Oude Kerk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oude Kerk w Amsterdamie
Oude Kerk
Ilustracja
Widok od strony Oudezijds Voorburgwal
Państwo

 Holandia

Miejscowość

Amsterdam

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Protestancki w Holandii

Imię

św. Mikołaja

Położenie na mapie Amsterdamu
Mapa konturowa Amsterdamu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Oude Kerk w Amsterdamie”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Oude Kerk w Amsterdamie”
Położenie na mapie Holandii Północnej
Mapa konturowa Holandii Północnej, na dole znajduje się punkt z opisem „Oude Kerk w Amsterdamie”
Ziemia52°22′28″N 4°53′53″E/52,374444 4,898056
Strona internetowa

Oude Kerk („stary kościół”) – najstarszy kościół parafialny w Amsterdamie, położony w De Wallen, dzielnicy czerwonych latarni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół zbudowany został w XIII wieku. W 1306 roku został poświęcony przez biskupa Utrechtu. Był rozbudowywany do połowy XVI wieku, kiedy to uzyskał swój ostateczny wygląd. W 1566 roku otrzymał ośmiokątną dzwonnicę; w 1658 roku zawieszono w niej carillon, składający się z 47 dzwonów, odlany w pracowni Francois Hemony. W 1724 roku dodano organy, uchodzące dziś za najlepsze w całej Holandii. Kościół ma powierzchnię 3300 m².

Do roku 1865 w kościele grzebano zmarłych. Znajduje się tu 2500 grobów, w których pochowano 10 000 mieszkańców Amsterdamu. Wśród nich znajdują się osobistości, które zapisały się w historii Holandii: Jacob van Heemskerck, Cornelis de Graeff – burmistrz Amsterdamu, Kiliaen van Rensselaer, jeden z założycieli Nowego Amsterdamu na Manhattanie, dzisiaj znanego jako Nowy Jork. W kościele ostatnie miejsce spoczynku znalazł również znany kompozytor Jan Pieterszoon Sweelinck, wieloletni organista Oude Kerk (od 1577 lub 1580 do 1621 roku).

Przed przejściem na protestantyzm, które dokonało się w roku 1578, Oude Kerk był kościołem katolickim. Wewnątrz widoczne są jeszcze ślady po dawnych dekoracjach. W tym samym roku Oude Kerk zaczął również pełnić rolę biura matrymonialnego. Używany był także do przechowywania miejskich archiwów.

Rembrandt często uczęszczał do Oude Kerk, a jego dzieci tu zostały ochrzczone. Jest to jedyny budynek w Amsterdamie, który zachował swój oryginalny wygląd od czasów Rembrandta. Żona Rembrandta Saskia van Uylenburgh została tu pochowana w roku 1642.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek Sikora (tłum.): Złota księga. Amsterdam. Wydawnictwo Bonechi, 1994, s. 15–16. ISBN 83-86447-01-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]