Przejdź do zawartości

Otrucie królowej Bony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Otrucie królowej Bony
Ilustracja
Autor

Jan Matejko

Rodzaj

malarstwo historyczne

Data powstania

1859

Medium

olej na płótnie

Wymiary

78 × 63 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Dom Jana Matejki w Krakowie

Otrucie królowej Bony, także Otrucie królowej Bony przez jej lekarza Antoniego z Maceraty – obraz olejny na płótnie autorstwa Jana Matejki z 1859 roku, znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie (Dom Matejki).

Dzieło było pierwszą dojrzałą historyczną kompozycją Jana Matejki. Artysta namalował obraz podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Użył historycznych rekwizytów i kostiumów. Farby nakładał grubymi warstwami, w sposób impastowy. Koncepcja całej sceny ujęta jest w sposób teatralny. Minimalna liczba postaci umożliwiła ukazanie subtelnych emocji na twarzach. Widoczne są wpływy Paula Delaroche. Matejko odmalował z wielką starannością przedmioty i szaty. Chciał być dokładnym w każdym detalu. Wydarzenie miało miejsce 18 listopada 1557 roku. Kielich z zatrutym napojem podał królowej lekarz Antonio z Maceraty. W pobliżu Bony malarz przedstawił też dwórkę Marynę zwaną Mniszką i dwóch obserwatorów zza kotary[1][2].

W szkicowniku Matejki z czasów monachijskich zachowały się rysunki twarzy modelki, która pozowała do postaci królowej Bony. Była to lokatorka tej samej kamienicy. Matejko dokończył Otrucie w Krakowie. Dostał za nie brązowy medal na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych[1][2].

Od II wojny światowej obraz uważano za zaginiony. Muzeum Narodowe w Krakowie zakupiło go w 1996 roku na publicznej aukcji. Okazało się, że obraz pochodził z kradzieży. Złodziei zatrzymano po trzech latach. Kolekcjonerka, której obraz skradziono, miała zaniki pamięci i nie zauważyła zniknięcia Matejkowego Otrucia. Dopiero rodzina zorientowała się i ujawniła prawdziwe pochodzenie zabytku. Wolą kolekcjonerki było ofiarowanie całej kolekcji krakowskiemu muzeum. Obraz, stanowiący własność Muzeum Narodowego w Krakowie, wystawiany jest w Domu Matejki. Ma wymiary 78 × 63 cm, oznaczony został muzealnym numerem katalogowym: MNK II-a-1321[1][2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Barbara Ciciora-Czwórnóg: Otrucie królowej Bony. zbiory.mnk.pl. [dostęp 2022-05-26]. (pol.).
  2. a b c Leszek Lubicki: „Otrucie królowej Bony” – obraz Jana Matejki przedstawia tajemniczą śmierć. dorzeczy.pl, 2017-05-30. [dostęp 2022-05-26]. (pol.).