Otto Kuusinen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Otto Kuusinen
Podpisanie układu o uznaniu przez ZSRR Fińskiej Republiki Demokratycznej za jedyne państwo fińskie. 1 grudnia 1939, Moskwa. Podpisuje Wiaczesław Mołotow, z prawej stoi Otto Kuusinen

Otto Wilhelm (Ville) Kuusinen (ur. 4 października 1881 w Laukaa, zm. 17 maja 1964 w Moskwie) – fiński polityk komunistyczny, Bohater Pracy Socjalistycznej (1961).

Kuusinen był jednym z czołowych działaczy fińskich komunistów, który po przegranej wojnie domowej przeniósł się do ZSRR.

W roku 1939 utworzył, na żądanie Józefa Stalina, rząd marionetkowy tzw. Fińskiej Republiki Demokratycznej, który po radzieckiej inwazji miał sprawować władzę w podbitym kraju. Armia Czerwona nie zdołała jednak opanować Finlandii i Kuusinen nie objął rządów.

Fińską Republikę Demokratyczną wcielono do utworzonej Karelo–Fińskiej SRR, powstałej w 1940 roku z przekształcenia Karelskiej ASRR, a Kuusinen objął stanowisko Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej Karelo–Fińskiej SRR. Po ponownym wcieleniu Karelo–Fińskiej SRR do RFSRR w 1956 roku pełnił urząd członka Rady Najwyższej ZSRR i członka Politbiura KC KPZR.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]