Otto Heinrich Warburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Otto Heinrich Warburg
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 października 1883
Fryburg Bryzgowijski

Data i miejsce śmierci

1 sierpnia 1970
Berlin

Zawód, zajęcie

biochemik

Rodzice

Emil Warburg

Otto Heinrich Warburg (ur. 8 października 1883 we Fryburgu Bryzgowijskim, zm. 1 sierpnia 1970 w Berlinie) – biochemik niemiecki, syn Emila Warburga, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w roku 1931 za odkrycie budowy i działania enzymów oddechowych.

Od 1915 profesor Uniwersytetu w Berlinie, od 1930 dyrektor Kaiser-Wilhelm-Institut für Zellphysiologie w Berlinie-Dahlem. Od 1934 członek Towarzystwa Królewskiego (Royal Society) w Londynie.

Badał procesy oddychania komórkowego, grup prostetycznych enzymów flawinowych i dehydrogenaz, enzymów oddechowych (tzw. oddechowy enzym Warburga, cytochromy) oraz mechanizm oddychania tkanek nowotworowych.

Dokonał odkrycia roli witaminy (PP i B2) w dziedzinie procesów fizjologii komórek nowotworowych oraz odkrył enzymy oddechowe w żywych komórkach, określił ich budowę i działanie, za co otrzymał w 1931 Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Profesor Otto Warburg już na początku XX wieku twierdził, że osłabiony układ immunologiczny i zaburzona przemiana materii prowadzą do powstawania komórek nowotworowych w organizmie człowieka. Udowodnił, że rozwój raka jest procesem anaerobowym.

Badania[edytuj | edytuj kod]

Słynna jest treść faksu dotyczącego grantu badawczego przesłanego przez Otto Warburg do Notgemeinschaft der Deutschen Wissenschaft. Zawiera on tylko jedno zdanie – w tłumaczeniu: „Zwracam się o 10 000 (dziesięć tysięcy) Marek niemieckich” i podpis Dr. Otto Warburg.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]