Otto Heinrich Warburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Otto Heinrich Warburg
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 października 1883
Freiburg
Data i miejsce śmierci 1 sierpnia 1970
Berlin
Zawód biochemik
Rodzice Emil Warburg
Odznaczenia
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Otto Heinrich Warburg (ur. 8 października 1883 w Freiburgu (Badenia), zm. 1 sierpnia 1970 w Berlinie) – biochemik niemiecki, syn Emila Warburga, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w roku 1931 za odkrycie budowy i działania enzymów oddechowych.

Od 1915 profesor Uniwersytetu w Berlinie, od 1930 dyrektor Kaiser-Wilhelm-Institut für Zellphysiologie w Berlinie-Dahlem. Od 1934 członek Towarzystwa Królewskiego (Royal Society) w Londynie.

Badał procesy oddychania komórkowego, grup prostetycznych enzymów flawinowych i dehydrogenaz, enzymów oddechowych (tzw. oddechowy enzym Warburga, cytochromy) oraz mechanizm oddychania tkanek nowotworowych.

Dokonał odkrycia roli witaminy (PP i B2) w dziedzinie procesów fizjologii komórek nowotworowych oraz odkrył enzymy oddechowe w żywych komórkach, określił ich budowę i działanie, za co otrzymał w 1931 Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Profesor Otto Warburg już na początku XX. wieku twierdził, że osłabiony układ immunologiczny i zaburzona przemiana materii prowadzą do powstawania komórek nowotworowych w organizmie człowieka. Udowodnił, że rozwój raka jest procesem anaerobowym. Twierdził, że: komórki nowotworowe odżywiają się glukozą, a nie tlenem, jak komórki zdrowe. Spożycie cukru przeto podnosi poziom glukozy i dostarcza paliwa selektywnie zużywanego przez komórki nowotworowe.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Nagrody Nobla. Leksykon PWN. Beata Tarnowska (red.). Warszawa: 2001. ISBN 8301133937.
  2. The Nobel Prize in Physiology or Medicine 1931 Otto Warburg (ang.). Nobelprize.org. [dostęp 2011-06-04].