. Podczas zabiegu lekarz wręczył kobiecie misia. Z nerwów, kobieta wyrwała mu akrylowe oko. Sam specjalista wyszedł z pokoju po dokumenty. W holu stał dystrybutor wody w którym została wysadzona woda. To spowodowało, że płyn w kubku stojącym na urządzeniu wylał się na kontakt, przez co 5 urządzeń w klinice doznało spięcia. Jednym z nich był laser w którym nastąpiło wzrost natężenia promienia, który powoli wypalił Olivii prawe oko i dłoń. Do pokoju weszli Molly, Sam z wiadomością od mrocznego patomorfologa jak powstrzymać ich fatum a wraz z nimi okulista. Spanikowana Olivia wydostała się spod urządzenia. Wrzasnęła do nich by jej pomogli i poślizgnęła się na oku misia, przez co wypadła przez okno lądując na zaparkowanym samochodzie.

Po śmierci koleżanki, Sam doszedł do wniosku, i powiedział o tym Molly, że wszyscy zaczynają ginąć w takiej kolejności jaka miała miejsce w wizji.

Następnie w fabryce, gdzie pracował Nathan (Arlen Escarpeta), doszło do konfliktu o ograniczanie godzin pracy, między nim a jednym z robotników o imieniu Roy (Brent Stait), jednakże ostrzeżenia Nathana wobec robotnika nie sprawdziły się, przez co Roy został nabity na hak. Chwilę później doszło do konfrontacji między Nathanem a Dennisem (David Koechner). Podczas rozmowy czaszka Dennisa została roztrzaskana przez klucz, zostawiony przez Roya obok szybkiej taśmy.

Pewnego wieczora Sam uzyskał awans na praktykę w Paryżu od swojego przełożonego, w restauracji gdzie pracował. Po godzinach pracy urządził romantyczną kolację dla Molly (Emma Bell) i powiedział jej o tym. Wizyta Petera zakłóciła wieczór. Podczas rozmowy doszedł on do wniosku, że aby przeżyć, musi zabić Molly, która przetrwała katastrofę w wizji Sama. Sądził, że skoro Molly nie zasługuje by żyć, to on ją zabije. Walkę między Peterem, Samem a Molly oraz strzelaninę przerwał porucznik Jim Block, który chwilę później został zastrzelony przez Petera. Gdy sytuacja wydała się być bez wyjścia, Sam przebił od tyłu ciało Petera rożnem od kurczaków.

Dwa tygodnie później wydawało się, że śmierć już zostawiła Sama i Molly w spokoju. Dwójka zakochanych zamierzała się udać samolotem do Paryża aby zacząć nowe, lepsze życie. Na pokładzie para spotkała bohaterów pierwszej części, gdy Alex Browning (Devon Sawa) doznał wizji i został wyrzucony wraz z kilkoma osobami z maszyny. Kilka chwil po starcie, tak jak to się stało w pierwszej części, doszło do katastrofy samolotu. Molly została wyssana z samolotu i przecięta na pół przez skrzydło a Sam zginął spalony żywcem. W trakcie katastrofy Nathan stał w barze na nieformalnej stypie po Royu. W trakcie rozmowy z jednym z jego kolegów, dowiedział się, że robotnik miał tętniaka. Mógł w każdej chwili mógł pęknąć i spowodować natychmiastową śmierć. Chwilę później na budynek spadł kawałek koła od podwozia samolotu, którym lecieli Sam i Molly, miażdżąc Nathana.

Uśmiercenia[edytuj]

Postać Aktor Rodzaj śmierci Rodzaj śmierci w wizji
Candice Hooper Ellen Wroe Złamała kręgosłup po upadku z drążka Nabita na maszt motorówki
Isaac Palmer P.J. Byrne Jego głowa została zmiażdżona przez posąg Upadł do wody wraz z autobusem
Olivia Castle Jacqueline MacInnes Wood Wypadła z okna gabinetu okulisty Zgniecenie przez samochód
Roy Carlson Brent Stait Został nabity na hak dźwigu w fabryce Nie istniał w wizji
Dennis Lapman David Koechner Jego głowa została przebita kluczem angielskim Zalany wrzącą smołą
Jim Block Courtney B. Vance Peter Friedkin go zabił Nie istniał w wizji
Peter Friedkin Miles Fisher Sam Lawton przebił go rożnem Przebity przez rury
Molly Harper Emma Bell Przecięta na pół przez skrzydła samolotu Przeżyła wypadek w wizji
Sam Lawton Nicholas D'Agosto Spalony w samolocie Przecięty na pół
Nathan Sears Arlen Escarpeta Przygnieciony przez koło podwozia samolotu Uderzony w głowę przez urywający się pręt