Otherkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Otherkinneologizm (pochodzący z języka angielskiego, oznaczający „inny gatunek”), będący nazwą własną i jednym z określeń osób, identyfikujących się z pewną – niejednorodną i rozproszoną terytorialnie – grupą, które uważają, że przynajmniej część ich istnienia nie jest pochodzenia ludzkiego. Pojęcie otherkin narodziło się prawdopodobnie na początku lat 90. XX w. jako część internetowej subkultury elfów (ang. Elven).

Charakterystyka i różnorodność[edytuj | edytuj kod]

Osoby uważające się za otherkinów twierdzą zwykle, że w sensie fizycznym są ludźmi, ale w sensie umysłowym i duchowym są „inni” (ang. other). Niektórzy przypisują tę rozbieżność reinkarnacji lub posiadaniu duszy innego gatunku. Do otherkinów należą też stosunkowo nieliczne w tej grupie osoby, które utrzymują, że biologicznie nie są ludźmi, lecz należą do innych gatunków, z którymi się utożsamiają, lub od których pochodzą w drodze skrzyżowania z osobnikiem gatunku ludzkiego. Jeszcze inni, choć niekoniecznie powołują się na swe genetyczne powiązanie z istotami nadprzyrodzonymi, to utrzymują, że są w różny sposób fizycznie odmienieni przez swoją „nie-ludzką” stronę.

Część otherkinów porównuje swoją sytuację do sytuacji transseksualistów, tworząc kolejny neologizm – „transgatunkowość” (ang. trans-specieism) – mający oddawać ich wewnętrzne przekonanie o znajdowaniu się w ciele obcego gatunku. Niektóre – uważane zwykle za szczególnie niewiarygodne – społeczności i typy otherkinów podlegają zjawisku „nietolerancji subkulturowej” ze strony części otherkinów, którzy innym typom otherkinów zarzucają, że nie czują się naprawdę „inni”, a jedynie z różnych względów za takich się podają (dotyczy to np. osób powołujących się na związki z postaciami z gier wideo i ze świata anime). Zwykle sceptycznie odnoszą się też do osób powołujących się na swe wybitne – np. królewskie – pochodzenie, określając to jako „syndrom księżniczki elfów”.

Chociaż istnieje wiele cech wspólnych między społecznościami ludzi „odgrywających role” a „autentycznymi otherkinami”, to ci ostatni zwracają też uwagę na zasadniczą różnicę między „czuciem się kimś” a „podawaniem się za kogoś”. Przyznają zarazem, że różnica między subiektywnym poczuciem „bycia” i świadomością „udawania” bywa płynna i trudna do zweryfikowania.

Młodzieńcza samoidentyfikacja z tą lub inną społecznością w ramach otherkinów (tak jak z każdą inną subkulturą o po części młodzieżowym charakterze) bywa jednak zjawiskiem przejściowym, zależnym od chwilowych emocji, przypadku, osobistych zainteresowań lub mody, i jest wówczas bagatelizowana przez większość dojrzałych autentycznych otherkinów.

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

Istnieją różne „gatunki” otherkinów, posiadające – ich własnym zdaniem – odrębne cechy. Do najczęściej spotykanych „gatunków” należą:

  • Anioły
  • Demony
  • Elfy
  • Smoki
  • Wampiry
  • Wilkołaki
  • Magowie

Innym poglądem charakteryzującym otherkinów jest tzw. archetyp osobowości. Oznacza on, że każdy z podtypów otherkinów posiada jakoby cechy innego typu stworzenia. Jeżeli więc ktoś twierdzi, że jest Angelkinem, to może nie mieć na myśli tego, że jest np. duszą anioła uwięzioną w ludzkim ciele, lecz chce wskazać jedynie swoje cechy (empatia, miłość itd.). Są to jednak cechy bardzo przejaskrawione, często trudne dla zaakceptowania przez społeczeństwo, które uznaje je za anormalne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]