Ottavio Fantoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ottavio Fantoni
Pełne imię i nazwisko

Octavio Fantoni

Data i miejsce urodzenia

4 kwietnia 1907
Belo Horizonte

Data i miejsce śmierci

8 lutego 1935
Rzym

Pozycja

pomocnik

Kariera seniorska[a]
Lata Klub Wyst. Gole
–1930 Palestra Itália
1930–1935 S.S. Lazio 108 (5)
Kariera reprezentacyjna
Lata Reprezentacja Wyst. Gole
1934  Włochy 1 (0)
  1. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.

Ottavio Fantoni (ur. 4 kwietnia 1907 w Belo Horizonte, zm. 8 lutego 1935 w Rzymie) – brazylijsko-włoski piłkarz grający na pozycji pomocnika. Urodził się jako Octavio Fantoni, w Brazylii znany był również jako Nininho, a we Włoszech jako Fantoni II.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Octavio Fantoni urodził się w Belo Horizonte w rodzinie emigrantów z Toskanii. Miał trzech kuzynów, którzy także byli piłkarzami: João (znany także jako Ninão lub Fantoni I), Leonidio (znany jako Niginho i Fantoni III) oraz Orlando (znany we Włoszech jako Fantoni IV).

Octavio Fantoni karierę rozpoczął w Cruzeiro EC, ówcześnie nazywającym się Palestra Itália i będący klubem głównie dla włoskich imigrantów. W latach 1929 i 1930 zdobył Campeonato Mineiro - mistrzostwo stanu Minas Gerais. W 1930 roku wraz z kuzynem João wyjechał do ojczyzny przodków. We Włoszech zostali piłkarzami S.S. Lazio (po dwóch latach dołączył do nich Leonidio, który wraz z João wrócił do Brazylii wkrótce po śmierci Ottavio. Orlando Fantoni grał w Lazio w latach 40. XX wieku), a Octavio zaczął posługiwać się włoską wersją swojego imienia - Ottavio.

W 1934 roku Fantoni II otrzymał włoskie obywatelstwo, a 25 marca 1934 już formalnie jako Ottavio Fantoni, zadebiutował w reprezentacji Włoch. Wygrane 4:0 spotkanie z Grecją w eliminacjach mistrzostw świata 1934 było jego jedynym meczem w reprezentacji.

20 stycznia 1935 roku w meczu z Torino FC zderzył się z jednym z rywali i uszkodził nos. Fantoni opuścił boisko, ale po pięciu minutach na nie wrócił, by dokończyć spotkanie. Po kilku dniach trafił jednak do szpitala z wysoką gorączką. Okazało się, że przez złamaną kość nosową i wynikające z tego osłabienie organizmu, Fantoni doznał zakażenia, które wywołało sepsę, a w konsekwencji śmierć - 8 lutego. Ottavio Fantoni pozostawił żonę i dwie córki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]