Otchłań w niebie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Otchłań w niebie
A Deepness in the Sky
Autor Vernor Vinge
Typ utworu space opera
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1999
Wydawca Tor Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2003
Wydawca Prószyński i S-ka
Przekład Janusz Ochab

Otchłań w niebie (tytuł oryg. A Deepness in the Sky) – powieść science fiction z elementami space opery amerykańskiego pisarza Vernora Vingego. Prequel nagrodzonej nagrodą Hugo powieści Ogień nad otchłanią.

Powieść zdobyła nagrody: Hugo, Campbella i Prometeusza w 2000 r. Była także nominowana do nagród: Nebula, Clarke’a i Locusa[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w odległej przyszłości, gdy współzawodniczą ze sobą dwie cywilizacje ludzkie: Queng Ho – kupcy handlujący między gwiazdami oraz okryci tajemnicą Emergenci. Obydwie cywilizacje spotykają się przy planecie krążącej wokół gwiazdy OnOff, gdzie rozwinęło się rozumne życie. Gwiazda ta świeci tylko przez 30 lat z 250, przez pozostały czas na powierzchni planety zapada absolutna zima. Na planecie, zwanej Arachnie, toczą wojny istoty przypominające olbrzymie pająki. Gdy słońce gaśnie zapadają w stan hibernacji, gdy słońce ożywa, budzą się i walczą dalej. Pewnego dnia pojawia się wśród nich szalony wizjoner, Sherkaner Underhill, który wymyśla, jak można i podczas okresu Ciemności pozostać aktywnym i zniszczyć swoich wrogów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2000 Award Winners & Nominees (ang.). Worlds Without End. [dostęp 04.04.2018].
  2. dorsz: Drobiazgowe opisy, powolna akcja - a jednak warto (pol.). Biblionetka.pl, 09.02.2005. [dostęp 04.04.2018].