Reklama zewnętrzna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Outdoor)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Reklama stacji benzynowej

Reklama zewnętrzna (ang. outdoor advertising lub out-of-home advertising) – reklama zewnętrzna, umieszczana poza miejscem zamieszkania konsumenta. Jej zadaniem jest dotarcie do konsumentów, kiedy są oni poza domem.

Jedna z form reklamy zewnętrznej, wykorzystująca digital signage nazywa się digital out-of-home (DOOH) advertising. Jest to wizualna elektroniczna komunikacja. Jej celem jest dostarczanie przekazu reklamy lub informacji do konkretnych miejsc, w określonych porach z treścią dopasowaną do lokalizacji wyświetlacza.

Reklama zewnętrzna jest prezentowana na specjalnie do tego przeznaczonych nośnikach reklamy: tablicach reklamowych, billboardach, citylightach, słupach ogłoszeniowych, nośnikach zamocowanych na wiatach przystankowych czy kioskach, tablicach elektronicznych, telebimach itp.

Niestandardowym rozwiązaniem w reklamie zewnętrznej jest reklama ambientowa: opakowywanie budynków lub reklama wielkoformatowa z wykorzystaniem form trójwymiarowych.

Popularne nośniki reklamy zewnętrznej[edytuj]

Billboard[edytuj]

Ogólna, popularna nazwa wielkoformatowych tablic przeznaczonych do prezentacji plakatów reklamowych. Najczęściej umieszczany przy ulicach lub przy drogach poza obszarami zabudowanymi. Często oświetlony dla zapewnienia odpowiedniej widoczności plakatu nocą. Najczęściej spotykane wymiary billboardu to 6x3 m. (tzw. cityboard)

Citylight[edytuj]

Panel reklamowy o wymiarach 1,20 × 1,80 m. Plakat reklamowy jest zawieszony za szybą z tworzywa i zazwyczaj podświetlony. Montowany w wiatach przystankowych, na latarniach lub wolno stojący.

Reklama pneumatyczna[edytuj]

Reklama dmuchana, dmuchaniec. Mobilny pneumatyczny nośnik reklamy outdorowej. Bardzo szybki w montażu. Jest łatwy w transporcie. Zapakowany ma małe gabaryty. Jest lekki i efektowny. Stosowany na wszelkich imprezach plenerowych. Eksponowany na krótki okres.

Reklama wielkoformatowa[edytuj]

Zazwyczaj eksponowana bezpośrednio na ścianach budynków lub w czasie remontu budynku na rusztowaniu. Wykonane są z siatki winylowej, backlightu (przepuszcza światło) lub pełnego winylu banner, frontlight (nie przepuszcza światła).

Przykładem realizacji wolno stojącej jest czterostronny Big Mamut Backlight Stand. Wolno stojąca sześcienna konstrukcja budowlana na własnym fundamencie, której cztery backlightowe powierzchnie ekspozycyjne są oświetlone własnym, wewnętrznym źródłem światła LED. Przekaz reklamy nadrukowany jest na przepuszczającym światło materiale techniką druku wielkoformatowego.

Reklamy wielkoformatowe to te, mające powyżej 100 m² powierzchni.

Historia[edytuj]

Już w czasach starożytnych stosowano reklamę zewnętrzną w postaci napisów na ścianach budynków, kamiennych lub terakotowych szyldach karczm i zajazdach. Umieszczano znaki cechowe w średniowieczncyh uliczkach. Tysiące lat temu Egipcjanie wykorzystywali wysokie skalne obeliski do publikacji prawa. W formie skalnych tablic "ukazało się" prawo mojżeszowe. W 1835 roku w Nowym Jorku powstał pierwszy plakat zewnętrzny o wymiarach powyżej 50 stóp kwadratowych. Wykonała go pracownia Jareda Bella, gdzie drukowano zwyczajne plakaty na potrzeby cyrku. W 1900 roku w Stanach Zjednoczonych podczas trwania narodowych kampanii reklamowych wprowadzono standard billboardu.

Kontrowersje[edytuj]

Tablice reklamowe utrudniające ruch pieszych
Reklama zewnętrzna, zanieczyszczenie wizualne

Reklama zewnętrzna jest obiektem szerokiej krytyki[1][2][3]. Uważa się, że oszpeca krajobraz, czy też zasłania widok na wartościową architekturę i zabytki. Sytuacja ta określana jest jako zanieczyszczenie wizualne. Przez swoją natarczywość wywołuje stres, który czasem przeradza się nawet w agresję (adbusting). Szczególnie dokuczliwe są reklamy zasłaniające światło słoneczne i reklamy świetlne jak np. wideobilbordy utrudniające sen i wypoczynek. Podważana jest jej skuteczność, w natłoku wielu komunikatów trudno wyłowić jakikolwiek przekaz. Krytykuje się również umieszczanie nośników reklamowych w pobliżu dróg, ponieważ odwracają uwagę kierowców, co może doprowadzić do wypadku[4][5]. Ważne są również kwestie ekologiczne, produkcja reklam pochłania olbrzymie ilości energii i chemikaliów. Ponadto reklamy są podświetlane, co powoduje niepotrzebne zużycie energii elektrycznej.

W wielu miejscach na świecie reklamy zewnętrzne podlegają bardzo ścisłym regulacjom lub są całkowicie zakazane, np. na Hawajach, czy w norweskim Bergen[6].

Obecnie w Polsce trwają prace prowadzące do uregulowania reklamy zewnętrznej[7].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]