Otwarty świat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Otwarty świat, piaskownica lub sandbox – jeden z typów projektowania gier komputerowych, opartych na piaskownicy. Termin ten służy też do określania gier, w których graczowi jest dostarczany świat, będący do odkrycia w stosunkowo dowolny sposób, bez sztucznych ograniczeń środowiska gry, z możliwością integracji z tym światem i bez liniowości rozgrywki[1][2].

Termin[edytuj | edytuj kod]

Termin otwarty świat może być czasem używany zamiennie z piaskownicą. Jednakże termin "otwarty świat" opisuje tylko samo środowisko gry, nawiązując do braku sztucznych barier w świecie gry (jak np. niewidzialne ściany czy ekrany ładowania kolejnych poziomów).

Termin piaskownica (z ang. sandbox) odnosi się w terminologii oprogramowania komputerowego do środowiska testowego, dotyczącego mechaniki gry. Twórcy gry konstruują ją w taki sposób, aby gracz rozgrywał grę w sposób twórczy, sam tworzył swoją historię, a coraz częściej też i fizycznie sam tworzył świat, w którym gra. W rozgrywce takiej nie istnieje pojęcie "właściwej drogi" ukończenia gry, cechują się one brakiem powtarzalności, a co za tym idzie dużą różnorodnością w rozgrywce[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za jeden z pierwszych przykładów gier z otwartym światem uważana jest Ultima I, gdzie gracz mógł praktycznie dowolnie poruszać się po świecie gry. Została ona wydana we wrześniu 1980 roku uważana jest za punkt zwrotny w rozwoju gatunku RPG[4][5]. Kolejną była Elite, która została wydana w 1984 roku i miała wielkość 22 kB, zaś gracz w trakcie rozgrywki miał możliwość latania wieloma statkami kosmicznymi i wykonywania wielu misji czy transakcji handlowych na tysiącach planet[6]. W tej grze jak i w kolejnych grach na przełomie XX i XXI wieku, otwarte światy posiadały zawsze pewne ograniczenia związane z samą rozgrywką.

Pionierską grą, w której zastosowano całkiem nowe rozwiązania, była wydana 1997 gra Grand Theft Auto. Gra ta stała się formą symulacji życia, gdzie całe środowisko jest zintegrowane z głównymi wątkami fabuły na innym poziomie rozgrywki, niż ma to miejsce np. w grach fabularnych. W grach tego rodzaju, opartych na symulacji świata, gracz ma możliwość poruszania się oraz interakcji z otoczeniem w całym środowisku gry (ograniczonym jedynie wielkością mapy) nawet bez rozpoczynania fabularnego wątku, jaki ta gra ma do zaoferowania. Duży nacisk w takiej rozgrywce jest nałożony na samą interakcję z otoczeniem, ona sama już stanowi dla gracza dużą część zabawy. Przykładem może tu być, wspomniana już gra GTA i rozjeżdżanie niewinnych przechodniów bez konkretnego celu[7][8].

Typ rozgrywki oparty na otwartym świecie został spopularyzowany w 2009 roku za sprawą gry Minecraft.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Twórcy gier opartych na piaskownicy, są zmuszeni ograniczyć jednak w niektórych miejscach taką rozgrywkę. Gra może stać się w jakimś punkcie liniowa, co może być podyktowane ograniczeniami projektowania, poziomem trudności lub też samą fabułą gry. W zależności od gier gracz posiada również większą lub mniejszą "wolność" poruszania się po świecie. Ponieważ gracz może wykonywać czynności, których projektant gry nie przewidział, fabuła i logika gry jest tworzona w taki sposób, aby nie ograniczać możliwości poznawania świata przez gracza.

Piaskownicami są gry MMO, czyli gry będące z założenia rozrywką dla większej liczby graczy, w których można testować grę na więcej sposobów niż np. w grach wieloosobowych. Miarą określania gry jako piaskownicy i miarą testowania gry, jest tutaj jedna z form rozgrywki PvP. Jeśli gracze podczas potyczki między sobą, mają możliwość zastosowania np. gankowania, gra taka może otworzyć drogę do większej liczby możliwych wyników. Sytuacja ta, jest tym samym formą eksperymentowania na grze, stwarzając za każdym razem nowe możliwości rozegrania danej potyczki. Gankowanie tutaj pozwala wyjść poza normy standardowej rozgrywki PvP, którą są np. potyczki graczy będących na zbliżonym poziomie doświadczenia[9].

Cechy, jakimi kieruje się przy określaniu, czy dana gra jest piaskownicą, można oprzeć na 4 filarach[2]:

 • dowolna eksploracja świata
 • nieliniowa rozgrywka
 • interakcja ze środowiskiem, w tym edycja elementów świata gry
 • podejmowanie decyzji i ich konsekwencje, w tym nierzadko nieświadomy wpływ własnych decyzji na efekty rozgrywki innych graczy

Gra posiadająca wszystkie te cechy w sobie, może być prędzej określona jako gra sandboksowa. W wielu przypadkach poszczególne gry nie posiadają któregoś z tych filarów, są też takie, którym wystarczy tylko jeden z nich, aby twórca lub recenzent opisał ją jako piaskownica[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Łukasz "Lucas the Great" Wiśniewski: W samo południe, biegając po otwartym świecie. gram.pl, 2011-11-30. [dostęp 2012-03-09].
 2. a b Aleksander Adamkiewicz: The case for a AAA sandbox MMO (ang.). gamasutra.com, 2011-12-16. [dostęp 2012-03-20].
 3. kirkegaard: Zabawy w piaskownicy #1. gamecorner.pl, 2011-06-26. [dostęp 2012-03-20].
 4. Rowan Kaiser: Ultima: Most. Important. Game Series. Ever. (ang.). engadget.com, 26 stycznia 2012. [dostęp 18 września 2016].
 5. Dattatreya Mandal: 10 Of The Biggest Open-World Video Games Released In Terms Of Map Size (ang.). hexapolis.com, 5 listopada 2014. [dostęp 18 września 2016].
 6. PC Zone Staff: Games that changed the world: Elite (ang.). computerandvideogames.com, 2002-08-13. [dostęp 2017-03-19].
 7. Dave "Fargo" Kosak: The Future of Games from a Design Perspective. Simulations: The Beauty of Emergent Gameplay (ang.). gamespy.com, 7 marca 2004. [dostęp 2012-03-20].
 8. PC Zone Staff: The complete history of open-world games (part 2) (ang.). computerandvideogames.com, 2008-05-25. [dostęp 2017-03-19].
 9. Brianna Royce: The Soapbox: Sandboxes and the cop-out of FFA PvP (ang.). joystiq.com, 2011-01-04. [dostęp 2012-03-20].