Otwornica zwyczajna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Otwornica zwyczajna
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

miseczniaki

Rząd

otwornicowce

Rodzina

otwornicowate

Rodzaj

Lepra

Gatunek

otwornica zwyczajna

Nazwa systematyczna
Lepra albescens (Huds.) Hafellner
Stapfia 104(1): 171 (2016)

Otwornica zwyczajna[1] (Lepra albescens (Huds.) Hafellner) – gatunek grzybów z rodziny otwornicowatych (Pertusariaceae)[2]. Znany też jako otwornica biaława[3]. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Pertusaria, Pertusariaceae, Pertusariales, Ostropomycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[2].

Po raz pierwszy gatunek ten opisał w 1762 r. William Hudson jako Lichen albescens. w 1932 r. Maurice Choisy i Roger-Guy Werner przenieśli go do rodzaju Pertusaria, w 2016 r. Joseph Hafellner do rodzaju Lepra[2]

Ma około 30 synonimów. Niektóre z nich:

  • Lichen globuliferus (Turner) Sm., in Smith & Sowerby 1809
  • Marfloraea albescens (Huds.) S.Y. Kondr., Lőkös & Hur 2015
  • Pertusaria albescens (Huds.) M. Choisy & Werner 1932[4]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Plecha skorupiasta, zazwyczaj średnio gruba lub gruba, ciągła, ale czasami podzielona na poletka. Powierzchnia ma barwę od jasnoszarej do ciemnoszarej i pokryta jest brodawkowatymi soraliami o średnicy 0,5–4,5 mm. W smaku nie jest gorzka. W soraliach występują zagłębione owocniki typu apotecjum, są jednak bezpłodne. Pyknid brak[5].

Reakcje barwne: wszystkie negatywne. Kwasy porostowe: kwas allupertrusariowy i śladowe ilości kwasu dihydropertusariowego[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Gatunek szeroko rozprzestrzeniony, głównie na półkuli północnej. Najliczniej notowany jest w Europie, gdzie na północy sięga po Islandię i północne rejony Półwyspu Skandynawskiego. W Ameryce Północnej występuje tylko w górach. Opisano jego występowanie także w Meksyku, Argentynie, Afryce Północnej i na niektórych wyspach[6]. W Polsce jest pospolity i występuje na obszarze całego kraju[1].

Główne siedlisko jego występowania to kora drzew, zarówno liściastych, jak i iglastych, czasami (rzadko) występuje także na drewnie i skałach[1].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej podobna jest również pospolita otwornica gorzka (Pertusaria amara). Otwornicę zwyczajną odróżnić jednak łatwo po większych soraliach, braku gorzkiego smaku oraz reakcjami chemicznymi[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Wiesław Fałtynowicz: The Lichenes, Lichenicolous and allied Fungi of Poland.Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003. ISBN 83-89648-06-7.
  2. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2023-01-25] (ang.).
  3. Ludwik Lipnicki, Hanna Wójciak: Porosty. Klucz – atlas do oznaczania najpospolitszych gatunków. Wyd. pierwsze. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1995, s. 177. ISBN 83-02-05668-5.
  4. Species Fungorum [online] [dostęp 2023-01-25] (ang.).
  5. a b c Consortium of North American Lichen Herbaria. [dostęp 2016-06-21]. (ang.).
  6. Discover Life Maps. [dostęp 2016-06-21].