Otton III (cesarz rzymski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Otton III
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus/z Bożej łaski cesarz rzymski, po wieki August
ilustracja
król Niemiec
Okres panowania od 983
do 1002
Poprzednik Otton II
Następca Henryk II Święty
Święty Cesarz Rzymski
Okres panowania od 996
do 1002
Poprzednik Otton II
Następca Henryk II Święty
Dane biograficzne
Dynastia Ludolfingowie
Data urodzenia czerwiec/lipiec 980
Data śmierci 1002
Ojciec Otton II
Matka Teofano

Otton III (ur. czerwiec/lipiec 980, zm. 24 stycznia 1002[1]) – władca niemiecki z dynastii Ludolfingów. Król Niemiec od 983, Święty Cesarz Rzymski od 996 roku. Syn Ottona II i Teofano, księżniczki bizantyńskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako dziecko jeszcze za życia ojca został wybrany na króla Niemiec w 983 roku. Koronowany na cesarza rzymskiego 21 maja 996. Początkowo opiekunem i regentem w imieniu Ottona III był najbliższy męski krewny Henryk II Kłótnik, książę Bawarii. Później regentką została jego matka, Teofano, i pozostawała nią do swej śmierci w 991 roku. Następnie jego babka (matka Ottona II), Święta Adelajda rządziła jako regentka do osiągnięcia przez Ottona III dojrzałości. We wrześniu 994 roku objął samodzielne rządy[2]. Otton III dążył do ustanowienia w Rzymie swojej cesarskiej stolicy i budowy uniwersalnej władzy cesarskiej na wzór antycznego imperium rzymskiego. Po śmierci swojego kuzyna, Grzegorza V, zapewnił wybór w 999 roku na tron papieski swojego współpracownika (a wcześniej nauczyciela) Gerberta z Aurillac, który przyjął imię Sylwester II. Był uznawany za cesarza-ascetę, wykazującego szczególny pietyzm, choć jego zachowania religijne, takie jak pójście boso do Gniezna w 1000 roku, wpisywały się w ówczesny system rytuałów władzy[3][4].

W 1000 roku, przy okazji pielgrzymki do grobu świętego Wojciecha, chcąc również pozyskać Bolesława Chrobrego do swych idei cesarstwa uniwersalistycznego, przybył do Gniezna[5]. Podczas zjazdu gnieźnieńskiego utworzono niezależną polską organizację kościelną z metropolią w Gnieźnie i biskupstwami w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu. Status utworzonej również diecezji poznańskiej pozostaje sporny. Arcybiskupem gnieźnieńskim został brat Wojciecha, Radzim (Gaudenty). Bolesław Chrobry został również uznany przyjacielem Świętego Cesarstwa Rzymskiego i niezależnym władcą, cesarz Otton wyróżnił go dając mu kopię włóczni św. Maurycego i gwóźdź z Krzyża Pańskiego, przy czym cesarz założył mu na głowę swój diadem cesarski. Bolesław podarował Ottonowi relikwiarz św. Wojciecha i chorągiew triumfalną.

Otton III zmarł 23 stycznia 1002 roku, na zamku Paterno w Falerii (płn. Lacjum, prowincja Viterbo), w trakcie próby zdobycia Rzymu, z którego musiał uchodzić przez wybuch rebelii ludowej w Rzymie. Powody jego śmierci są niejasne. Według niektórych źródeł zmarł na malarię, według innych zatruł się jedzeniem, a według jeszcze innych został celowo otruty przez późniejszego Henryka II. Nie pozostawił potomków. Za jego panowania cesarstwo nie zyskało żadnych terenów. Po jego śmierci Bolesław Chrobry zajął Miśnię, Milsko i Łużyce, wykorzystując walki pomiędzy pretendentami do tronu niemieckiego. Tron po nim objął jego kuzyn Henryk II Święty.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Otto, Otton – różne wersje imienia

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gerd Althoff: Potęga Rytuału. Symbolika władzy w średniowieczu. Wydawnictwo Naukowej PWN, 2011. ISBN 978-83-01-16592-5.
  • Jerzy Strzelczyk: Otton III. Wrocław: Zakład Narodowy im Ossolińskich Ossolineum, 2009. ISBN 978-83-04-04536-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]